Helteiden vaikutus terveyteen

Anonyymi

Hei!
Olen jo reilun viikon ajan voinut hyvin huonosti päivisin erityisesti aikavälillä 12-18. On ollut muun muassa pahoinvointia ja huimausta sekä tällaista palan tunnetta kurkussa. Ruoka ei ole juurikaan maistunut. Olen saanut alas vain muutaman hedelmän ja ruisleivän tai pari. Sen sijaan olen kyllä juonut paljon (Vichyä lähinnä). Minulla on taipumusta paniikkikohtauksiin, joihin olen saanut beetasalpaajia.
Löytyisikö täältä kohtalontovereita ja/tai vinkkejä selviämiseen?

5

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko toi jo lämpöuupumusta? Olen netistä paljon lukenut noista.

      Itselläkin on välillä vähän heikko olo, pyörryttää vähän. Vähän huono olo. Jaksamaton olo ylipäätään. Eikä helteillä ole ruokahalua.

      Juon kyllä paljon nesteitä. Jääteetä, alkoholittomia juomia: siideriä, drinksuja. Vettäkin vähän.

      Syöminen ollut vähäisempää. Mietin saanko aina tarpeeksi kivennäisaineita.

      Nyt meillä on ilmastointilaite ja 2 tuuletinta ohjaamassa kylmää ilmaa. Laskee lämpötilaa. En oikeasti selviäisi ilman. Olemme ylimmässä kerroksessa ja katto imee lämpöä ja muutoin lämpötila ei pääsisi laskemaan öisinkään ja täällä olisi 32 astetta varmaan sisällä.

      Mulla on vielä psyykenlääkitys ja masennuslääkitys. Molempien sanotaan heikentävän elimistön lämmönsäätelyä. Ylikuumenee helpommin. Varoituksia, että pitää välttää kovaa rehkimistä ja urheilua kuumassa.

      En ole kyllä vielä havainnut, että lääkkeet vaikuttaisi kuumansietoon. Mutta olen varmuuden vuoksi varovainen.

      Ei tee paljon mieli mennä ulos, kun siellä on kuuma. Ja vähän laiska olo muutenkin.

      ●●●●●

      Mutta lämpöuupumus voi kehittyä hiljalleen. Jos sitä ei hoida, se voi kehittyä lämpöhalvaukseksi, joka on hengenvaarallinen tila.

      Suolan yms. saannista pitää pitää huolta, ettei vesitasapaino mene sekaisin. Yleensä siihen kai riittää normaali syöminen.

      Mutta etsi netistä lämpöuupumus, niin löydät lisää tietoa.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä! Luin tuosta lämpöuupumuksesta ja oireet sopivat tilanteeseeni. Olen ottanut tässä jo useamman päivän hyvin rauhallisesti, mutta tilanteen korjautuminen vienee aikaa.

        Lämpömittarin mukaan täällä sisällä on 30 astetta. Ensi kesää varten lienee pakko hankkia jokin ilmalämpöpumppu. Miten tuon ilmastointilaitteen poistoputken asentaminen onnistui kerrostalossa?


    • Anonyymi

      Ilmeisestikin olet nuori ihminen kun olet noinkin hyvin selvinnyt helteestä.
      Itse olen vanhus, 81v. en kestäisi noissa kuvaamissasi oloissa enää hengissä.
      Asun omakotitalossa ja minulla on ilmalämpöpunppu käytössäni ja pidän lämmön noin 24 asteessa, joka on minulle sopiva. Suosittelen kaikille joilla on mahdollisuus asentaa lämpöpumppu. Eilen kun täällä lämpö laski 19 asteeseen laitoin pumpun tuottamaan lämpöä.
      Aiemmin kun ei ollut viilennyspumppua minullakin oli erittäin huono ole helteillä.
      Käytin viilennyskonsteina kylmää pyyhettä niskan ja hartian alueella, suihkuttelin ranteita ja jalkoja kylmällä vadellä, tietysti join nesteitä ja yritin syödä mahdollisimman usein hedelmiä, marjoja, kaurapuuroja ym.
      Vanhuksena minulla on nyt mahdollisuus keskittää tarmoni omaan olemiseeni, mutta monella nuoremmalla ihmisellä on tosi vaikeaa, kun pitäisi jaksaa työpaikoilla ja mahdollisesti perheestäkin huolehtiminen. Koittakaa jaksaa rakkaat lähimmäiset!

    • Anonyymi

      Sulla voi olla hyperkalsemia. Liikaa kalsiumia veressä.

    • Anonyymi

      Toi mennyt hellejakso otti kyllä monilla voimille ikään katsomatta.
      Itse olen monisairas viisikymppinen, eikä ollut helppoa helteessä.
      Onneksi nyt on viilennyt, ei enää niin kuumaa tulekaan, ainakaan tänä vuonna.

      Vaikuttaahan helle esim. jaksamiseen. Kun on pitkän aikaa liian kuuma, niin tulee omituinen uupumus, vaikkei ole edes varsinaisesti väsynyt.
      Fyysiset voimat menee heikommiksi.
      Nukkuminen on vaikeampaa kuumassa kuin viileässä.
      Ruoka ei tahdo maistua, ruokahalu vähenee.

      Itse huomasin yhden hyvän puolen, kun oikein paljon hikoilin, niin painokin putosi joitain kiloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      370
      4324
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3755
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      98
      2666
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1848
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1105
    Aihe