Ikä on vain numero!

Anonyymi

Mittarissa 60v ja maastavedosta 125kg. Tehkää perässä nuoremmat jos pystytte.

7

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      55 moro. Saan tuon rinnalle.

    • Anonyymi

      Tulehhan pöllimettään mukaan. Nostellaan kilpoja tukkeja, ei olekkaan se 125 kilonen tukki niin helppo nostaakaan. Jos se hoituu, niin pölli kainaloon ja kohti laanipaikkaa.

      Ps. sillon kun kiinnosti salilla reenailu ja siihen kaupantekijäisiksi 6 päivänä viikossa metsurin töitä, niin nousi 78 kilosena 240 kiloa maasta. Epävirallisissa salikisoissa, vuan sai rautojen nosteli jäähä.

      • Anonyymi

        Taas näitä metsurilegendoja. Kukaan ei usko noita koska ne on 99 prosenttisesti paskapuhetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas näitä metsurilegendoja. Kukaan ei usko noita koska ne on 99 prosenttisesti paskapuhetta.

        Eipä tarvvii uskoa, kolleegaa lainaten "raa'asta työstä tulee raaka voima".


    • Anonyymi

      Oikeissa töissä ei tee purkkivoimalla yhtään mitään.

    • Anonyymi

      Siinä pitää nostaa selkä suorana, ettei se revähdä.

    • Anonyymi

      Kohtuullinen kehoitus! Olen nähnyt muutaman nuorukaisen treenaavan inttiin menoa varten. Pojat tekivät mavea 5 x 50kg:n sarjoja ja tosissaan.
      Heikompaa en ole nähnyt.

      Aloitin juuri 6-kymppisenä elettyäni rappioelämää 23 vuotisesta lähtien.
      Kimmoisuus ja räjähtävyys olivat kadonneet ja koska en uskonut niin tempasin toisen olkapääni leikkauskuntoon. 6kk toipumista. Vatsan repiminen tuhosi 9kk kuntoiluajasta.
      Koska perusominaisuuet olivat heikentyneet niin kuntoilu rajoittui jähyämisiin kuten maveen ja kyykkyihin. Myös pystypunnerruksen versioita, kisakelpo, vauhtipunnerrus ja raaka työntö ovat mukana mitättömin painoin.

      Mutta mave. Sekin on heikentynyt. 74v ikäisenä vedin kerran 200kg ja motivaationi loppui siihen koska se oli ollut tavoite jo muutaman vuoden.
      Polveni häiriköi jo syväkyykyssäkin jonka olen korvannut normitangon hack-kyykyllä. Takuu on 160kg jolla perusteella mave on noin 170kg koska mavessa selkä avustaa. Vedän normaaliotteella enkä sumolla.

      Vuosi vuodelta on kadonnut lihasta ja aivan viime aikoina olen ryhtynyt tekemään nuorison malliin pitkiä sarjoja pienillä painoilla.
      Koska en ole koskaan tehnyt 5:sta pitempää alkaa hapotus jo 7:ssä toistossa.
      Tänään vedin tangolla hackia 6 x 10 x ( 1,25xoma paino). Tuokin jäykisti tottumattomat koivet.

      Minun lisäkseni olen nähnyt vain kahden muun ukon tekevän mavea. Toinen on alle 50v ja toinen 73v. Tuo vanhus veti talvella 220kg.
      Muut lavalla kävijät ovat lähinnä peilailijoita.
      Minä teen kaiken naama saliin päin. Tottumusta vai häiritseekö peilissä luukkuva kurttunaama liikaa. Telineet ovat peilaajia suosivassa asennossa.
      Eipä oikeastaan häiritse koska en enää työnnä saksiin ja pystynostorautani ovat niin vaatimattomia että saan tangon telineelle peruuttaenkin.

      Tämä on 1943 syntyneen ukon rimpuilua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2814
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      363
      2017
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1757
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1678
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      31
      1393
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      949
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe