Vihreän Kirsi Pihan kitkerän katkera vuodatus

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a7f43b8c-f199-4cd9-b47f-9880fa389f63

Varmasti Kirsuliinia harmittaa ihan vietävästi. Hän olisi 100% varmuudella uusi helsingin pormestari, ellei olisi jättänyt leikkiä kesken.

Helsinkiläisten kannalta Pihan luopuminen oli lottovoitto. Luultavasti Piha olisi jatkanyt rikosista epällyn Sinnemäen linjoilla. Mamutusta, väestön sekoittamista ja sateenkaaria.

Ihmeen katkera tuo on erityisesti kokoomuksen kärkikaartia kohtaan, Häkkänen, Rydman, Kaleva

Muistan Kirsin nuoruudesta kun hän oli iloinen ja positiivinen, nyt katkeroitunut vanheneva nainen.
5165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Onkohan Kirsin ikkunan alla natsit marssineet viime aikoina?

Äänestä

Kirsi+Piha+on+100%+oikeassa.

Äänestä
  • missä asiassa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    missä asiassa?

    äärioikeistohörhöjen suhteen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    äärioikeistohörhöjen suhteen

    Keitä ne äärioikeistohörhöt ovat? Onko tuo taas sitä vihervasemmistolaisuutta, että muut saa kyllä leimata "hörhöiksi" mutta kovasti loukkaannutaan, jos joku toinen sanoo itsestä samaa..?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Keitä ne äärioikeistohörhöt ovat? Onko tuo taas sitä vihervasemmistolaisuutta, että muut saa kyllä leimata "hörhöiksi" mutta kovasti loukkaannutaan, jos joku toinen sanoo itsestä samaa..?

    Älä lässytä perspasketta. Kaikki tietävät mitä/ketä Suomen äärioikeistossa on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä lässytä perspasketta. Kaikki tietävät mitä/ketä Suomen äärioikeistossa on.

    No kerro kommari nyt?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä lässytä perspasketta. Kaikki tietävät mitä/ketä Suomen äärioikeistossa on.

    Minä en tiedä, joten valaisisitko hieman asiaa?

    Äänestä

Kirsiä varmaan on potuttanut sekin että kansanedustaja-aikojen äänikuningatar ei milloinkaan noussut ministeriksi...........miksi?

Äänestä

Jos politiikassa alkaa lausumaan totuuksia, nin totta kai silloin teilataan katkeraksi vuodattajaksi.

Äänestä
  • Älä muuta sano: kun oikeistolaiset lausuivat totuuksia suomettumisesta -70-90-luvuilla, heidä leimattiin katkeroituneiksi traumaatikoiksi.
    Sinä et ehkä muista etkä tiedä niistä kovista ajoista..

    Äänestä

Omia ei kannata julkisesti dissata. Tosin tämän omat on vihreissä, minne on matkakin.

Äänestä

Kirsille taisi olla pettymys, että nykyään ei Halosen ajan sloganeilla pääse kovin pitkälle vaan pitäis ottaa asiat asioina. Natsittelut ja muut hokemat ilman kykyä analyyttiseen suhtautumiseen on noloa tuolla tasolla. Pusipusi!

Äänestä

Toi muija on ihan sikahullu. Menis ja tappais jo viimein ittensä ei sitä kykaan kaipaa

Äänestä
  • Aivan normaali viherkommari.

    Äänestä

Eiköhän tämä itse lähtenyt siihen puhumalla jostain natseista ikkunansa alla. Täysin käsittämätöntä joltain pormestariehdokkaalta. Helsingin ongelma on se että maksava asukas pakenee ja tilalle tulee sossumatuja. Tämä on toisaalta vihreiden asuntopolitiikan syytä ja siihen olisi saatava oikaisu.

Äänestä

Liittymättä mitenkään Pihaan, totean että huono seksielämä kyllä katkeroittaa.

Äänestä

Piha ja jo aikoinaan PIetikäinen ovat todellakin aika eri linjoilla kuin maan perinteisin kikkelipuoluem eli kokkelit. Puolueen imagohan on henkistä kikkelismin esittelyä, kuten Vapaavuoren ulostulot, Puolueen vahvat naiset ovat ajatuneet koviin ristiriitoihin, vaikka ovatkin pysyneet puolueessa.

Kokoomuksen yhteiskunnallista tarkoitusta en kyllä ymmärrä. Puolustaa markkinataloutta? Mikä markkinataloutta on Suomessa koskaan uhannut, paitsi EU jonkin verran? NL ei tehnyt elettäkään estääkseen markkinatalouden toimintaa eivätkä juuri edes omat kommunistimmekaan. Sen jälkeen taas kaikki vasemmalta oikealle ovat kilvan ylistäneet ja kumartaneet ns markkinataloutta niin, että nyt suurin osa ongelmistamme johtuu juuri siitä kumartelusta ja yrittäjien tuttipullolla syöttämisestä.

Kokoomuksen ainoa poliittinen tavoite on hyvätuloisten verotuksen jatkuva alentaminen, mitään muuta todellista vaaliohjelmaa sillä ei koskaan ole. En tosiaan ymmärrä, mitä fiksut naiset kuten Pietikäinen ja Piha tekevät tuollaisessa puolueessa.

Äänestä
  • Pietsu ja Piha kuuluisivat oikeasti Vihreisiin tai demareihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pietsu ja Piha kuuluisivat oikeasti Vihreisiin tai demareihin.

    Just näin👍👍👍

    Äänestä

  • Muistat väärin, kyllä Neuvostoliitto esti markkinatalouden toimintaa Suomessa. Kommunistit johtivat monen teollisuusalan ay-liikettä. Nl rahoitti niiden toimintaa. Lakkoja oli hirmuinen määrä. Yhtenä skenaariona oli, että kommariliitot järjestävät yleislakon ja kutsuvat puna-armeijan apuun. Tehtaankatu pyrki tosissaan siirtämään Suomen sosialistileiriin 1970-luvulla.

    Äänestä

Haittamaahanmuutto kuriin, muuten ollaan kuin ellun kanat

Äänestä

Natsikulkueet kuulemma kulkee yhtenä ky*pänä hänen ikkunoidensa alla kadulla... Mitä tähän enää sanoisi?

Äänestä
  • Ei mitään. Ymmärsi itsekin.

    Äänestä

  • Jos hän on näin päättänyt...
    Ja siirtyminen sektorille vihreä-vasen-demari tullaan näkemään piakkoin...siellä on muitakin harhaisia.

    Äänestä

Suomeenkin on muodostumassa Ruotsin tapaan poliittiset blokit. Oikealla on kokoomuksen ja persujen kompus, vasemmalla Vasemmiston-demarien-vihreiden joukko. Kepu kuuluu toistaiseksi jälkimmäiseen mutta jännitteitä puolueen sisällä on.

Itse olisin toivonut Uuden-Seelannin ja Islannin tapaista kehitystä, jossa nimenomaan nationalistit ja punavihreät hakeutuisivat yhteisiin hallituksiin, aivan kuten vastapoolit kepu ja SDP 1970-luvulla. Se tuotti silloin ennen näkemättömän hyviä tuloksia ja on tuottanut nyt, varsinkin koronan aikana, erinomaisia tuloksia noissa maissa, joissa "ääripäiden" hallitukset ovat istuneet.

Oli aika, jolloin meillä oli paljon opittavaa Ruotsista. Nyt olemme tilanteessa, jossa monesti ruotsalaistenkin mielestä heillä olisi enemmän opittavaa meiltä. Meidän kannattaisi katsoa asioita laajemmin. Mutta jostain syystä kohtalonyhteytemme Ruotsiin on edelleen niin vahva, paljon vahvempi kuin muilla Pohjoismailla, vaikka niillä on lähes sama kielikin Ruotsin kanssa, meillä taas täysin erilainen.

Tässä on varmasti jotain paljon syvempää kuin tietoinen pyrkimys- Olisi mielenkiintoista ymmärtää, mitä se on.

Ruotsi on ollyt erinomainen naapuri ja auttanut meitä mm sotien aikana ja jälkeen paljon. On surullista katsoa kaikkea sitä, mitä siellä nyt tapahtuu. Ruotsi on edelleen Pohjolan suurin valtio. Me kaikki muut tarvitemme sitä, monella tavoin. Mutta Ruotsi kulkee tietä, jota meidän muiden ei ole hyvä seurata, valitettavasti.

Äänestä
  • Vaikka Ruotsia tarvitsisimmekin, RKP:tä emme todellakaan tarvitse

    Äänestä

  • Ruotsin tilanne saattaa vieläkin kärjistyä, ehkä olisi jopa parempi jos maita palautettaisiin pohjoisesta suomelle ja norjalle, eteläisen ruotsin tilanne on niin huono jottei olisi mikään ihme jo tuonne muodostuu islamistinen valtio. Ruotsi ei ole kyennyt pitämään poliisivoimin turvallisuutta yllä ja omaa armeijaa tuskin uskalletaan käyttää ,ehkä muukalaislegioona olisi ratkaisu. Norja natomaana voisi ottaa osan ruotsista haltuunsa oikeastaan korvauksena menneistä ,samoin Suomi joka kykeneen puolustamaan rajojaan tunnetusti ja taitaapa meilläkin olla saamisen puolella ruotsin valta ajoilta. Suomi yhdessä turvaisi kutistuvan heikon kuningaskunnan .Tanska on myös kyenyt laittamaan ruotsin rajan pitämään . Noiden tilanne muistuttaa Jugoslaviaa viime vuosisadan ajalta monessa seikkaa.

    Äänestä

Miksihän miljonääri-Saku nosti kytkintä? Eikö pystynyt, liianko hapokasta

Äänestä
  • Varmaan marssikenkien kopina johti jatkuvaan huono unisuuteen, päätti ottaa tyynynsä ja mennä nukkumaan rauhallisempaan paikkaan.

    Äänestä

Elämäsä tapahtuu naisille monenlaista, niinhä sitä snotaan, kun on tyhmä pää, niin koko ruumis kärsii.
Kirsi Piha katkeroitunut, niin on varmasti Tytti Yli-viikarikin.
Kirsi Piha Helsingin pormestarina, olisi kokenut saman kohtalon.
Menestys ja pää ei jos ei sitä kestäisi, mikäs sille voisikaan.
Tottakai, Kirsi Piha on puna - vihreä, kuten Tytti Yli-viikari.
Helsingin pormestari Juhana Vartiainen vasemmistolainen, sosiaalidemokraatti ja maanviljelijöiden verivihollinen.
Kokoomus aitonana isämäällisena - kapitalistisena, siitä on pieni osa vain.

Äänestä

Jopa Pihan hehkuttama Valtonen tyrmää Pihan:

Valtonen totesi IS:lle, ettei muista lähiajoilta tapausta, jossa puolueen keskeisiä arvoja ja periaatteita olisi rikottu puolueen sisällä

Äänestä
  • Eli onko hänellä dementia?
    Ei kai kukaan väitä Kirsiä valhettelijaksi...?

    Äänestä

Kirsi Piha puhuu täyttä asiaa ja se tietysti ärsyttää Kokoomuksen perskokkarisiipeä.

Äänestä
  • KIrsi puhuu totta. Itse olen pari vuotta ajatellut mahtaisko kokoomus ja perussuomalaiset vielä joskus yhdistyä. Ovat niin yhtä mieltä kaikesta nykyään.

    Äänestä

Harvoin, tuskin koskaan kukaan on loukannut puoluettaan ja puoleensa jäseniä kuten Piha nyt teki.

Äänestä
  • Voiko kypäräänsä ksseita loukatakin jotenkin? Jos voi, niin kertokaa miten, haluan loukata heitä!

    Äänestä

Miksin Ellun kanojen miehet on niin femiinisiä kuvissa?

Äänestä
  • Koska tosimies ei siihen firmaan ehkä mene

    Äänestä

Piha ei ole yhtään parempi kuin muutkaan rotat.

Äänestä

Tuo nainen on ollut aina hieman outo.

Äänestä

Piha oli ääniharava 30 vuotta sitten. Nyt hän luuli hyppäävänsä suoraan pormestariksi. En tiedä, onko hän osallistunut politiikkaan tässä välillä, onko ollut kaupunginvaltuustossa, onko Ellun kanat jokin poliittinen toimija. Outoa käytöstä häneltä ja nimi on pilalla tästä eteenpäin.

Äänestä

Voi voi. Sen näkee naamasta, kun ...

Äänestä

Piha on poliittisesti koditon, kun vihreät ovat muuttuneet kokoomuksen puisto-osastosta sosialisteiksi (piilokommunisteiksi).

Äänestä
  • Demarit on Marinin johdolla muuttunut äärivasemmistolaiseksi puolueeksi, joten siinä olisi Pihalle sopiva poliittinen koti myös muodollisesti.

    Äänestä

Kirsi on kuin kurtturuusu

Äänestä

Räpätäti räksyttää puudelinaan Taru Tujunen.

Äänestä

"Helsinkiläisten kannalta Pihan luopuminen oli lottovoitto. Luultavasti Piha olisi jatkanyt rikosista epällyn Sinnemäen linjoilla. Mamutusta, väestön sekoittamista ja sateenkaaria."

Juurikin näin olisi pihalle jäänyt Piha toiminut.

Äänestä

Voihan kurtturuusu

Äänestä

Todella katkeran kitkerän hapanta

Äänestä

Vuodatusta voisi myös kuvailla kuuluisaksi tuhnuiseksi mykäksi hiihtäjäksi hississä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a7f43b8c-f199-4cd9-b47f-9880fa389f63

Varmasti Kirsuliinia harmittaa ihan vietävästi. Hän olisi 100% varmuudella uusi helsingin pormestari, ellei olisi jättänyt leikkiä kesken.

Helsinkiläisten kannalta Pihan luopuminen oli lottovoitto. Luultavasti Piha olisi jatkanyt rikosista epällyn Sinnemäen linjoilla. Mamutusta, väestön sekoittamista ja sateenkaaria.

Ihmeen katkera tuo on erityisesti kokoomuksen kärkikaartia kohtaan, Häkkänen, Rydman, Kaleva

Muistan Kirsin nuoruudesta kun hän oli iloinen ja positiivinen, nyt katkeroitunut vanheneva nainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu