Meinaako palstalaiset syödä valmiiksi poimittuja mustikoita?
Koronatautia potevalla on mahdollisuus kerätä mustkoita ihan kun mitään tautia ei potisi, hathsuu..hathsii..niish. Ei taida kontrolli toimia?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/93b675fe-7cf4-4274-9123-e3dbf4b51f29
Koronatautia potevalla on mahdollisuus kerätä mustkoita ihan kun mitään tautia ei potisi, hathsuu..hathsii..niish. Ei taida kontrolli toimia?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/93b675fe-7cf4-4274-9123-e3dbf4b51f29
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ruoka-aineista en ole kuullut kenenkään saavan mitään tartuntaa. Mutta eiköhän ne virukset pakastimessa kuole.
Nukleiinihappo on viruksessa pakkautunut kapsidin tai vaipan sisään. Joillakin viruksilla on vaipan sisällä oleva kapsidi. COVID19-tautia aiheuttava SARS-CoV2 kuuluu vaipallisiin viruksiin. Se tarkoittaa, ettei se ole yhtä sitkeä kuin esimerkiksi proteiinikapsidin suojaama norovirus. Norovirus säilyttää kykynsä tartuttaa tauti jopa kuukausia, kun SARS-CoV2 voi säilyä
tartuttamiskykyisenä pinnan materiaalista riippuen tunneista neljään vuorokauteen. Se pärjää hyvin huoneenlämmössä, mutta on melko herkkä korkeille lämpötiloille. Laboratoriossa kasvatusliemessä sen kyky tartuttaa romahtaa suhteellisen nopeasti, kun lämpötila nousee 56 celsiusasteen. Silloin se alkaa menettää vaippaansa, hajota.
Pakastettaessa virus käyttäytyy samoin mitä ruoka-aineet?
Jaksaa keksiä kaikenlaisia hassuja juttuja. Mutta jooh olen vähän iloinen kun harrastan rullailua eli pyöräilyä niin uudet hyvät renksyt eli kumit piti hommata oikeaan aikaan juuri kun syyskelit tulevat ja hyökkäävät :)
Valmiiksi kerättyjä marjojastajia, niitäkin voisi ahmia niitä marjastajia grillillä vain paistelee.
Joo. Ihan itse olen viime vuonna valmiiksi poiminut, kun niitä oli varvut täynnä. Voin vaikka tänä vuonna olla mies, enkä mikään marjanpoimija ja sitten ehkä ensi vuonna taas toisinpäin.
Luulen, että koronovirus kestää aika huonosti pakastamista ja kypsentämistä.
Virus kuolee lämpötilassa 72.
Ahaa. Huoneenlämmön ja mustikkapiirakan maksimilämpötilan välissä on sitten melkoinen marginaali.
"Virus ei voi levitä poimittujen marjojen mukana."
W.
Perusteluja jos virus voi elää jopa neljä vuorokautta. Eilen poimitut mustikat voivat olla vielä virusta täynnä jos joku olisi niihin aivastanut. Aikaisemmin myyntivalttina käytetty "juuri poimittuja" ei tässä yhteydessä taida olla enää myyntivaltti.
Poimijat käyttävät metsässä kasvosuojaimia, ei voi tirskahtaa joronaa joukkoon.
Entä jos olisi metsästäjien ja hirvestäjien metsästäjä eli metsästää metsästäjiä omaksi huvikseen ja ruoaksi itselle metsästäjien liha käristelee grilleissä.
Jotain voi päätellä deltavariantin tarttuvuudesta kun on noin isolla prosentilla sairastuneet. Kuinkahan käy kun koulut alkaa?
"Virus ei voi levitä poimittujen marjojen mukana."
Onkohan ihan varma? jos ajatellaan että päivällä poimii ja rykii, sitten aamulla on torilla myynnissä, en ihan luottaisi leviämyttömyyteen.
-harmiseikirj-
Suomessa ei vielä ymmärretä miksi kadut ja paikat desifioidaan mutta kohta varmaan taas ihmetellään.
https://www.youtube.com/watch?v=GiDnde-ig3A
Voimista itseäsi voimistelemalla, kutyen itse teen monestikin jos katson jänniyselokuvaa voin voimistella sohvalla samalla.
Tuollainen juttu mikä itselläni niin joo viihde voimistaa, jos voimistelee elokuvaakin katsellessa jotenkin.