PELKÄÄN VÄLILLÄ ETTÄ MINUSTA JUORUTAAN

Anonyymi

moi tää ei ehkä tänne kuulu mutta mua ahdistaa ihan helvetisti riidat omien vanhempieni kanssa jotka ovat aivan turhia mua välillä suututtaa se että minusta juorutaan oman perheeni sisällä tai muualla.. en tykkää siitä ja tää ahdistaa ihan huimasti. en pidä ihmisistä jotka puuttuvat toisten asioihin saatikka riitelystä isäni kanssa

5

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sun kannattais miettii, mistä asiasta/ asioista, ja miksi, sä riitelet sun vanhempien kanssa.
      Mulla oli aika tiukat rajat aina tonne 19 ikävuoteen asti. Olin liian tyhmänrohkee vaikkei sitä tajunnu sillon. Mutsi ja faija yritti pitää mut hengissä ja poissa pahimmista loukkaantumisriskeistä. Ihme ettei menny mitään muuta rikki kuin kerran käsi ja kaks kertaa jalka. Olis ollu mahollisuus vaikka kuolla, nyyn tyhmii tempauksii tein.

      Mua itteeni ärsytti sillon se kun faija oli hyvä kaikessa. Teki se mitä tahansa, niin priimaa tuli. Ärsytti ku se oli aina oikeessa. Mutsi tasapainoili meidän välissä.
      Itsepäisyydessäni halusin tehä kaikki toisin kuin mitä faija sano tai teki. Se johti siihen, että liki joka homman joutu tekeen kaks, jopa kolme, kertaa ennen ku onnistu, jälki vaan oli aivan helv.. huonoo. Hyvin usein joutu nöyrtymään ja tekeen asiat faijan tavalla ja sekös vi****i raskaasti.

      Vanhemmiten oon tajunnu ettei faija omaa erinomaisuuttaan korostanu, vaan yritti säästää mua epäonnistumisilta ja turhautumiselta. Olisin päässy helpommalla ku olisin kuunnellu faijaa. Mut kun oli nuori ja tyhmä niin siitä kärsi sekä minä itte, mutsi ja faija.
      Onneks nykyään ollaan hyvissä väleissä. On pyydetty anteeks puolin ja toisin ja oon kiittäny vanhempii niiden kärsivällisyydestä ja hyvästä sietokyvystä.

    • Anonyymi

      Harhoja syntyy helposti, kun tietynlaiset merkit yleistyy, jotka itse yhdistää sitten samaan kuuluviksi? Osa voi olla onnistumisia eli tottakin, mut monesti myös harhoiksi muuttuvia? Olettaa voi asioita, mut läheisten kanssa varsinkin olisi hyvä puhua, jos tilanteet muuttuvat omassa mielessä negatiivisiksi.

    • Anonyymi

      Miksi riitelet vanhempiesi kanssa? Ovatko he perhettään pahoinpiteleviä juoppoja? Tai jatkuvasti huumehoyryissä sammaltavia harhaluuloisia kuvatuksia? Vai ovato he laiskoja jotka ei ymmärrä että tyo on se joka pitkälti määrittelee ihmisen?

      Onko mielipiteesi kaikkea tuota pahaa ja negatiivista vastaan? Jos noin on, sinulla on aihetta olla tyytymäton heidän käytokseen.
      Sinun holhoava asenteesi ei tule muuttamaanmitään. Riidat eikä tappelut auta yhtään.

      Juoruilut voit jättää täysin sinne minne ne kuuluvat: likakaivoon.

      Saatat olla vastuuntuntoinen ihminen, taitanee olla parasta että koulusi ohella otat ilta- ja viikonlopputyot maksaaksesi oman asuntosi, vuokrasi, ruokasi ja verosi.

      Turhaan odotat heiltä tukea, siitä vain syntyisi taas uusi tyhmä ja tarpeeton riita. saattaa olla että heille aikanaan lamppu syttyy korvien välissä ja he huomaa olleensa väärässä.

      Sinun on kuitenkin itsenäisesti mentävä elämässäsi eteenpäin.
      Ota nyt ohjakset omiin käsiisi ja tee elämästäsi ja tulevaisuudestasi niin tuottava (henkisesti ja taloudellisesti) kuin vain sinun ikiomat rahkeet riittävät.

      Kukaan toinen ei tee sitä sinun puolesta.

    • Anonyymi

      Kuuluu ikään.
      Kun pääset omaan elämääsi ajastaan kiinni,on aivan sama puhuuko kuka mitä tai tuleeko riitaa,jos aihetta on.
      Totta kai jos perhe asuu saman katon alla,ja siinä on alaikäisiä,tekemusuä seurataanvanhemmat puhuvat lapsistaan keskenään.
      Se on välittämistä että nuoren kasvua seurataan.
      Vähän kun löysää omaa pipoa,nii ho.ma toimii.
      Sitten kun elät omillasi,todennäköisesti muistelet hymyillen.
      Sitten,kun täytyy osata itse koko aan ima elänä hoitaa.
      Niinku laskut,töihi lähdöt.
      Elä vaan se nuoruus,iloisena. Se on yhden kerran.

    • Anonyymi

      Jos omat vanhempasi tai perheenjäsenesi juoruilevat sinusta he tekevät väärin. Mikä jo itsessään todistaa että vanhemmillasi on asennevamma sinua kohtaan. En ihmettele jos teillä on riitoja. Kukaan ei riitele vain yksin.

      Valitettavasti tämä on aika tavallinen asennevamma mikä ihmisillä on omia lapsiaan kohtaan. Vanhemmat vieläkin näkevät lapsensa leikkikaluinaan ja omaisuutenaan joiden asiat heillä on oikeus juoruilla pitkin kyliä. Somekanavilla vanhemmat levittelevät pientenkin lastensa kuvia ilman heidän suostumustaan rikkoen lastensa itsemääräämisoikeutta ja riskeeraavat lastensa turvallisuuden sen enempiä miettimättä. Lapsia ei vieläkään lasketa ihmisiksi joilla on itsemääräämisoikeus ja joita pitää kunnioittaa.

      Tämän ajatellaan vieläkin olevan vanhemman oikeus. Se on sellaista vallan käyttöä lapseen joka lankeaa ihmiselle välittömästi kun hänestä tulee vanhempi.

      Monet vanhemmat mustamaalaavat lastensa mainetta ja esittävät itse uhria. Kun heillä on niin ongelmalliset lapset jotka aiheuttavat niin paljon huolta ja murhetta pyhille aina hyvää tarkoittaville vanhemmilleen. Monet lapset ovat jo pienestä pitäen tässä syyllisen roolissa.

      Monet vanhemmat juoruilevat lapsistaan aivan mitä sattuu ja levittävät myös valheita jotka voisivat helposti täyttää jopa kunnianloukkauksen kriteerit.

      Onko sinun mahdollista saada selville mitä he sinusta juoruilevat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      242
      6061
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      126
      5871
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4937
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      15
      4293
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4196
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4107
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4102
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2564
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      45
      1860
    Aihe