Suoliston liikkeet

Anonyymi

Haluaisin kuulla kokemuksia liikkuvasta suolistosta, miten liikkunut/tuntunut ja mikä ollut syynä?
Itsellä suolisto liikkuu koko ajan enemmän, alussa liikkeet tuntuivat iltapäivisin/iltasin seisoessani ja nyt alkanut tuntumaan myös istuessa ja jonkinlaista liikettä koko päivän ajan. Välillä tuntuu kuin olisin raskaana ja sikiö kääntyisi ihan ympäri, näyttääkin siltä kuin joku potkisi. Välillä vatsa menee ihan kovan tuntuiseksi päältä. En ole raskaana, kierukka ja vuotoa säännöllisesti, testitkin aina negat. yleislääkäri ultrannut 5 kk sitte, kohtu kuulemma normaali. Välillä epäilen osasiko lääkäri katsoa oikein.

4

2156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tosiaan et ole raskaana, niin sitten etsisin syitä ravinnosta.

      Koska ei kai suolisto minnekään normaalisti liiku?
      Kai se krampata voi, mutta joku syyhän niihin kramppeihinkin on.

      Jospa sulla on vain ilmaa vatsassa?
      Jauhatko purkkaa, juotko hiilihapotettuja juomia, onko laktoosiongelmia tai ruoka-aine yliherkkyyksiä?

      Sinuna keskittyisin pitämään kirjaa siitä mitä sinä syöt ja juot vuorokauden aikana.
      Jokainen suupala ja nestemäärä ylös esim. viikon ajan.
      Sitten lähdet poistamaan esim. maitotuotteet listalta viikoksi tai pariksi.
      Jos helpottaa, eikä turvota eikä muljahtele mahassa, niin syy on löytynyt.
      Jos ei helpota, niin googlettelet mikä muu ongelman voisi aiheuttaa.

      • Anonyymi

        Suolistokrampeista tiedän, mutta ei kai ne nyt kuukausi kaupalla jatku.

        Puolen vuoden aikana tehnyt kymmeniä rakaus testejä, enkä niiden mukaan ole raskaana. Se oli itsellä ensimmäinen vaihtoehto, mutta lääkäri pitkään ultrasi alamahaa ja totesi vain että kohtu normaali, suolisto voi liikkua ja voi johtua ilmasta.
        Ilmavaivoja minulla ei ole.

        Kaiken mahdollisen mikä voisi suolta ärsyttää olen jättänyt ruokavaliosta pois mutta vaikutusta ei ole.
        Täytyy alkaa kokeilemaan nyt muiden aineiden pois jättöä jos jos se tosiaan johtuisi jostain allergiasta.


    • Anonyymi

      Kyllä suolistossa voi tuntua pientä liikehdintää, suolihan lykkää suolen sisältöä
      eteenpäin "supistumalla", "pumppaamalla" tai miksikä sitä liikettä sanoisi.
      Joissain tulehdustiloissa se "liike" voi lakata ja tulee suolilama. Ulostetta ei tule ollenkaan. Esimerkiksi haimatulehduksessa. Vatsa ei toimi viikkoon.
      Minulla suolisto kramppaa usein, kun on paljon divertikkeleitä, uloste "jumittuu",
      ei pääse etenemään, suoli alkaa "krampata" ja joskus kun söin yltiöpäisesti liikaa kuitua, tapahtui sama.

    • Anonyymi

      Löytyikö sulla oireisiin jokin syy? Itsellä samankaltaisia oireita ja olen tehnyt useamman raskaustestin. Nyt rupesin miettimään lapamatoa, mutta eikai sekään tommosta mylläystä aikaiseksi saa vatsassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      149
      4699
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      190
      4604
    3. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      112
      4522
    4. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4395
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3420
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1161
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      176
      1132
    Aihe