Vuokra-asunto-avioeroprosessi

Anonyymi

Olen eroamassa ja pienituloisena en pystynyt vielä löytämään kohtuuhintainen vuokra-asunto. Oletteko ollut samassa tilanteessa? Olisiko teillä vinkkejä?

8

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysymyksesi on aika ympäri pyöreä, kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ei ole.
      Muutama asia täytyy, tiedostaa kun asuntoa alkaa etsimään.
      Ero asia ehkä kannattaa, laittaa ensin vireille. Koska usein avioeron takia, olet oikeutettu saamaan oman osuutesi, mikäli teillä ei ole avioehtoa.
      Sitten vain etsimään vuokra-asuntoa internetistä ja useimmiten asumistukea saadaksesi, on käännyttävä kelan puoleen.

    • Anonyymi

      Jos asialla on kiire niin mitä luultavimmin täytyy vain ottaa sen mitä saa ja etsiä myöhemmin ajan kanssa parempi. Niin se ainakin itselläni ja kaikkien tuttujen kohdalla on mennyt.

      Selkeitä vinkkejä on hyvin vaikea antaa, kun ei tiedä yhtään mistä päin maata haet. Netistä eri vuokranantajien sivuille ja sinne hakemusta ja viestiä sisään. Sitten vahteja erilaisiin palveluihin, joissa yksityiset vuokraavat. Suosittelen lukemaan myös lehdet. Itse olen bongannut lehdistä vuokrasuntoja, joita ei ole ollut muualla tyrkyllä. Yksi tärkeä juttu on myös pistää verkot vesille kaikkien tuttujen kautta. Joku kun voi aina tuntea jonkun, joka etsii vuokralaista.

    • Anonyymi

      Kyllä avioero paperit ovat jo vireillä. Asun pääkaupunkiseudulla ja olen jo pari asuntohakemusta laittanut eteenpäin. Hinnat ovat todella korkeita ja vaikka asumistukea saisin on kela laittanut vuokra-asunnolle raja. Eli noin pyöreästi 700e/kk mak. Kiitos kommenteista!

      • Anonyymi

        Ei Kela varsinaisesti koskaan sille vuokralle rajaa laita. Heillä vain on maksimi, josta he maksavat asumistukea. Yli menevän osan maksat kokonaan itse. Vain toimeentulotuessa, jossa siis vuokra maksetaan kokonaisuudessaan, voi tulla ongelmia vuokran suuruuden kanssa. Vaan kyllä toimeentulotuestakin maksetaan jonkin aikaa kokonaan vähän isompikin vuokra, jos muuta ei faktisesti ole tarjolla.


      • Anonyymi

        Kyllä tolla rahalla pitäisi löytyä yksiö/kaksio, jos edullisempikin asuinalue käy.
        Itse vuokrasin joku vuosi sitten keskusta-alueelta kolmiotani alle tonnin hintaan, jona olin vissiin vähän alihinnoiteltu...

        Olet varmaan katsonut Lumon ja Saton asuntotarjonnan, sieltäkin voisi löytyä tuohon hintaan ihan kelvollinen asunto.


    • Anonyymi

      Katso Kruunu -asunnot ja Yh- Kodit.
      Sato ja VVO Asuntoihin ei tarvitse yleensä vuokravakuutta, mikäli luottotiedot ovat kunnossa. Ja on niitä muitakin vuokranantajia, esimerkiksi M2 Kodit.
      Toivottovasti näistä, oli vielä lissä apua sinulle.

    • Anonyymi

      Kaupunki vuokra-asunnot ovat kaikkein kohtuuhintaisimpia.

    • Anonyymi

      Kiitos kaikille tuesta! alkup.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3233
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2925
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2182
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1635
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1464
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1437
    7. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      17
      1431
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1375
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1341
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1305
    Aihe