Populismi voi tarkoittaa joko ideologiaa, aatteellisia liikkeitä tai puhetyyliä (retoriikkaa), joka perustuu kansansuosion havitteluun ja protestointiin. Populistien keskeinen väite on, että he (ja ainoastaan he) edustavat ”todellisen kansan” näkemyksiä. Populismi perustuu vastakkainasettelujen luomiseen, jonka osapuolina ovat ”me” ja ”muut”. Populismi muuntautuu sen mukaan, mikä on kansansuosion nostattamisen kannalta kaikkein tehokkainta (esim. maahanmuuton vastustaminen).
Populismi on demokratian kannalta ongelmallista, sillä koska populistien suosio perustuu nimenomaan erilaisten asioiden vastustamiseen, eivät he usein ole valmiita kompromisseihin.
https://mediakasvatus.fi/wp-content/uploads/2019/02/mitä-on-populismi-ja-vihapuhe.pdf
Populismi on demokratian kannalta ongelmallista, sillä koska populistien suosio perustuu nimenomaan erilaisten asioiden vastustamiseen, eivät he usein ole valmiita kompromisseihin.
https://mediakasvatus.fi/wp-content/uploads/2019/02/mitä-on-populismi-ja-vihapuhe.pdf
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hyvä kuvaus persuista ja Kokoomuksesta.
Oikeistolla kiire kaataa hallitus koska jos kansa tajuaa kuinka hyvä ää politiikkaa sdp tekee ...
On oikeisto hallitukset muistoissa vaan
Kokoomus riistää tuöläidtä
Ssnna
Kokoomus ei kyllä ole mikään äärioikeiston puolue. Persuilla taas on jonkinverran suhteita äärioikeistoon yksilötasolla, ei persuja sinänsä voi vielä äärioikeistolaisena liikkeenä pitää.
Kokoomus on aivan yhtä äärioikeistolainen kuin perussuomalaiset.
Mikä siten on äärioikeistolaisten iso ei kokoomuksen politiikka luvataan hyvää kaikille kuitenkin äänestetään aina eduskunnassa yyöläiselle vaan heikennystä sosiaaliturvaanja työttömyys turhaan
Missä oon yritystukiin rajat 200 ,miljardiin yritystukee joka vuosi
Kyllä sillä rahalla olis varaa maksaa palloja kinntyöläislle muta rahat menee veroparatiiseihin
Kokoomus ei ole populistinen eikä äärioikeistolainen puolue. Ei, vaan hyvinkin vastuullinen puolue, joka lähtee talouspolitiikassaakin siitä, että ’kakku pitää ensin leipoa ja jakaa sitten’.
Nyt kokoomus tarkentaa maahanmuuttolinjaustaan kohtuullisesti siten, että vastuuta maahanmuuttajille korostetaan enemmän, mm kielitaidon hankkimiseksi. Siinä ei ole mitään väärää tietenkään. Tavoite toki on kiinnittää fiksumpien persukannattajien huomiota, mutta menemättä kuitenkaan ihan persuiluun mukaan.,
Persujen ääriaines taas on sellaista, jota kukaan muu ei halua ja heidän ainoa agendansa on muukalaisvastaisuus ja -vihamielisyys.
Kyllä persujen yhteistyökyky punnitaan nimenomaan tuon ääriaineksen kurissapitämisellä ja sen lisäksi persupuolueen katse pitää nostaa ja kääntää nykypäivään ja ennenkaikkea tulevaisuutta kohti. Eikä puolue voi olla vain yhdenasialiike, kuten nyt paljolti näyttää olevan.
Menneen maailman ihannointi ei kehitä eikä vie yhteiskuntaa yhtään eteenpäin eikä kehitystä voi eikä pidä pysäyttää eikä kääntää menneisyyttä kohti. Tässä on persuilla haastetta ja toivottavasti uusi puheenjohtaja, kuka sitten lieneekään, ymmärtää tämän.
Kokoomus muka varasti persuilta maahanmuuttajat. Ei ole totta.
Kokoomus jakaa kakun aina vaan itellen vaikka puhuukin uutisissa taas arvosta
Selaile se ufo on. Seuratkaa miten puolueet äänestää.
Mitä on Vasemmiston populismis, jonka Suojissa tehdään Venäjävallankumousta ja valmistellaan venäjän miehitysyritystä tulevina vuosina...Pitikö Venäjän ottaa Suomi tai ainaki Helsinki haltuun jo viime talvena on hyvä ksymys. Vasemmisto väittää välttävänsä köyhistä ja jeäjestää tästä syystä ilmaista ruoanjakelua ja leipäjonoja.
Todeelisuudessa myös vasemmistopoliitikot pitävät Suomen työllisyyttä alhaisella tasolla velkaannuttavat Suomea. Tällä tavoin he voivat mainostaa sosiaaliturvaa ja hyvinvointi yhteiskuntaa ja esiintyä tätä kautta muka köyhien ystävinä. Todellisuudessa Vasemmisto ylläpitää työttömyyttä muunmuassa tekemällä työllistämisen byrokratia mahdollsimman vaikeaksi ja kalliiksi.
Tämä ja valtionm velkaantuminen tulee aikanaan kaatamaan yhteiskunnan ja Kommunistit yrittävät täällöin nousta valtaan.
No Venäjällhän tässä on oma roolinsa. Leovttomassa yhteiskiunnassa Venäjä ottaa levottoman Suomen haltuunsa vielä Itämeren turvallisuustilanteen eskaloiduttua sellaiseksi, että Venäjä voi nostaa Joukkonsa maihin Helsingissä.
Sekasortoisessa tilanmteessa valtaan noussut vasemmisto hallitus ja eliitti vielä päästää Venäjän viranomaiset muka liittolaisina pitäåmään Suoemessa poliittisen liikehdinnän kuirissa, tämä liikehddintä pyritään tietenkin värittämään Elitistipiorvarilliseksi jotta köyhdytetty ja sokasitu kansa sitä pyrkiisi vastustamaan.
Tilalle tuodaan hyytävä luokkakommunismi, jossa eliitti makjaa kansan päällä ja työvaki saa elättää makoilevaa eliittiä kuten aikanaan säätyläisyhteiskunnassa. Naäin vallankumouksellinen vasemmisto on harhauttanut kansaa.
Kommunismihan ei todellisuudessa ole mikään työväen aate. Todellisuudessa se keksittiin Aateliston keskuudessa Aatelisen yläluokan alkaessa pelätä työväen vallankumousta päättivät aateliset ottaa vallankumouksen ohjat käsiinsä ja luoda aatteen jolla työläiset huijattaisiin luulemaan tuotantolaitosten ym olevan valtion hallussa vaikka edelleen ne omistivat nämä aatelisto yläluokan edustajat valtion varjo omistuksen takana todellisina omistajina. Tämän näkee myös siitä miten Venäjälle syntyi heti Neuvostoliiton kaaduttua vauras uusrikkaiden luokka. He vain julkistivat omistuksensa, ei sen kummempaa.
Kokoomus yrittää olla yhä persumpi kuin ennen. Missä sivistys?
Mitä te köyhät työläiset olette kokoomuksesta huokeaan.
Ei se teille mitään etuja sjs
Työssäkäyviä puolue on SDP
Eikö koko maailman halausinto ole sitten populismia ?
Kuvataan surkeita pikkulapsia , autetaan heistä sataa ja koitetaan unohtaa ne miljardit , joita ei voi millään auttaa .
Puhutaan väestönkasvusta ja ilmastonmuutoksesta , mutta pakolaispolitiikalla sekä kotimaata verottamalla lisätään ko. ongelmia .
Läpinäkyvää älämölöä koko populismi jauhanta .
Kaikki poliitikot ovat populisteja .
Vai eivätkö muka ?
Nimetkää joku , kuka ei ole .
Väittävät sosiaaliturvan oleva suomessa huonoa ei ole
Kokoomus
Köyhät työläiset luulee että kokoomus ajaa heidän etujaan.
Harhaa on monenlaista .
Seuratkaapa miten kokoomus ja vihreet äänestää eduskunnassa kun kyse vaikka
Työttömyyskorvausta ja kesäälomista
Kokoomus on vajonnut nykyisin dodella alas. Ei mitään sivistystä.