Ja onko se kulkuväline vai harrastus ja millainen pyörä sinulla on esim maantie maasto hybridi gygross vai mummis tai jopo ja onko mittari pyörässä josta näkee nopeus ja matkan pituuden ja pidätkö jotain keskinopeutta ja kuinka paljon viikossa tulee kilometrejä
Kuinka usein pyöräilet viikossa
Anonyymi
74367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
Pyöräily on maailman hölmöintä hinkkaamista ja se sitkuttelija länkisäärineen tienreunassa näyttää joltain sätkivältä hyönteiseltä! En voisi olla pyöräilevän miehen kanssa edes samalla viiden hehtaarin tontilla!
Tällainen mies saa ajaa kovaa auringonlaskuun ja otan aikaa kunnes häviää.
Ja sitten niiden typerät lateksivaatteet, joilla on otettu myös oikeudeksi tunkea ihmisten ilmoille kauppaan ja kaduille. Ei.
Ei lateksit vaan spandexit 😁
Jaa. Whatever. …
Ja minä en voisi olla yhdessä naisen joka ei pyöräile edes kuuden hehtaarin tontilla.
Monestiko tuommoinen maastopyöräilijäkin on ajanut jyrkänteeltä alas.
Miesten pitää harrastaa lentämistä.
Minusta Naiset mitkä ei harrasta pyöräilyä ovat aivan kamalia.
Pyörän huolto on aivan turhaa rahan hävikkiä.
Riippuu, mitä huoltaa.
Neljä pyörää alle.
Pyörävlogit ovat aivan kauheita.
Pyöräilijöillä lienee ainoa tavoite omista oikeuksista kiinni pitäminen.
t. Jari
He ajavat päin autoja kun pitävät kiinni tekaistuista oikeuksistaan.
Kärpäslasit päässä.
Homot ja naiset pyöräilee. Mies ajaa autolla.
Naiset ajaa hevosella ja raipalla (ks. Olympialaiset).
En ole fillarikommunisti. En aja pyörällä
Poljen vuodessa 6000 km ainakin. Joka päivä kuljen fillarilla joka paikkaan. En käytä bussia enkä taxeja. Fillari on halpa väline joka säästää tuhansia euroja rahaa. Päivässä poljen vähintään 20 km, monesti 40 km kauppaan, asioille, harrastuksiin menen aina fillarilla.
Mahtaa olla p*rse ruvella.
Juu ja olet autoilijoiden jaloissa siten.
Itsekkin miettinyt jospa rupeais harrastaa pyöräilyä ja ostais vanhan käytetyn kippurasarvisen ja ostais siihen mittarin ja tekis aina silloin tällöin jonkun lenkin ja yrittäis pitää jonkun keskinopeuden esim vaikka joku 3-5 km lenkki ja 10 km/h keskinopeuden ja kun kunto kasvaa niin lisää keskinopeutta mut kai täytyy olla paljon vaihteita kun ylämäkiä vastatuulta alamäkiä tasaista myötätuulta täytyy nyt miettiä joku harraste olis kiva
Ajeletko useinkin autollasi pyörätiellä?
Minä ajan siellä missä tie on välillä kapeampaa, välillä leveämpää. Sieltä mistä vaan pääsee, mutta niin pyöräilijätkin.
Sivusta vain kommentoin. Ei ole, pyöräilystä saa hyvän mielen. Harrastus, joka tuottaa vain hyviä asioita sitä harrastavalle. Vaikea ajatella edes, kumppaniksi ihmistä, joka suhtautuu pyöräilyyn kielteisesti? Herättää epäilyjä, mitä muuta yllättävää voi olla odotettavissa toisessa, jos suhtautuminen on kielteistä? Liike on lääke ja pyöräily on myös terapeuttinen kokemus. Eli hyvä lähtökohta elämälle.
Lenkkikenkä on lääke. Pyöräilijä sen sijaan, se se vasta epäilyttävä onkin! Monesti parisuhteessa pyöräilijä haluaa tuoda sen pyöränsä ensin eteiseen, sitten makuuhuoneeseen, pian pyörä on pöydän vieressä juhlapäivällisilläkin ja maksaa enemmän kuin auto!
Kävele tai juokse ihminen!
Jokainen tekee niin kuin parhaimmaksi näkee? Olen minäkin lenkkeillyt eikä sekään huono vaihtoehto ole. Pari puolimarathonia olen juossut elämäni aikana. Silti koen pyöräilyn enemmän omaan mieleen sopivalta.
Pysypä sitten pyörätiellä. Ei autoilijoiden sekaan hillumaan.
Pyörätiet on keksitty.
Ei se auta jos niitä ei käytä.
Nyt on kesä ja lämmin. Missä nää intoilijat on, kun on talvi ja pakkanen?
No pyörän kanssa parta huurussa siellä -25 ssä kun autoilijalla puhaltaa lämmin puhallin ja lampaantalja lämmittää lankkua. 🤣
Oikein ala vain pyöräilemään ja huomaat miten miellyttäväävää on kulkea pyöräillen kesällä kauniin luonnon keskellä.Itse 80v ja hulluna tykkään pyöräilystä ja nytkin odotan uutta yksvaihteista 28" mumomallista polkupyörää kesän retkille.Pysyn pystyssä vielä Sähköskuutillakin (ilman apupyöriä).
Joo näitä ei jaksa. Myy pyörä pois. Voi tulla vielä ihan kiva :)
Muna on mankeloitu eikä jöpötä ennää, täytyy vaihtaa potkulautaan.
Naiset haluavat miehen, joka kuljettaa heitä autolla. Eivät he pyörän takaritsille halua.
Naisellakin voi olla oma fillari, kävikö semmonen mielessä?
Ei tuu ei oo. En sano kyllä enkä sano joo.
Takaritsi sattuu py llyyyn :(
Sellaiset naiset vähemmän mieleen. Jokainen tekee mieleisiä asioita ja katsoo sitten, onko vaikutus mikä vastapuoleen? Parempi, et erimielisyydet tulee alussa kuin vasta lopussa julki.
Mies, joka tykkää pyöräilystä ei sovi naiselle, joka inhoaa pyöriä. Selvällä suomenkielellä.
Minä ainakin kierrän kaukaa sellaiset naiset ketkä eivät pyöräile
Joka päivä kulje ja vuodessa about 3000-5000 km jo yli kymmenentuhatta vuotta ja mikäs tässä nivelet koivet kunnossa.
Onko järkeä ajaa 5km työmatkaa autolla...?
Täytyykö vuosittain ostaa uusi pyörä kun 5000km on aika paljon eli kestääkö pyörä esim keskiö tai runko ym
No totta h vetissä on. Kuka hullu umpihankeen pyörällä lähtee kysyn vaan.
Tosi on.
Rattaat ja ketjut menee itsellä vaihtoon kerran vuodessa, kun pyöräilen 6-7000km. Muuten vuosihuollolla pärjää koko vuoden, paitsi muutama renkaan paikkaus/ vuosi. Hyvä pyörä niin ei tarvi turhia säätöjä tehdä kesken pyöräilykauden. Voi keskittyä vain pyöräilyyn.
Pyöräilijöiden vaatteet haisevat pahalle. En voi sietää.
Kuu,e se pesukonekin jo keksitty ja vaatteet voi pestä,niinkuin vaikka ne pikkarit ja ovat taas raikkaat uusiin seikkailuihin
meinasin ostaa maasto sähköpyörän mutta samalla hintaan sai kiinalaisen 250 crossipyörän, aivan kuntoilu mielessä,
Osta se fatlike.
Onkohan se raskas ajaa? …valtavat renkaat 🤔
Se on aivan helvetin raskas, talvella semmoinen nuori mies joutui ajaan jo seisaaltaan tasasellaki, että pääsi ylipäätä eteenpäin. Oli varmaan ihan jäässäki koko paska. Niistä menee kevytpolkusella mummopyörällä ohi. Naurettavaa pelleilyä.
Pyöräilevät miehet 😍❣
Itse pyöräilin paljonkin aiemmalla asuinpaikkakunnalla. Vedin myös lapsia pyöräkärryssä, mennen tullen. Mutta kun nykyisessä asuinpaikassa ei ole kunnon pyöräteitä lähistöllä, se on jäänyt. Sen sijaan teen 5km: n kävelylenkin päivittäin hyvällä sykkeellä ja pyrin ylittämään sen suositellun 10 000 askelta päivässä. Lähes aina sen ylitänkin. Ilman äänikirjoja en varmaan malttaisi kävellä, säässä kuin säässä, mutta ne vetävät aina matkaan. 😎Juoksemista inhoan, jos ei lyhyitä sprintti- matkoja lasketa.
Minulla on gravel/cyclocross-pyörä, maastopyörä sekä halvempi hybridi pyörä, joka toimii "terassi" -pyöränä tai jos vain käy kaupassa. Kaikkia tulee käytettyä, riippuen fiiliksestä. Kerran pari viikossa pyöräilen. Kesällä välillä enemmän.
Minulla on ukin aikainen kun täällä vielä käsin raivattiin ja kaskea poltettiin. Riiuureissupyörä, taitaa olla SA-mallia.
Soutu on kova laji. Kokeilkaapa ihan äkkiseltään.
Tais ikää reilusti alle 10v kun ekan kerran soutuveneen airoissa olin,harmi vain nytkin soutuvene nököttää venepaikalla ja itse hutsinnevadassa,
Autoilu on pelkureille, peloissaan istuvat peltikopin sisällä hehehh
Hehehh.
Onko pakko olla sisällä? Mulla on kattoluukku, huutelen siitä singertäville heinäsirkoille.
Pyöräs pitää olla 21 vaihdetta että pääsee kovaa vauhtia. Joka päivä pyöräilen mutta jos työkkäristä soittavat ja sanovat että töihin pitää mennä niin sano etten omista fillaria joten en voi ottaa työtä vastaan. Bussit on liian kalliitakin.
Ilmoitan sinne, että sulla on pyörä. Ja siinä on noin monta vaihdetta, että olet nopein ja teet mielellään aamuvuorot.
Miten tämä liittyy sinkkuuteen?
Hybridi kaikkeen käyttöön. Sport tracker reitin pituuden ja nopeuden seurantaan älypuhelimella. 😃
Vaihtelevasti. Reilu tonni takana kilometrejä tänä kesänä. Pyöräilykausi menee yleensä aina pakettiin lokakuussa, silloin ei ole enää kivaa fillaroida.
Erinomainen harrastus. Suosittelen. Helppo määritellä rasitus ajettaessa (kadenssi, vaihteet, maasto). Hyvä lihashuoltoon ja keuhkojen kapasiteetin nostoon, verenkiertoon ylipäänsä. Tasapaino ja refleksit kehittyy. Sopii myös erittäin hyvin vanhemmille ihmisille, joilla esim. kulumia. Ei rasita läheskään yhtäpaljon, kuin kävely/juoksu tms. Nopeampi, kuin auto kaupunkiliikenteessä, eikä saastuta ja kunto samalla nousee.
Ajan lähes joka päivä pyörällä, 4-24 kilometriä on matkojen pituudet. Bussia en ole käyttänyt vuosikausiin. Talvella myös, viime talvena -27 olin vielä lähdössä, mutta pyörä oli liian jäässä. -15 pakkasta ihan piece of cake. Talvella yksivaihteinen, nykykielellä sinkula paras, kun ne vaihteet jäätyy ja temppuilee. Pyörä on minulle kulkuneuvo, ei mikään kuntoiluväline. Katsoin kerran suu auki ikäistäni ihmistä joka kertoi ettei ole pyöräillyt sitten nuoruusvuosien, ihmiset todellakin elävät eri todellisuuksissa. Pyöräily nyt suosittua, tori.filtä saa hyviä pyöriä muutamalla satasella.
Pyörä pitää olla että pääsen naisen luokse rakastelemaan. Olen minä varmaan 6000 km tänä vuonna polkenut koska kalastan usein ja veneelle on 10 km. 200 kalastusreissua tulee vuoden aikana joten siinä tulee jo 4000 km poljettua.
Ulkopyöräily on kesä- ja kotiseutuharrastus. Tänä kesänä olen tehnyt aikuisiän pyöräilyennätyksen; kymmeniä kilometrejä kesässä (Jopolla). Viikottain käyn salipyöräilemässä. Harrastin lajia hyötyliikuntana 25 vuotta kesät talvet 🚴♀️. Sisäpyöräily on parasta, kun ei tarvitse kypärää eikä pysähtyä liikennevaloihin ja saa ajella vuoristotietä juuri silloin kun haluaa..
- Sheena
Sheena Easton?
Punk rocker.
- Sheena
Nyt pitee vähän pittee ajatustaukoa.
Pyöräilen mieluimmin alueilla joilla ei ole liikennettä.
Käyn myös silloin tällöin päiväkävelyllä.
Kunhan kelit sallii , suatan vähän ajellakkin pyörällä mutta ei vain voimat riitä ennee ihan älyttömyyksiin.
Se on muutenniin niin satunnaista että milloin pyöräilen.
Jos on poutap7lvee,niin silloin.
Lasit piässä😐
Joo reilu 100km/ vko oli viime vuoden pyöräillyt. Suosittelen niille, jotka eivät ole vielä löytäneet pyöräilyä. Hyvä fiilis tulee, ku maisema vaihtuu.