Muistellaanpa tässä vähän ruokia ja leivonnaisia
Äidillä oli tapana kokeilla kaikenlaisia ruokia, niin suomalaisia peruskotiruokia kuin maailman makujakin. Muistan, että hän teki joskus esim. ranskalaista kalakeittoa (siihen tulee muistaakseni, esim. riisiä, katkarapuja, jotain kalaa ja jotain vihanneksia), ranskalaista perunasosekeittoa (siihen tulee sekaan homejuustoa), kreikkalaista peruna-munakoiso-jauhelihalaatikkoa moussakaa, venäläistä lihakastiketta stroganovia.
Suomalaisista ruuista hyvin muistan esim.kaalilaatikon, makkarakastikkeen, kanamunakstikkeen (yhteen aikaan lapsena en pitänyt tästä, mutta myöhemmin opin pitämään), pinaattikeiton (en lapsena tykännyt, jos keitto oli vahvan vihreää, söin sitä vain, jos se oli vaaleanvihreää, kerran äiti pakotti mut syömään pinaattikeittoa, sanoi, että sinä syöt tämän nyt, kun olen tehnyt ja minä söin ja melkein itkin, vaikka sanoin, että en pysty, kun se on liian tummanvihreää), uunimakkaran(yleensä meillä se oli HK:n sinistä lenkkiä ja päälle oli laitettu juustoa ja syötiin perunamuussin kanssa), erilaiset puurot kuten mannapuuron, neljänviljan puuron, vispipuuron, riisipuuron (äiti teki välillä myös suklaapuuroa, joka oli muistaakseni mannapuuroa, jossa seassa sulatettua suklaata, tämä oli yks mun herkku lapsena perunamuussin lisäksi).
Äiti kokeili myös leipomispuolella. Hän teki sen seitsämät sortit erilaisia piirakoita (ei yhdellä kertaa kuitenkaan) kuten esim, puolukkapiirakka, persikkapiirakka, ananaspiirakka, raparperipiirakka, rusinapiirakka, omenapiirakka, mansikkapiirakka, vadelmapiirakka, mustikkapiirakka. Hän leipoi myös pullaa ja sämpylöitä sekä pitsaa. Makeat leivonnaiset kuten piirakat ja pullat oli varattu viikonlopuksi tai jos tuli vieraita. Niitä ei yleensä saanut syödä kuin viikonloppuisin. Sämpylöitä sai syödä iltapalla ja aamupalalla.
Muistan myös, että yhteen aikaan äiti teki kaikki jouluruuat itse, myös piparkakkutaikinan. Tykkäsin syödä sitä lapsena samoin kuin pullataikinaa ja kakkutaikinoita. Oikein odotin aina milloin saan kaapia kulhon.
Äiti sai inspiraatiota ruuanlaittoon, esim. erilaisista kokkiohjelmista, lehdistä ja keittokirjoista.
Isän heiniä oli karjalanpaistin teko ja joulukinkun paisto.
Sipsejä oli meillä yleensä vain synttäreillä ja kesälomareissuilla sekä joskus saunailtoina. Sipsit olivat yleensä grillisipsejä tai sour, cream & onion.
Saunailtoina nautittiin saunan kiukaalla paistunutta HK:n sisinistä lenkkiä ja juotiin Hartwallin omenalimpsaa (väriltään mustaa) tai Pommac-limpsaa tai vichyvettä.
Äiti oli hyvä ruuanlaittaja, mutta niin oli myös mummi (isän äiti). Mummo eli äidin äiti on myös hyvä ruuanlaittaja ja erityisesti hän on hyvä maustamaan ruokia.
Ruokamuistoja
3
64
Vastaukset 3
Yhteen aikaan äiti idätti mungpavun ituja idätysastiassa ja kerran hän sai päähänsä tehdä tofua. Noihin ituihin hän oli tutustunut muistaakseni, kun oltiin 1980-luvun lopulla Australiassa. Sitä en tiedä mistä hän keksi tehdä tofua, mutta ihan tofun näköistä siitä lopulta tuli tai ainakin melkein. Äiti ehkä hieman edellä näissä asioissa, koska ei vielä 1990-luvulla monikaan tavallinen kansalainen syönyt tällaisia, oliko edes kuullut tällaisiata kuten esim. tuosta tofusta (jos oli matkustellut enemmän, niin ehkä sitten). Nythän 2000-luvulla kaikenlaisia ituja ja versoja saa ihan ruokakaupoista kuten tofuakin ja ne ovat ihan tuttuja monelle suomalaiselle.
- Anonyymi
Mannapuurosta saa helpolla ja halvalla suklaapuuron, kun siihen vatkaa mukaan kaakaojauhetta, sitä leivontaan käytettävää vahvaa. Sokeria maun mukaan. Lisukkeeksi sopii joku vahva punainen hillo,esim herukkahillo.
Muistan kun koulussa tarjottiin erittäin venyvää ja sitkeää vaniljakiisseliä, myös herukkahillon kanssa. Olen usein miettinyt miten se oli niin sitkeää, että oli vaikea saada kauhalla lautaselle ja lusikkaankin
Kiisseli oli todella hyvää ja lasten suosikki ja aina kun lapset huomasivat että sitä on tarjolla, niin alkoi kuiske ja joku joskus innoissaan huusikin:"Räkää!!" - Anonyymi
Meillä oli tarjolla ihan tavallisia suomalaisia ruokia, ei mitään erikoisuuksia koskaan.
Mutta ruoka oli hyvää!
Äitini on taitava ruoanlaittaja sekä leipoja. Sai aina kehuja meidän pentujen kavereiltakin kun meillä kutsuttiin aina kaikki pöytään jotka paikalla olivat.
Muistan kerran kun tulimme erään ystäväni kanssa koulusta meille, ja äiti oli juuri tehnyt pannukakun. Kaverisi silmät syttyivät loistamaan ja suu isossa hymyssä sano "pannaria!" Sitäkää n en osaa tehdä saman laista vaikka samalla tavalla yritän. Mikähän siinäkin on?
Äitini ompeli meille myös pikkumuksuna vaatteet, usein ihan toppatakkeja myöten. Erittäin taitava huushollinpitäjä ja raha-asioitten hoitaja. Hän hoiti ja hoitaa edelleen sen huushollin raha-asiat.
Kotoa opin kuitenkin taloudellisuuden ja sen, että kun ostaa niin laatua. Mieluummin maksaa kerralla enemmän kuin joutuu ostamaan joka kuukausi jotain rättiä joka seuraavassa pesussa venyy ja paukkuu.
Nyt oma tytär sanoo että teen hyvää ruokaa. Ei se kuitenkaan oman äitini kokkauksia koskaan voita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661050
- 69752
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40736- 149716
- 72687
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve47676Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37655Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)75611- 43580
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k197543Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111537Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19530Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18480- 47442
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail112435- 81426
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto64416Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline102394- 52393
- 17392
