autorahti jenkeistä

mitä maksaa auton tuonti jenkeistä. verot, kuljetus. onko joku joka hoitais rahtauksen suomeen. auto olis valmiina. eli maksan siitä että joku järjestelis auton jenkeistä suomeen.
sukulaiseni jenkeissä omistaa autoliikkeitä ja haluais auttaa minua. "kehitysmaalaista". autolla mutta miten. onko joku rehti roudari tiedossa.
69102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ja minä nöyrä suomipoika,maksoin 2200e 40jalan kontin tuomisesta ameriikanyhdysvalloista suomeen...siinä oli automobiili ja muuta sälää...

Äänestä
  • elämä on. kuulosti aika kovalta toi hinta, jos tohon päälle laskee vielä eu:n ulkopuolelta tulleen auton vero

    Äänestä

maksaa n.5000 mummomarkkaa suomeen...

Äänestä

Maksaa 1000-1500 taalaa per ajoneuvo riippuen onko lyhyt kontti johon mahtuu yksi vai pitkä johon kaksi. Pitkään menee kolmekin kun pistää autot osittain päällekkäin. Hinnat siis tuota luokkaa kun tuot itärannikolta.

Jos kontissa tulee muutakin kuin sun auto hommaa paperi missä eritelty paljonko kokonaishinnasta on sun autos rahtia ja paljonko sen muun sälän. Samaten hommaa papru missä eritelty rahdin osuus USA->eka satama EU alueella ja tämä EU-satama -> suomi. Kun nuo kaksi paprua näyttää tullille sun ei tartte maksaa tulleja alveja EU sisäisestä kuljetuksesta eikä myöskään niiden golf-kärryjen ja sohvien tai mitä muuta sälää samassa kontissa tullutkaan osalta.

Ainiin, sua tullaan sitten rokottamaan suomen päässä ties millä extra maksuilla ja sille et voi mitään. Ottavat mm. kontin pesusta satasen koska autot muka valuttavat aina öljyä konttiin ja se menee likaiseksi. Niinpä niin. Moisen laskun kirjoittivat myös silloin kun tuli liki 50 vuotta aavikolla seisonut auto jossa ei ollut taatusti pisaraakaan öljyä jäljellä.

Muita hienouksia on tullin hinku kuvata kaikki ajoneuvot satamassa. Eihän siinä mitään, mutta kun tekevät niitä kuvauksiaan pari kolme kertaa kuukaudessa ja sä maksat - ja paljon - joka ikisestä päivästä kun autos seisoo siellä platalla odottamassa että tulli suvaitsee tulla kuvaamaan. Siispä hyvissä ajoin etukäteen tullin kanssa juttelemaan minä päivänä autos tulee jotta voivat heti käydä pällistelemässä. Eivät suostu tullaamaan autoas ulos ennenkuin kuvanneet, mutta tän voi kiertää tullipassittamalla sen naapurikylän tulliin ja hoitamalla tullauksen siellä. Kyllä siinä tullitädin naama venähtää kun sanot että teet näin mutta eivät voi kieltäytyä.

Äänestä
  • Firmaa/satamaa mihin kannattaa suunnistaa itärannikolla (nyki ja siitä alespäin)
    Onko jotain linkkilistaa sopivista firmoista johon auton voi jättää laivattavaksi.
    Ajetaanko auto ite konttiin ja maksetaan käteisellä vai kuinka homma menee satamassa?

    Äänestä

  • 4x4 kirjoitti:

    Firmaa/satamaa mihin kannattaa suunnistaa itärannikolla (nyki ja siitä alespäin)
    Onko jotain linkkilistaa sopivista firmoista johon auton voi jättää laivattavaksi.
    Ajetaanko auto ite konttiin ja maksetaan käteisellä vai kuinka homma menee satamassa?

    Ehkä kannattaisi täällä Suomessa perehtyä puh.luettelon keltaisiin sivuihin otsikolla huolinta. Kaikki suuret huolintaliikkeet, voivat antaa sinulle kiinteän hinnan jo ennakkoon ja opastaa miten toimit laivauksen suhteen, samoin paperisota niin lähtö- kuin määrämaassakin hoituu. Silti kannattaa myös itse syventyä asiaan esim tullauksen suhteen niin ei tarvitse jälkeenpäin ruikuttaa.
    Itse olen käyttänyt UPS-SCS:n palvelua, se on osa maailman suurinta kuljetusfirmaa eli UPS:ää. Löytyy Helsingin puh luettelosta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

mitä maksaa auton tuonti jenkeistä. verot, kuljetus. onko joku joka hoitais rahtauksen suomeen. auto olis valmiina. eli maksan siitä että joku järjestelis auton jenkeistä suomeen.
sukulaiseni jenkeissä omistaa autoliikkeitä ja haluais auttaa minua. "kehitysmaalaista". autolla mutta miten. onko joku rehti roudari tiedossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu