Jotkut mieltävät tämänkin rasismiksi

Anonyymi

Ihmisoikeudet ovat hieno asia, mutta hienouden lisäksi ne ovat usein abstrakteja. Asiaa lähestytään useimmiten idealistisesti. Asiat konkretisoituvat vasta, kun joku taho (yleensä valtio) takaa ne.

Takaaminen voi tarkoittaa poliittisia oikeuksia ja vapautta. Nykyään se tarkoittaa aina myös taloudellisia oikeuksia saada tietty elintaso ja muitakin lukuisia ”oikeuksia”. Köyhistä maista muuttaa ihmisiä tämän vuoksi Suomeen paremman elintason perässä.

Mihin vedetään raja, eli milloin suomalaisten velvollisuus auttaa muiden maiden ihmisiä loppuu? Vaikka kaikki maailman ihmiset eivät tällä hetkellä olekaan tänne tulossa ja vaatimassa meidän palveluksiamme, niin kauan kuin asetelma on tällainen, niin kaikilla maailman ihmisillä on periaatteessa yhtäläinen oikeus vaatia niitä. Moni tekeytyy pakolaiseksi juuri tästä syystä.

Oman maan ja kansalaisten asettaminen muiden edelle ei ole pahuutta tai itsekkyyttä vaan realismia. Jotkut saattavat mieltää tämän kovuudeksi. Toiset mieltävät jopa rasismiksi, vaikka sitä se ei ole.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisoikeudet pitäisi uudelleennimetä Paavonoikeuksiksi koska Paavo Väyrynen on ihmistä parempi

    • Anonyymi

      Itävallan pääministeri totesi aivan oikein, että siirtolaisuus ei ole mikään ihmisoikeus.

      Kuitenkin länsimaiden vasurieliitit ja niiden valtamediat niin väittävät!?

    • Anonyymi

      Tanska tekee järkeviä päätöksiä maahanmuuton suhteen ja siellä on sosiaalidemokraattinen pääministeri. Siellä ollaankin samaa mieltä yli puoluerajojen.

    • Anonyymi

      Suomessa on tietyt puolueet menettäneet täysin maalaisjärjen, siksi on nykyinen tilanne yllä. Jos ei tule turvapaikkaa silti saat olla maassa täydellä ylläpidolla vaikka olet laiton oleilija, turvapaikka systeemiä käytetään surutta hyväksi ja se taas todistaa virkamiesten tyhmyyden tehdä oikeita päätöksiä.

      • Anonyymi

        Suomessa monet poliitikot eivät ajattele järjellä vaan tunteella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa monet poliitikot eivät ajattele järjellä vaan tunteella.

        Ja tunteellakin ajattelu olisi jopa mahtavaa, jos se myönteinen tunne kohdistuisi omaan maahan, kansaaan, kulttuuriin , kieleen ja uskoon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja tunteellakin ajattelu olisi jopa mahtavaa, jos se myönteinen tunne kohdistuisi omaan maahan, kansaaan, kulttuuriin , kieleen ja uskoon!

        Uskonnon voi jättää ulkopuolelle. Uskontoon hurahtaneet vieraantuvat usein itse todellisuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnon voi jättää ulkopuolelle. Uskontoon hurahtaneet vieraantuvat usein itse todellisuudesta.

        Joillekin uskonto on jopa laki. Šaria (arab. شريعة‎, šarīʿa 'tie, polku') eli islamilainen laki on islaminuskon mukaan Jumalan ihmisille antama muuttumaton laki. Šaria on islaminuskon ydin, sillä islam on lakiuskonto.


    • Anonyymi

      Olen egoisti, en rasisti. En halua jakaa maamme resursseja ja verovaroja muualta tulleiden kanssa. Ne kuuluvat Suomen kansalle ja niitä on käytettävä suomalaisten hyväksi. En siis ole rasisti, koska on täysin yhdentekevää, minkä mallinen tai värinen se muualta tuleva on.

    • Anonyymi

      Suomi on suomalaisten koti ja me olemme sen aikojen saatossa muovanneet tällaiseksi kuin se nyt on.
      Meillä on oma kielemme, muinaisjumalat, hassut heimot, ruuat, kansallispuvut jne. Ja olemme myös geneettisesti oma etninen ryhmämme.
      En ymmärrä, miksi länsimaissa vaaditaan monikulttuurisuutta, joka sotkee oman identiteettimme. Ulkomailla meiltä vaaditaan muiden kansojen tapoihin sopeutumista ja niiden kunnioitusta, eikö samaa voisi vaatia niiltä, jotka tulevat tänne. Varsinkin, kun usein joudumme heidät elättämään.
      Näistä vieraista voi joskus tulla Suomen kansalaisia, mutta heistä ei koskaan tule suomalaisia, koska siihen vaaditaan suomalaiset sukujuuret ja perimä.

    • Anonyymi

      Sauli Niinistö: Muuttoliikkeestä pakko puhua – ”Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa”

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5ee2e352-7223-43a0-ac45-b4a8b8ad4fb3

      "Yksi jos toinenkin hieraisi korviaan kuullessaan presidentin puhuvan vuoden 2016 valtiopäivien avajaisissa turvapaikanhakijoista. Niinistö kuvaili, kuinka ”jokainen, joka osaa sanoa sanan ’asylum’, turvapaikka, pääsee sisään Eurooppaan ja Suomeen.”

      Nyt Niinistö pohti samaa asiaa: pakolaissopimusten soveltumista nykyhetkeen.

      – Ihmisoikeuksien ja muuttoliikkeen ristipaineet ovat saaneet minut taas viime aikoina palaamaan vuonna 2016 valtiopäivien avajaisissa pitämääni puheeseen. Moni ei siitä silloin pitänyt, kun viittasin arvomaailmaamme syvästi liittyvään dilemmaan: siihen, soveltuvatko vanhat sopimukset aivan toisiin olosuhteisiin, Niinistö sanoi Suurlähettiläspäivillä."

      Järkeviä ajatuksia ja mietteitä meidän presidentillämme.

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomalaisen yhteiskunnan kuuluu auttaa heikossa asemassa olevia suomalaisia. Suomalaisella työssä käyvällä veronmaksajalla ei ole mielestäni sitten tippaakaan mitään velvollisuutta elättää verorahoilla kaiken maailman ulkomaalaisia.

      Ennemmin ne verovarat tulee ohjata terveydenhoitoon, nuorten mielenterveystoimintaan tai vastaavanlaisiin kohteisiin, kuin ulkomaille tai ulkomailta tuleviin elätettäviin elintasopakolaisiin.

    • Anonyymi

      Jotkut ovat sitä mieltä, että pakolaisia pitää auttaa mahdollisista haitoista huolimatta. Toiset taas sitä mieltä, että auttaminen pitää tehdä täysin eri tavalla, jos se aiheuttaa haittaa täällä kohdemaassa (Suomessa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe