Moikka. Onko täällä asiasta tietäviä/ samassa tilanteessa olleita ihmisiä. Olen siis sairastunut 2vkoa. Ennen kesäloman alkua. Ihmettelin kun sainkin sairasloma palkan sijasta loma rahat. Pomoni ilmoitti minulle, että et pyytänyt sairasloman alussa samantien kesäloman siirtoa joten, olet nyt kesälomalla. En tätä asiaa tosiaan tiennyt (toki olisin voinut asiaa selvittää , mutta tosiaan en sairauteni vuoksi ajatellut asiaa edes sen enempää) aikaisemmin, vuosia sitten eri työnantajalla ollessani töissä lomani siirtyivät automaattisesti. Eli en tosiaan tätä tiennyt yhtään, että näin ei käy automaattisesti. (Olen ollut samalla työnantajalla 4vuotta töissä). Ilmoitin asiasta myös pomolleni, että en tätä asiaa tosiaan tiennyt ja siksi en ole lomien siirtoa erikseen pyytänyt. Mietinkin, että onko tosiaan työntekijän vastuulla tietää tämä asia, vai olisiko pomoni pitänyt (edes ns. Kilteyttään) asiasta minulle ilmottaa, kun en lomien siirtoa anonut? Asiassa tosiaan harmittaa myös se, että kesken kesälomani pomoni ilmoitti 2vkoa. Kesäloman loppumisesta, että minut lomautetaan. Niin tosiaan olen koittanut etsiä netistä tietoa, että onko tässä toimittu reilusti minua kohtaan vai tyydynkö vaan omaan ”tyhmyyteen” kun en sairaana asiaa selvittänyt? Lisäksi tämä lomautus asiakin mietityttää kun väitettiin, että minun töitäni ei ole tiedossa ainakaan 6kk:teen, mutta silti sain tietää, että pomoni käyttää aliurakoitsijoita tälläkin hetkellä jotka tekee töitä mitkä ovat minun ammatti osaamista. Aika surullinen olo kaikeasta ja siksi kaikki jotka asioista vähänkään tietää kirjoittaisi minulle.
Kiitos kaikille vastaajille jo etukäteen!
Mitä jos työntekijä ei tiennyt että sairasloma ei siirrä automaattisesti kesälomaa
5
155
Vastaukset
- Anonyymi
5.4 Työkyvyttömyyden vaikutus vuosilomaan Työkyvyttömyys vuosiloman alkaessa tai aikana
Loma on työntekijän pyynnöstä siirrettävä myöhempään ajankohtaan, jos hän on vuosiloman tai sen osan alkaessa työkyvytön synnytyksen, sairauden tai tapaturman vuoksi. Vuosiloman siirtäminen edellyttää, että työntekijä on ilmoittanut työnantajalle työkyvyttömyydestä ja sen syystä ennen loman alkua tai, jos se ei ole ollut mahdollista, niin pian kuin mahdollista.
Työntekijän on viivytyksettä pyydettävä työnantajalta vuosiloman siirtoa ja toimitettava työn- antajalle lääkärintodistus tai muu luotettava selvitys työkyvyttömyydestään. Ennen loman alkamista toimitettu lääkärintodistus katsotaan pyynnöksi siirtää loma myöhäisempään ajankohtaan.
T:AP
Tämä siis netistä löytynyttä tietoa? Eli mikä nyt on oikein mikä väärin? - Anonyymi
Niinhän ne sanovat, että tyhmyydestä sakotetaan.
- Anonyymi
Niin siis tuo kopioitu teksti tosiaan tem.fi (työ ja elinkeinoministöriö) sivuilta. Siinä sanottiin siis, että ” Ennen loman alkamista toimitettu lääkärintodistus katsotaan pyynnöksi siirtää loma myöhäisempään ajankohtaan.”
Eli tyhmyydestä sakotetaan? Kumpaa..minua vai työnantajaani? Minä ymmärsin tuon tem.fi sivuilta kopioidun tekstin juuri niin, että koska Sairaslomani on alkanut viikkoa ennen sovittua kesälomani alkua ja olen sen sairasloma todistuksen pomolle samana päivänä kun olen lääkärissä käynyt, eli siis viikkoa aikaisemmin kun kesälomani olisi pitänyt alkaa toimittanut niin tämän sairaslomatodistuksen olisi pitänyt riittää pyynnöksi siirtää kesälomaa ja näin ollen olisin velvollinen saamaan sairasloma ajastani palkan??
Mutta kiitos kommentistasi ”tyhmyydestä sakotetaan”.. piristi kummasti
T:ap- Anonyymi
Ei ole mitään järkevää syytä pitää tem: n tulkintaa vääränä. Lääkarintodistuksen toimittaminen riittää pyynnöksi siirtää vuosiloman osa.
Soitapa liittoon. Jos et ole liittynyt, soita vuosilomalain noudattamista valvovan työsuojeluviranomaisen neuvontanumeroon. https://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/asiointi/puhelinneuvonta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mitään järkevää syytä pitää tem: n tulkintaa vääränä. Lääkarintodistuksen toimittaminen riittää pyynnöksi siirtää vuosiloman osa.
Soitapa liittoon. Jos et ole liittynyt, soita vuosilomalain noudattamista valvovan työsuojeluviranomaisen neuvontanumeroon. https://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/asiointi/puhelinneuvontaKiitos sinulle vastauksestasi. Minäpä tänään soittelen ja selvitän asiaa lisää. Mukavaa päivää sinulle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307