Miksi kirkosta eroaminen kasvoi?

13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Suomessa on kohta miljoona vähävaraista ja työtöntä.

Julkinen kulissi on pelkkää valhetta
ja kirkko on laitettu tuijottamaan homotusta ja mamuja.

Miten kirkko tulee köyhiä vastaan?

Jos kirkon motiivi on ulospäin olla ” hyvis” ja
sama astia sisältä tavoittelee tulosta ja rahaa,
se ei toimi.

Äänestä
  • sorry, maassa on jo noin 3 miljoonaa
    joiden vuositulot ovat n 20 000€/ v

    500 000 ihmistä tekee ilmaistyötä,
    sillä ei luoda elämää, ei suunnitella...

    osa kansasta elää vielä ihan täysillä hyvinvointielämää

    ja media rummuttaa koronaa

    Äänestä

  • Ei tämä selitä miksi juuri toissapäivästä alkoi nousu.

    Äänestä

Muslimit eroavat moskeijasta

Äänestä

Veronpalautuksia maksettiin 3.8. Moni taisi ajatella, että palautus olisi ollut suurempi, jos ei olisi maksanut kirkollisveroa. ( Vaikka toki ennakonpidätystä voi säätää.)

Äänestä
  • Ai niinpä tietysti. Unohdin.

    Äänestä

Vapari on komusossupainotteinen porukka luusereita
jotka kinuavat verorahoista tukea vaaltiolta
ja
nauttivat älytöntä lakia VEROVAPAATA KIINTEISTÖTULOA
VEROVAPAASTI SAADUISTA TESTAMENTTILAHJOITUKSISTA

Tämä on niin väärin kuin olla ja voi, yli 2 miljoonaa omaisutta paskasakilla
joka jauhaa jostain sekasvasta ET-opista jossa mies voi synnyttää ja sukupuolen voi valita eli tulee vaikeuksia URHEILUA MYÖTEN KUN MIEHENÄ syntynyt kilpailee naisten lajeissa

Tämä paskasakki jatkaa ulinaansa täällä milloin luterilaisista milloin jostain sarjakuvista jostain filosfihöpöttäjäistä mutta ei saa mitään aikaan eikä ole kiinnostavia ajatuksia vaan tylsäpäistä jankutusta

Verovapaus pitää tällaiselta paskasakilta ottaa pois

Äänestä
  • Joo, tuloverolakiin pykälä. Kiinteistöverosta vapautettakoon kaikki järjestöt, paitsi ne, joista joku valittaa tarpeeksi suomi24:lla. Vai pitääkö tasa-arvon vuoksi poistaa vapautus niiltäkin, joista valitetaan vauva-lehden keskustelussa?

    Äänestä

Verorahoilla elävät vaparit ovat hävyttömän varkaita

Äänestä

Kirkolliskokous ainakin alkoi. Ehkä siksi.

Äänestä

Oletan, että syynä on enemmänkin veronpalautukset kuin kirkolliskokous.

Ensinnäkin eroaminen alkoi jo päivää ennen kirkolliskokousta. Toiseksi noin yleisesti parisuhteiden siunailu ei enää oikein kiinnosta ketään. Edes Päivi Räsänen ei enää innosta eropiikkeihin.

Äänestä
  • Molempi parempi, sanoisin. .olemaan siis vaikuttivat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Molempi parempi, sanoisin. .olemaan siis vaikuttivat.

    Ehkä. Mutta kyllä se oikeastaan pitäisi kieltää kirkolliskokoukset veropaperien saapumisaikoihin. Ikävästi haittaa erosyiden analysointia. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://eroakirkosta.fi/static/tilastot/paivittaiset_kaannetty.txt

Mistä tuo nousu toissapäivänä ja eilen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu