Suoliston liikkeet

Anonyymi

Haluaisin kuulla kokemuksia liikkuvasta suolistosta, miten liikkunut/tuntunut ja mikä ollut syynä?
Itsellä suolisto liikkuu koko ajan enemmän, alussa liikkeet tuntuivat iltapäivisin/iltasin seisoessani ja nyt alkanut tuntumaan myös istuessa ja jonkinlaista liikettä koko päivän ajan. Välillä tuntuu kuin olisin raskaana ja sikiö kääntyisi ihan ympäri, näyttääkin siltä kuin joku potkisi. Välillä vatsa menee ihan kovan tuntuiseksi päältä. En ole raskaana, kierukka ja vuotoa säännöllisesti, testitkin aina negat. yleislääkäri ultrannut 5 kk sitte, kohtu kuulemma normaali. Välillä epäilen osasiko lääkäri katsoa oikein.

4

2075

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tosiaan et ole raskaana, niin sitten etsisin syitä ravinnosta.

      Koska ei kai suolisto minnekään normaalisti liiku?
      Kai se krampata voi, mutta joku syyhän niihin kramppeihinkin on.

      Jospa sulla on vain ilmaa vatsassa?
      Jauhatko purkkaa, juotko hiilihapotettuja juomia, onko laktoosiongelmia tai ruoka-aine yliherkkyyksiä?

      Sinuna keskittyisin pitämään kirjaa siitä mitä sinä syöt ja juot vuorokauden aikana.
      Jokainen suupala ja nestemäärä ylös esim. viikon ajan.
      Sitten lähdet poistamaan esim. maitotuotteet listalta viikoksi tai pariksi.
      Jos helpottaa, eikä turvota eikä muljahtele mahassa, niin syy on löytynyt.
      Jos ei helpota, niin googlettelet mikä muu ongelman voisi aiheuttaa.

      • Anonyymi

        Suolistokrampeista tiedän, mutta ei kai ne nyt kuukausi kaupalla jatku.

        Puolen vuoden aikana tehnyt kymmeniä rakaus testejä, enkä niiden mukaan ole raskaana. Se oli itsellä ensimmäinen vaihtoehto, mutta lääkäri pitkään ultrasi alamahaa ja totesi vain että kohtu normaali, suolisto voi liikkua ja voi johtua ilmasta.
        Ilmavaivoja minulla ei ole.

        Kaiken mahdollisen mikä voisi suolta ärsyttää olen jättänyt ruokavaliosta pois mutta vaikutusta ei ole.
        Täytyy alkaa kokeilemaan nyt muiden aineiden pois jättöä jos jos se tosiaan johtuisi jostain allergiasta.


    • Anonyymi

      Kyllä suolistossa voi tuntua pientä liikehdintää, suolihan lykkää suolen sisältöä
      eteenpäin "supistumalla", "pumppaamalla" tai miksikä sitä liikettä sanoisi.
      Joissain tulehdustiloissa se "liike" voi lakata ja tulee suolilama. Ulostetta ei tule ollenkaan. Esimerkiksi haimatulehduksessa. Vatsa ei toimi viikkoon.
      Minulla suolisto kramppaa usein, kun on paljon divertikkeleitä, uloste "jumittuu",
      ei pääse etenemään, suoli alkaa "krampata" ja joskus kun söin yltiöpäisesti liikaa kuitua, tapahtui sama.

    • Anonyymi

      Löytyikö sulla oireisiin jokin syy? Itsellä samankaltaisia oireita ja olen tehnyt useamman raskaustestin. Nyt rupesin miettimään lapamatoa, mutta eikai sekään tommosta mylläystä aikaiseksi saa vatsassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4650
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2230
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe