Mikroneulaus/dermarolling

Anonyymi

Tiedättekö aiheuttaako mikroneulaus ihokarvojen lisääntynyttä/voimistunutta kasvua kasvojen ja kämmenselkien alueella, kun sitä kerran käytetään hiusten kasvun parantamiseenkin? Olisi kiva jos joku vastaisi.

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko. Mikroneulasin jossain vaiheessa sääriä ja käsivarsiakin, tosin en moneen kertaan. Etenkin sääret olivat pitkään rumat sen jälkeen. Karvat kasvavat ihan yhtä huonosti kuin ennenkin. Pitkäaikainen epilointi ja ikä ovat heikentäneet niiden kasvua.

      Kasvoihin alkaa helposti kasvamaan ohutta karvaa laihdutuksen, ikääntymisen ja tiettyjen lääkkeiden vuoksi. Eli välttämättä syy ei ole mikroneulauksessa. Itse olen ahkera karvojen ajelija/epiloija. Poistan nukan myös kasvoista. Syksyn tullen otan varmaan taas mikroneulauskuurin. Nyt kesällä ei viitsi punoituksen ja tulehdusriskin vuoksi. Mutta enpä ole huomannut, että neulaus lisäisi karvoja. Niitä on, mutta on ollut ennestäänkin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Nyt ei huolestuta enää niin paljon :) Itsekään en ole siis huomannut karvan kasvun lisääntyvän mikroneulauksen takia, mutta kun kuulin tuosta, että sitä käytetään hiusten kasvun parantamiseen niin alkoi huolestuttaa. Kun kuitenkin iho on niin epätasainen ja ryppyinen, että tuntuu että on pakko tehdä sille jotakin enkä taho kuitenkaan tulla enää yhtään karvaisemmaksi niin kahden kamalan vaihtoehdon välillä siinä tasapainottelin. Mä tässä yhtenä päivänä näin kaveria ja olin paria päivää aikaisemmin mikroneulannut kämmenselät niin tämä kaveri ihmetteli, mitä mun käsille on tapahtunut. Sanoin että "arvaa" ja hän arvasi "raastinrauta?" :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5927
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe