Oletko pinnallinen materialisti? Pelkkä ulkokuoriko sinulle on tärkeintä? 🤔
Kysely!!!!
4
96
Vastaukset
En usko, että olen kovin pinnallinen.
En mä liioin ole materialisti, mutta tykkään toimivasta elämän helpotuksesta ja sen sellaisesta. Moottoripyörä ei oo tarpeellinen, mutta pitää sitä jotain jännääkin olla. Ehkä ens kesänä jos luoja suo, hommaan vesijetinkin. Jos sais autoon sellaisen kiskoramppissäkän tekaistua, missä sitä vois kuskata. Ois pähee näillä keleillä. 😄👌
- Anonyymi
Kunhan naisella on uhkeat utareet 👅
- Anonyymi
Olen ollut, varsinkin pinnallinen. Teininä olin hyvinkin ulkonäkökeskeinen, mutta sen annan itselleni anteeksi koska teini on henkisesti ja fyysisesti raakile, eikä voi edellyttää kypsää ajattelua.
Materialistinen en voi sanoa olleeni koskaan. Minulle ei omistaminen ja raha ole merkinnyt muuta kuin sen että jokapäiväinen leipä on pitänyt pöytään tulla ilman suuria huolia ja kärsimyksiä, samoin katto pään päälle.
Teininä poikakavereilta vaadittiin että ei silmälaseja (!) ei finnejä, ei ylipainoa, hiusten väri piti olla joku tietty mieluiten jne. Pojan piti myös olla sellainen jota toisetkin olisivat havitelleet.
Kotini ei ollut köyhä enkä koskaan jänyt vaille mitään. silti en ole oppinut vaatimaan ja edellyttämään. Esim. shoppaile en koskaan. Jos jotain ostan, niin hyvää ja laadukasta ja saa maksaa hieman enenmmän. Näin ei ole tarvetta joka viikko raahata jotain halpiskamaa kotiin joka ensimmäisen pesun jälkeen venyy ja paukkuu. Käyttökelvotonta.
Viimeisen kuluneen vuoden aikana olen ostanut kahdet kengät, sandaalit ja kesämekon. Ei ole ollut tarvetta koska laadukas vaate kestää.
En näe vitsiä tuhlata turhaan, mieluummin sitten säästän.
On kiva kun voi toteuttaa jonkun isomman toiveen ja asian, kuten kolme vuotta sitten ostin asunnon. Nyt kaavailen matkaa kauas, kunhan vain tilanne maailmalla sen sallii. Oma asunto ei mielestäni ole materialismia ja elämyksellisen matkan suominen itselleen on itsestään huolehtimista.
Olen myös pysyvä lahjoittaja kahdelle eläinten turvakodille sekä lahjoitan myös sitten muille eläinsuojelu- ja luonnonsuojelukohteille.
Ihmisessä en katso ulkokuorta. Minulle sisin on erittäin tärkeä, sillä olen törmännyt joihinkin kakkuihin päältä kauniisiin ja myrkkyä sisältä. Ei ole mitään järkeä valita kauniin pakkauksen perusteella jos sisus on roskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent422634Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1692589Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär571834En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1051503Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281345Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1841179viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu12910Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa61892Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83851Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä
suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.54797