Biopolttoaine Halvinta Valtiolle.

Anonyymi

Sähköauton valmistaminen aiheuttaa enemmän päästöjä kuin polttomoottoriauton valmistaminen
Polestar on laskenut, että sen Polestar 2 -täyssähköauton valmistaminen synnyttää 26 tonnia hiilidioksidipäästöjä. Tämä on merkittävästi enemmän kuin ne 14 tonnia, jotka Volvo XC40:n valmistaminen aiheuttaa, mikä johtuu pitkälti akkutuotannosta.

Auton lataamiseen käytettävän sähkön valmistustavasta riippuen, on Polestar 2 vastaavaa polttomoottoriautoa ekologisempi 50 000–112 000 kilometrin ajon jälkeen.

– On houkuttelevaa ajatella, että voimme saavuttaa kestävän ja nollapäästöisen tulevaisuuden pelkästään sähköautoilla, mutta totuus on paljon mutkikkaampi, yhtiö kertoo.
Biopolttoaine edullisin valtiolle ja kuluttajalle.
Sähikäisiten tukeminen on mielettömän kallista ja epäsosiaalista.

3

117

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaasan kaupunki valmistelee lausuntonsa yhdessä kaavoituksen, kiinteistötoimen, kuntatekniikan, Vaasan Vesi -liikelaitoksen ja ympäristötoimen yhteistyönä.

      Akku-Tehdas tulisi valmistuessaan käyttämään raaka-aineinaan muun muassa vaaralliseksi luokiteltuja kemikaaleja ja voisi tarvittaessa laajentaa tuotantokapasiteettinsa 120 000 tonniin vuodessa.

      Johnson Matheyn laatima arviointimenettely on luettavissa internetistä ja paperisena Vaasan kaupungin kansalaisinfossa sekä Mustasaaren virastotalolla 16.8. saakka.

      Juuso Lindberg

      • Anonyymi

        VOIMALAITOSTEN saastuttavimmat 5 prosenttia tuottavat jopa 73 prosenttia maailman sähköntuotannon hiilidioksidipäästöistä, selviää uudesta tutkimuksesta. Tulos saatiin, kun Coloradon yliopiston tutkijat kävivät läpi 29 000 voimalaitoksen tiedot ja selvittivät niiden päästöt.

        Nämä voimalaitokset sijaitsivat kaikkiaan 221 eri maassa. Tutkimuksessa oli mukana myös suomalaisia voimalaitoksia, mutta mikään niistä ei sijoittunut kansainvälisesti eniten saastuttavien voimalaitosten joukkoon.

        Kaksi maailman eniten saastuttavimmista voimaloista sijaitsee Euroopassa, kaksi Intiassa ja kuusi Itä-Aasiassa.
        Maaseudun autoilija maksaa Maailman energiakiiman.


    • Anonyymi

      Jos aikuinen yli 18 v, saisi Suomessakin ajaa B-ajokortilla skootterilla tai kevarilla alle 125cm3, ostaisin kotiimme sellaisen, enkä vanhaa kakkosautoa.
      Tämä hassu kielto on maakohtainen, olisi ilmastoteko ajaa skootterilla.
      Lapsi 15 v. saa ajaa valtavalla traktorilla valtatiellä !
      Suomi jäykkänä, vain maajussin lapset liikenteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      71
      830
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      779
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      134
      700
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      607
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      492
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    12. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      43
      439
    13. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    14. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      62
      432
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      73
      414
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    19. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe