Vetyaseman kulujen kuolettaminen.

Anonyymi

Kuvitellaan tilanne SUOMESSA että haluan perustaa vetytankkausaseman. Saan sen jopa "halvalla" maksaen siitä vaan miljoona euroa. Kysymys kuuluu kuinka monta vuotta menee sen maksamiseen pankkilaina korkoineen (10% korko?) kun myyn alkuvuosina pienelle joukolle lähiasukkaiden vetyautoilijoille. Kuvitellaan että nettovoittoa saan vedystä yhden euron kun hinta on 10 euroa kilolta (peilatan naapurimaiden hintoja kun suomen ei tiedossa) ja mielestäni vielä tuo 1e voitto on todennäköisesti vielä yläkanttiin. Kysymysmerkki on myös kuinka paljon aseman alueen vetyautoilijat todellisuudessa ajavat vuodessa eli paljonko ostavat vetyä eli voidaanko laskea kenties 18 000km/vuosi keskiarvosuoritteen mukaan?

A) 50kpl vetyautoilijoita.

B) 100kpl vetyautoilijoita.

c) 200kpl vetyautoilijoita.

Uskallan väittää että lähes "nolla" autokannalla ihan tuhoon tuomittua bisnestä tuo vedyn myyminen ja pankkilainaa ei kovin helposti saa ilman suuria vakuuksia. Harvalla kun on sitä miljoonaa takataskussa valmiina vaan jonkinlaisen lainan joutuu myös ottamaan. Ja pankki tuskin hyväksyy vetyasemaa pantiksi lainalle kun ei voi tietää floppaako koko vetyhypetys viimeistään silloin kun akkuteknologiassa tulee läpimurto (iso kapasiteetti, pieni paino, nopea lataus, kestävä). Kuinka moni sitten antaa OMAA OMAISUUTTAAN pankille pantiksi useita satoja tuhansia (ellei vähintään koko milli) kun vetyauton floppaus on todellinen riski pankin mielestä? Riskianalyysissä nimittäin pohditaan että suostuvatko ihmiset maksamaan 10e/100km hintaa vetyautoilusta jos 2-3e maksaa täyssähköautoilu 100km?

Heittäkää jotain villejä laskelmia kuinka monta vuotta menee että asema on maksettu ihan vain pelkistettynä ilman mitään huoltokuluja joita on vaikeata myös arvioida.

Vetyspämmääjä voi taas heittää niitä "ihanaa tätä on odotettu" skeidaa kun ei laskelmiin pysty.

17

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihanaa tätä on odotettu!

    • Anonyymi

      Jos vetyasemalle käy kuin pienille polttoasemille pienemmillä teillä kun moottoritie rakennetaan viereen, niin tankkaajat vähenee entisestään (jos jopa kilpailija on motarilla). Tai jos koko vetyboomi menee ohitse ja asema rapistuu monta vuotta eikä laitteita saa myytyä oikein mihinkään järkevällä hinnalla, niin myös kaikenlaiset purkutyöt pitää myös huomioida tappioissa. Siinäkin on oma hommansa myydä kalusto ulkomaille. Tuskin viranomaiset antaa vain aseman ruostua pystyyn seuraavat 30 vuotta.

    • Anonyymi

      Jos otetaan vetyauton ympärivuotiseksi noin kilon kulutus per 100km (kesällä alle kilon ja talvella yli).

      18000km / 100km = 180 vetykiloa. Siis YKSI auto VUODESSA jos kerran yhden euron saa voittoa per kilo eli 180e.... VUODESSA.

      Muutamana ekana vuotena autokannan keskiarvio olisi tuo 50 autoa lähiaseman ympäristössä joten 50 X 180e = 9000e.

      Ei riitä 9000e tuotto edes KORKOIHIN kun vielä verotuskin otetaan huomioon (summa pienenee). Erittäin suuri riski että asema tuottaa vain persnettoa vuodesta toiseen. Puhuttakaan siitä että myös vetyasemassa on kuluvia osia vuosien varrella joita pitää myös huoltaa ja korjata.

      Ei voi mitenkään kannattaa ellei autoja ole tuhansia lähialueella...

    • Anonyymi

      Vertailun vuoksi täyssähköauton keskimääräinen ympärivuotinen kulutus vaikkapa 2,5e per 100km. 18000km/100 X 2,5e = 450e vuodessa.

      Vetyautoilu maksaa puolestaan 180 X 10e = 1800e.

      450e vs 1800e.... ei voi mitenkään vetybisnes lyödä leiville kun ihmiset oppivat laskemaan vetyhypetyksen kalleuden.

    • Anonyymi

      Ei mitään järkeä edes ajatella että vetyä kannattaa tehdä, niille uusia isoja asemia, sekä uudet kuljetuskalustot. Mitenkään ei ole mahdollista se. Ideana älytön joka ei toteudu koskaan. Pelkästään se että valmistus tuottaa päästäjä paljon ja vie energiaa.

      Puuttuu laitteet js koneet mihinkä sitä menis.



      Autot, mönkijät, moottorikelkat, 2 pyöräiset, pienkoneet on bensakoneilla ja isossa maailmassa, tietysti dieselillä autojakin ja muut raskaammat.

    • Anonyymi

      Juurihan tuossa laskelmassa todistettiin ettei vety tule olemaan suomen talouden tukijalka. Vai onko sinulla toisenlainen laskelma laittaa meille tänne pohdittavaksi?

      Muutenkin niin kauan kun suomeen pitää noin 23% verran tuoda sähköä ulkomailta, niin sitä ei käytännössä ole merkittäviä määriä ylimääräistä omasta takaa vedyksi muuttamiseksi. Ei se vety ole sitten enään mitään vihreätä jos ei riitä aurinko, tuuli ja vesivoimaa vedyn valmistamiseen.

      Oletko itse valmis maksamaan vaikkapa 2 prosenttiyksikköä enemmän veroa vuodessa useana vuonna ihan vain sen takia että saadaan useampi sata vetyasemaa tänne suomeen pystytettyä? Kyse on muutamasta MILJARDISTA kun aletaan vetyasemia pystyttämään todennäköisesti verovaroin kun vaikeata saada sijoittajia innostumaan kun siellä varmasti lasketaan tarkasti kannattavuutta sijoitukselle. Sijoittajat kun eivät mistään "tätä on odotettu, mahtavaa" papukaijapuhetta kauaa jaksa kuunnella vaan vaativat raakoja lukuja pöytään joita vielä pyritään TARKISTAMAAN että voivatko ne pitää paikkansa.

    • Anonyymi

      Jos tarkkoja ollaan vetyauton toimintamatka nimenomaan lyhenee iän (käytön) myötä nimittäin polttokenno on se kuluva osa eli rikkoutuu lopulta. Vetykenno kun nimenomaan kuluu paljon käynnistäessä ja sammuttaessa, joten kaupunkiautoksi lyhyille matkoille kuluu paljon nopeammin kuin täyssähköauton akku. Ja nimenomaan siitä päästöttömyydestä olisi eniten hyötyä suurkaupungeissa vähentäen ilmansaasteita. Jos polttokenno rikkoutuu 2000-6000 käyttötunnin välimaastossa, niin kyllä se toimintamatka vain lyhenee hiipuen tai kertaheitolla.

      Kun alkuaikoina ei paljoa ole vetyasemia, niin vetyauto on väkisin kaupunkiauto (nurkka-ajoon)... ja polttokenno kuluu nopeammin.

    • Anonyymi

      Mistä löytyy linkkejä paljonko eri maissa vetymyyjät saavat katetta myytyä kiloa kohden? Onko tuo arvioitu euron nettovoitto (miinus mahdolliset verot) ylä vai alakanttiin?

    • Anonyymi

      Onko kukaan vetyautoilun kannattaja kirjoittanut kustannuksista?

      Ei, koska niillä ei ole mitään merkitystä.

    • Anonyymi

      Juu, vetyautoilijoilla tuntuu olevan loputtomasti rahaa ja varsinkin veronmaksajien rahaa. Sen takia kustannuksilla ei ole väliä, mutta ei kannata sitä mennä sanomaan facebookin "Stop autoilijoiden kuritukselle" ryhmään, sillä pataan tulee välittömästi. :D Sen verran vihaista porukkaa tuntuu olevan kun autoilu on kallista.... ja vetyautoilu vielä kalliimpaa.

      https://www.facebook.com/groups/1595868463917799

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Yllättävää ettei vetyasemia viitsitä hypettää vaikka autoja kylläkin. :D

    • Anonyymi

      Mainiota.

    • Anonyymi

      Vetypommi?

    • Anonyymi

      Upea uutinen tosiaan

      • Anonyymi

        Juu, yhteiskunta maksaa rikkaiden vetyautoilun.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      35
      10361
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      616
      2920
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      152
      2063
    4. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      166
      1646
    5. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      105
      1509
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      109
      1242
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      75
      1127
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      260
      1098
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      37
      1034
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1013
    Aihe