Anopin mökki

Anonyymi

Appivanhemmilla on kesämökki, jolla en ole hirveästi koskaan viihtynyt. Nuorempana olisi ollut joskus kiva mennä esim. juhannuksen viettoon kaveripariskunnan kanssa, mutta se ei koskaan isovanhemmille sopinut. Joskus lasten ollessa pieniä olisi voinut mennä lasten ja oman äitini kanssa uimaan päiväseltään, mutta sitäkään ei katsottu hyvällä.
Mökillä olo tarkoittaa ainaista raatamista ja on työleiri kuten anoppi aina naureskelee. Itse vihaan joka vuotista polttipuiden tekoa ja nykyisin puut tulee tehdä myös appivanhempien vakituiseen kotiin.
Mies teki remppaa mökillä ja uurastettiin kesä pihan kanssa, mutta siitä tuli nyt sitten vaan vittuilua jälkeenpäin. Anoppi juoksi kälätti perässä valittamassa niin, että pakenin lopulta autoon. Mies ei suostu sen kälättämistä kuuntelemaan. Ei olla tosiaan anopin kanssa missään sellaisissa väleissä, että suostun vastaanottamaan sen ”avautumisia”, jotka tuntuu nyt vanhemmiten lisääntyvän. Saa vapaasti urputtaa lapsilleen ja en suostu enää siinä välissä olemaan. Mökillä käynti on ollut usein lähinnä rasite ja kun anoppi nyt halusi korostaa minulle kuinka omistaa koppinsa ja perintöä ei ole jaettu niin saa minusta sen pitääkin niin kuin lystää. Anoppi käy mökillä kyyditettynä ehkä kuusi kertaa vuodessa. Kun itse pitäisi tuon kopperon eteen lähinnä raataa ja saan vittuilut päälle niin en sinne halua mennä. Mies taas haluaisi viettää kaiken vapaa-aikansa mökillä puuhaillen.
Onko vastaavia kokemuksi? En ole tosiaan mökkiä ollut anopilta varastamassa kuten viimeksi antoi ymmärtää, kun en mökillä edes viihdy. Minusta saisi käsitellä mökkiasiat lastensa kanssa eikä avautua niistä minulle.

1

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mökin arvo saattaa olla sen 10miljoonaa ervoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      56
      4426
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      83
      4115
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3578
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3500
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      110
      2527
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2368
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2252
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2249
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2229
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2114
    Aihe