miksi ydinvoima ei tuota suomessa Vetyä?

Toyotalla ja hyundailla on jo autot valmiina
2158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ydinvoimalasta ole suoria jakeluyhteyksiä mihinkään vetyä tuottavaan yksikköön. Kaikki tuotanto menee kantaverkkoon ja sieltä nytkin kaikkia vetyä tuottavat yksiköt saavat sähkönsä. Sekasähkönä tunnettua sähköä on jakeluverkoissa vaikka tuhannelle vetyfirmalla käytettäväksi.

Äänestä

Ennemminkin kannattaa kysyä, miksei ydinvoima Suomessa tuota bensiiniä ilmakehän hiilidioksidista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Toyotalla ja hyundailla on jo autot valmiina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu