Kysely!!!!

Anonyymi

Oletko pinnallinen materialisti? Pelkkä ulkokuoriko sinulle on tärkeintä? 🤔

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko, että olen kovin pinnallinen.

    • En mä liioin ole materialisti, mutta tykkään toimivasta elämän helpotuksesta ja sen sellaisesta. Moottoripyörä ei oo tarpeellinen, mutta pitää sitä jotain jännääkin olla. Ehkä ens kesänä jos luoja suo, hommaan vesijetinkin. Jos sais autoon sellaisen kiskoramppissäkän tekaistua, missä sitä vois kuskata. Ois pähee näillä keleillä. 😄👌

    • Anonyymi

      Kunhan naisella on uhkeat utareet 👅

    • Anonyymi

      Olen ollut, varsinkin pinnallinen. Teininä olin hyvinkin ulkonäkökeskeinen, mutta sen annan itselleni anteeksi koska teini on henkisesti ja fyysisesti raakile, eikä voi edellyttää kypsää ajattelua.
      Materialistinen en voi sanoa olleeni koskaan. Minulle ei omistaminen ja raha ole merkinnyt muuta kuin sen että jokapäiväinen leipä on pitänyt pöytään tulla ilman suuria huolia ja kärsimyksiä, samoin katto pään päälle.
      Teininä poikakavereilta vaadittiin että ei silmälaseja (!) ei finnejä, ei ylipainoa, hiusten väri piti olla joku tietty mieluiten jne. Pojan piti myös olla sellainen jota toisetkin olisivat havitelleet.
      Kotini ei ollut köyhä enkä koskaan jänyt vaille mitään. silti en ole oppinut vaatimaan ja edellyttämään. Esim. shoppaile en koskaan. Jos jotain ostan, niin hyvää ja laadukasta ja saa maksaa hieman enenmmän. Näin ei ole tarvetta joka viikko raahata jotain halpiskamaa kotiin joka ensimmäisen pesun jälkeen venyy ja paukkuu. Käyttökelvotonta.
      Viimeisen kuluneen vuoden aikana olen ostanut kahdet kengät, sandaalit ja kesämekon. Ei ole ollut tarvetta koska laadukas vaate kestää.
      En näe vitsiä tuhlata turhaan, mieluummin sitten säästän.
      On kiva kun voi toteuttaa jonkun isomman toiveen ja asian, kuten kolme vuotta sitten ostin asunnon. Nyt kaavailen matkaa kauas, kunhan vain tilanne maailmalla sen sallii. Oma asunto ei mielestäni ole materialismia ja elämyksellisen matkan suominen itselleen on itsestään huolehtimista.
      Olen myös pysyvä lahjoittaja kahdelle eläinten turvakodille sekä lahjoitan myös sitten muille eläinsuojelu- ja luonnonsuojelukohteille.
      Ihmisessä en katso ulkokuorta. Minulle sisin on erittäin tärkeä, sillä olen törmännyt joihinkin kakkuihin päältä kauniisiin ja myrkkyä sisältä. Ei ole mitään järkeä valita kauniin pakkauksen perusteella jos sisus on roskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      207
      4686
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1340
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe