Eli siis mä oon ollut parisuhteessa muutaman vuoden (olen 17). Meillä menee kyllä ihan hyvin eikä suuria ongelmia ole. Hän on ihana ja välitän hänestä todella paljon. Meillä molemmilla on omat harrastukset ja kaverit ym. eli on omat elämät.
Mutta ongelmana on se, että haluaisin elää sinkkuelämää, mutta kuitenkaan en voisi kuvitella, että erosimme. Välillä elämä tuntuu olevan jopa liian tasaista ja kaipaisin jotain jännitystä. Sinkkuna saisin tehdä kaikkea hyvällä omalla tunnolla.
Kertokaa mielipiteitä tilanteesta ja antakaa vinkkejä mitä pitäis tehdä :)
Mitä tehdä, jos haluan elää sinkkuelämää?!
2
137
Vastaukset
- Anonyymi
Ensinnäkin joo, parasta mielestäni olisi elää ensin sinkkuelämää ja vasta sitten aloittaa seurustelu, ettei juurikin jossakin vaiheessa tule sellainen kokeilunhalu ja pahimmassa tapauksessa särje kumppanin sydämen, jos hän ei ajattele samalla tavalla.
Mutta tähän tilanteeseen, niin mieti tarkkaan, haluatko sitä todella. Oletko valmis pahimmassa tapauksessa jopa luopumaan rakkaastasi sen vuoksi? Häntä saattaa loukata tieto, että haluaisit tavata muitakin. Se voi laukaista hänessä tunteen, että hän ei riitä sinulle. Haluatko todella ottaa sen riskin?
Jos haluat koittaa pitää hänet kokeilustasi huolimatta, niin voisit aloittaa kertomalla, kuinka paljon häntä rakastat. Että et missään nimessä halua satuttaa häntä, mutta että sinulle on herännyt kokeilunhalu. Sitten voisit kysyä, että mitä ajatuksia ja tuntemuksia hänelle herää, jos ryhtyisitte avoimeen suhteeseen. Että et haluaisi menettää häntä, mutta samaan aikaan koet, että haluaisit kokeilla myös tavata muita. Kerro, että hänen mielipiteellään on kuitenkin väliä, että et halua ryhtyä siihen, jos hän ei halua.
Toinen mahdollisuus on, että laittaisitte suhteen "tauolle", tai eroaisitte väliaikaisesti. Saisitte molemmat tehdä mitä haluatte, kunnes saatte tarpeeksenne ja haluatte palata yhteen. Tässä tietenkin riskinä, että eron aikana löytää jonkun toisen, eikä sitten enää haluakaan palata yhteen.
Itse aloin myös seurustelemaan nuorena ja kokemattomana. Meillä oli kuitenkin mennyt huonosti jo pidemmän aikaa, joten päätin erota. Eron jälkeen pääsin vapaasti tapailemaan useampaa ja elin hetken "uutta nuoruutta", kunnes sitten tapasin ihanan miehen, eikä muut enää kiinnostaneet.
Toivottavasti kumppanisi olisi myötämielinen asian suhteen eikä loukkaantuisi. Ja arvostaisi sitä, että haluat kokeilunhalustasi huolimatta pitää hänet, etkä halua pettää salaa. Voihan sekin olla, että hänkin on miettinyt samaa, mutta ei ole vielä uskaltanut kysyä sinulta. Jos siis päätät, että olet varma kokeilunhalustasi ja haluat ottaa riskin, niin koita keskustella siitä hyvin hienovaraisesti, tehdä asia mahdollisimman helposti käsiteltäväksi kumppanillesi ja pitäkää toisenne kartalla tuntemuksistanne, jotta pienetkin negatiiviset tunteet saadaan käsiteltyä avoimesti ja luottamuksellisesti yhdessä toisianne tukien. Paljon onnea teille! - Anonyymi
Ehkä kannattaa nyt vaan alkaa tekemään lapsia, niissä riittää työtä muutamaksi vuodeksi, suhteenne jotenkin kuulostaa tulleen jo tuohon vaiheeseen. Ehdit sitten siinä kolmikymppisenä ettii sen intohimoisemman suhteen, kun kypsytki tuosta vähän, seksuaalisesti. Tämänhetkiseen elämänvaiheeseesi lapset sopivat aivan hyvin, ja saat ne alta pois tehtyä kuitenkin ihan kunnollisen kumppanin kanssa. Parikymppinen on hyvä äiti, silloin mielessä ei ole vielä juurikaan muuta ajateltavaa, joka sekoittaisi päätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1283640Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,793166SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.832598Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72396Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2242277Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302141- 42929
- 95928
- 52806
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16770