COVID-19:n tukahduttaminen olisi ollut ainoa hyvä suoja

Anonyymi

– Varmistamalla korkeat tartuntamäärät ja näin uusien varianttien kehittymisen ja leviämisen, laumasuojamaiden auktoriteetit ja päättäjät sabotoivat COVIDin tukahduttamista myös siinä alunperin onnistuneissa maissa. Sellaisten olemassaolo kun herättää vaarallisia kysymyksiä.

Hänen mukaansa laumasuojan mahdottomuus sairastamalla paljastui viimeistään Manauksessa Brasiliassa vuodenvaihteen aikoihin. Tuolloin uusi raivoisa COVID-aalto purkautui Manaukseen, vaikka siellä 70 prosenttia oli taudin jo sairastanut.

– Se että ainakaan nykyiset rokotteet eivät myöskään voi tuottaa laumasuojaa selvisi kun huomattiin, että vaikka niistä parhaan, Pfizer-BNTn, suoja vakavia tautioireita vastaan on 95 prosenttia, suoja tartuntaa ja sen jatkolevittämistä vastaan jää aivan liian alhaiseksi, 50-60 prosenttiin.

Jantusen mukaan ”tämä upottaa koronapassin idean”.

– Sen avulla ei voi varmistaa turvallisia vyöhykkeitä, joissa tartuntoja ei jaeta eikä saada. Jäljelle jää vain painostuskeino rokotteen ”vapaaehtoiseksi” ottamiseksi. Hyvä asia, mutta hämmästyisin jos tämä riittäisi perustuslakivaliokunnalle.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Apulaisylilääkäri HS:lle: Nyt korjataan satoa liian aikaisesta paluusta normaaliin
      JUHA-PEKKA TIKKA | 12.08.2021 | 08:39
      Eeva Ruotsalaisen mukaan tartunnanjäljitystä ei tule lopettaa.

      Helsingin Sanomat on käynyt läpi koronan tartunnanjäljityksen paikoin kaoottista tilannetta. Jäljittäjät eivät voi pysyä perässä, kun ihmiset tapaavat toisiaan niin paljon.

      HS kysyy, onko jäljittämisessä enää järkeä. Husin apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen vastaa, että on.

      – Tartunnanjäljitystä ei voi lopettaa nyt. Epidemia kiihtyy voimakkaasti ja johtaa vakaviin sairastumisiin, Eeva Ruotsalainen sanoo HS:ssa.

      Apulaisylilääkärin mukaan jäljitys on yhä epidemian torjunnan tärkein kulmakivi, josta seuraavilla altistuneiden karanteeneilla saadaan katkaistua tartuntaketjut.

      Ruotsalainen huomauttaa, että täysin rokottamatta on 1,8 miljoonaa suomalaista ja kaksi rokotetta on saanut vasta runsas kolmannes väestöstä.

      Hänen mukaansa nyt korjataan satoa siitä, että viestittiin liian aikaisin ”paluusta normaaliin”.

      – Rajoitukset purettiin liian aikaisin. Luotettiin liikaa kesän aiheuttamaan kausivaihteluun ja rokotusten edistymiseen, Ruotsalainen toteaa.

      – Liikkuvuus lisääntyy entisestään, kun ihmiset palaavat lomilta, koulut alkavat ja päiväkodit aukeavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      31
      2618
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1292
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1037
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      932
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      874
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      839
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      736
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      666
    Aihe