Eli 7-vuotta pitkä suhde takana ja nyt on molemmilla ollut mielessä ero.
Kumpikaan ei vaan ole varma tästä asiasta.
Eron syynä olisi kipinän häviäminen suhteesta, mutta todella vaikealta eroaminen tuntuisi, koska suhde on muuten ollut todella hyvä.
Nyt mietitään pitäisikö jatkaa vai ei.
Onko jollain samanlaisia kokemuksia ja mielipiteitä?
Kumpikaan ei vaan ole varma tästä asiasta.
Eron syynä olisi kipinän häviäminen suhteesta, mutta todella vaikealta eroaminen tuntuisi, koska suhde on muuten ollut todella hyvä.
Nyt mietitään pitäisikö jatkaa vai ei.
Onko jollain samanlaisia kokemuksia ja mielipiteitä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmasti pitkälti riippuu siitä, mitä teidän kohdallanne kipinän häviäminen tarkoittaa? Jos seksielämää ja hellyyttä on, niin sitten voisin sanoa, että arki tulee vastaan yleensä aina kenenkä kanssa tahansa. Eli voitte tietty erota ja tavata uudet kumppanit ja kohdata sitten kenties saman tilanteen tai jopa pahempaa. Toisaalta jos ero tuntuu parhaalta vaihtoehdolta, niin sitten ehkä niin tulee toimia. Te itse olette parisuhteenne asiantuntijat ja saatatte toisaalta löytää jotakin teille sopivampaa tulevaisuudessa jostakin muualta. Mutta kannattaa todellakin miettiä niitä huonoja puolia suhteessa on ja keskustella siitä, mitä sen kipinän häviäminen tarkalleen on.
Siitä olen ihan varma, mutta ajoittain tuntuu, että avomies on enemmän veli, tai kämppis, kuin rakas..
En kuitenkaan voi kuvitellakaan olevani jonkun toisen kanssa. Eli omalla kohdalla luulen, että "ahdistus on lähtösin tästä elämäntilanteesta.
Mun pitäis itse vaikuttaa asioihin, eikä lempata kumppania ja ajatella, että sillä kaikki muuttuu.
Mutta miten ottaa puheeksi "kipinän puuttuminen, suhteen tila, kun on jo käynyt selväksi, että toisen mielestä kaikki just Nyt loistavasti..??
Mieti ensin mitä tarkalleen suhteeseen kaipaat ihan itse, kumppanisi ei ilmeisesti kaipaa samoja asioita kuin sinä, mikäli on tyytyväinen? Jos alkaa mennä veli-sisko meiningiksi, niin tulee mieleen erotiikka ja romantiikka, jotka ovat vähän nuukahtaneet. Käykää yhdessä syömässä tai jotain ja kertokaa tunteista...suukotelkaa, halikaa jne. Sänkyyn voi saada vauhtia olemalla vaikka yhden yön jossakin hotellissa, kokeilkaa vaikka risteilyä, paikan vaihdos tekee yleensä hyvää:)Vaikeaa neuvoa toisia, kun tietää vain oman suhteen piristeet. Tuli tuossa mieleen, että oletteko koskaan pitäneet taukoa suhteessanne ja mikä on ollut syy?Eli jos olette ja syynä on ollut vaikkapa joku ulkopuolinen henkilö, niin sitten pitää miettiä mikä siinä tilanteessa viehätti jne. Tällaisin ajatuksin jatkamme keskustelua?:)
Minusta on ikävä aina kuulla erosta ja siitä puhumisesta. Ise seurustelin 8-vuotta ja suhteen loppu oli omalta taholtani rakkauden loppuminen.
Mutta kuitenkin vaikka suhteessa emme voineet elää niin kuitenkin on ollut ikävä olla erossa, vaikka erostammme jo 1-vuosi ja olimme yhdessä 8-vuotta.
Mä neuvoisin uutta alkua teille, rakkaus on ikuinen.
mulla ja miehelläkin oli sama juttu,tunnettii et oltii iha ku kavereita eikä rakastavaisia..mieheni halus jättää suhteen vaikka mä yritin sanoa että suhde ois pelastamisen arvoinen..mä en varmaa koskaa saa miestäni takas?
oltii yhessä lähes 3 vuotta...
Osasyynä kipinän häviämiseen on seksielämä joka ei vastaa toisen toiveita eli minun.
Olen aloittanut seurustelun teini-ikäisenä ja välillä tuntuu että olisi mukava nähdä jotain muutakin. Vaikeinta on se kun ei osata päättää mitä tehdä.
olin kolme vuot yhes miehen kaa eikä me koskaa rakasteltu..hyväilyks kaikki jäi...