kiina ja antiikki

Jos ostaa kiinalaisesta mystisetsä kultaisen kolmion oopimiluolan sivuliikkeestä "antiikkiliike" wanhan kiinalsiesen senkin.

NIINNN..siinä on huangfengiä, tsingtaota, pingpongingia ja sen sellasta. mutta jos se on OIKEASTI antiikkia..niin..kuuluuko siinä olla Taotaoo?


https://www.youtube.com/watch?v=WbTDIOJjPNs alless niirrr

8

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menet sisään shanghailaisen antiikkiliikkeen takaovesta. Tunnistat myyjän kaveriksi, joka huijasi sinua hevoskaupoissa vuosia sitten. Hän ei tunnista sinua. Hän kysyy: "Mitäs herra haluaisi ostaa?". Sinä hyökkäät raivoissasi häntä kohti ja huudat: "Vai ostaa sinulta! SENKIN...!"

      Ja eikös se senkki oteta ilmaiseksi nenästä Kiinassakin?

      Noihin hinta- arvioihin sanoisin, että kiinalaisessa antiikissa on tärkeintä, että minkä dynastian ajalta tavara on. Jos se on Carringtonien dynastian ajoilta, niin kakkoslaatuinenkin tavara on kymmenientuhansien arvoinen.

      Thames- joen mudasta saa ilmaiseksi vanhaa tavaraa. Oletko katsonut näitä "mudlarking"- videoita. Erikoista touhua! Harrastajia on paljon ja silti joki antaa hyvän saaliin joka kerta. Kannattaa, ennen Thamesin matkaa harjoitella Suomessa, piilottamalla pikkuesineitä mutakakkuihin.

      • Minä tykkäsin siitä ajasta kun kiinassa alettiin tehdä paperirahaa joka levisi eurooppaan. Myöskin makaroni joka levisi eurooppaa. Marco polo joka toi ne eurooppaa..nykyään kiinalliset leviävät muutekin. ympäri maailmaa. Suomestakin ostavat maata pala palalta ja afrikasta.Harmi etten löytänyt videota juutuubista tähän hätään kun kiinalaisen "herra" yrittää mätkiä afrikkalaista työntekijää..voi luoja.. Oikohan se poistettu? kiinalainen tauti joka leviää eurooppaaaan?


      • Ai niin joo olen katsonut noita mudlarkingjuttuja. Ja tällasena vesipetona vois oikeasti sukeltaa etsimässä espoon rantojen aarteita. Siihen ei vaan yksin kykene kun jonkun pitää laittaa ilmaa kypärään.


      • Anonyymi
        pervokki kirjoitti:

        Minä tykkäsin siitä ajasta kun kiinassa alettiin tehdä paperirahaa joka levisi eurooppaan. Myöskin makaroni joka levisi eurooppaa. Marco polo joka toi ne eurooppaa..nykyään kiinalliset leviävät muutekin. ympäri maailmaa. Suomestakin ostavat maata pala palalta ja afrikasta.Harmi etten löytänyt videota juutuubista tähän hätään kun kiinalaisen "herra" yrittää mätkiä afrikkalaista työntekijää..voi luoja.. Oikohan se poistettu? kiinalainen tauti joka leviää eurooppaaaan?

        Kiinalaiset valloittavat nykyään Etelä-Amerikkaa. Rakentavat lentokenttiä, moottoriteitä ketunhäntä kainalossaan.
        Trump jätti suosiolla Etelä-Amerikan kiinalaisille. Kiina haalii maa-alueita valtapoliittisista syistä, arveltiin Esson baarilla ykskantaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kiinalaiset valloittavat nykyään Etelä-Amerikkaa. Rakentavat lentokenttiä, moottoriteitä ketunhäntä kainalossaan.
        Trump jätti suosiolla Etelä-Amerikan kiinalaisille. Kiina haalii maa-alueita valtapoliittisista syistä, arveltiin Esson baarilla ykskantaan.

        Jaa luulin että lähinnä afrikkaa valtasivat yhtiöittensä kanssa. Tosin oon kuullu kiinalaisten omistavan paljon suomessakin. Naapurissakin asui kiinalainen. Rikas sellainen. Tein loppussiivouksen sille kun lähti ja sain kaikkee jännää.


    • Anonyymi

      Mä menin kerran thaimaalaiseen antiikki liikkeesen ja nuorehko nainen ohjasi minut johonkin hierontapöydälle, minun piti riisuuntua. Outo juttu ?

      • Oliko hän "antiikkia"?


      • Meinaan nuo nuo 20kybäset thait voivat olla 70siä ja ja ehkä vielä niitä shemaleja? yks hyvä keino on tunnistaa..jos on aatamin omena-. minä kyllä tunnistan feikit kun oon joskus ollu niin naisiin menevä. Olisin vieläkin jos helpommin kelpaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      217
      1582
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1571
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1164
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      858
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe