Fillarilla voi ajaa keula pystyssä ja siksi etupyörä on turha. Jarrutuksissa riittää pelkkä suksi etupyörän paikalla. Ilman suksea haarukka töksähtää ja heittää kuskin sarvien yli, mutta suksi luistaa riittävästi.
Fillarin etupyörän voi korvata minisuksella
Anonyymi
23132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Muistan, kun aikoinaan koulukaverini korvasi fillarin sarvet auton ratilla...en tiedä minkälaiset ajo-ominaisuudet tuli.
Formulakuski tai sirkuspelle Häkkinen ajeli varikolla yksipyöräisellä.
Polkupyörällä temppuiluajo normaalin liikenteen seassa on kiellettyä. Toivon kunnon sakot liikenteessä pelleilijöille!
Saman voi toteuttaa mopoon.
Samalla kannattaa ottaa äänenvaimentimesta sisuskalut pois. Saa hieman lisää tehoa ja etenkin ääntä.
Ensi talven hitti on sähkösukset,et tarvitse enään edes sauvoja ,hyppäät vai suksille ja painat virtakytkimestä ON painiketta ja eikun menoksi.
Elektroninen lumilauta on yksi vaihtoehto.
http://wackyboards.blogspot.com/2013/06/propulsurf.html
Enää-sanan perään ei laiteta n-kirjainta! En jaksa kauaa näistä muistutella..
Enään et jaksa kauaa muistutella.
Enään -sanan perään ei enää laiteta n-kirjainta. Eikö lie muutos tapahtunut jo 70-luvulla, ei meillä 80-luvulla peruskoulussa ainakaan ollut tuota n-kirjainta enää -sanan perässä.
N-alkuista sanaakaan ei saisi enään käyttää.
Enhän minä sitä n-kirjainta tuossa enää sanan perään laittanutkaan (enää n) vaan liitin sen siihen (enään) Katsos näin.
vedä se n-kirjain vaikka nenään...
liimaa suksenpohjaan hiekkapaperia tai kumimattoa pidon varmistamiseksi, ettei vaan lähde puskemaan ulos tieltä...
Takapyörä kannattaa niin ikään korvata minisuksella, jolloin gummin puhkeamisen vaara kesken matkanteon tulee käytännössä mahdottomaksi, eikä esimerkiksi kellokortin leimauksesta myöhästy enää laisinkaan.
Kätevää, vai kuinka?
Sellaisessa vanhassa etuvetoisessa polkupyörässä voisi tuo toimiakin, mutta kääntyminen menee silloin vaikeaksi. Vähän sama kun ajelisi etuvetoisella autolla käsijarru päällä. Perä huitelee missä sattuu.
Mulla oli 80-luvulla uusi Stiga rattikelkka ja se kyllä kulki hyvin suoraan, mutta kokeilin sitten kerran luokkakaverin enemmän ajettua Stigaa, jonka sukset olivat erittäin kuluneet, niin se oli täysin mahdoton pideltävä, lähti väistämättä lapasesta kun vähäisimmästäkin käännöstä lähti niin laajaan sivuluisuun, ettei sillä laskemisesta tullut mitään, aina pyörähti laajan luisun päätteeksi. Ei ollut sivuttaispitoa yhtään.
Itse olen suosinut Everlastia.
Ketonen & Myllyrinne, Intersport https://www.youtube.com/watch?v=Nbwu-GIBvLQ
Tulee mieleen ne "paremmat taakse"- talvirengassepustajat.,;)
Näin pikkukundina tehtiinkin. Naulattiin lyhyeksi sahattu skimba kakkosnelosen pätkään ja viritys sitten fillarin etuhaarukkaan kiinni
ja jugurttipurkin suikale räpättämään pyörän pinnojen väliin :D
Tosiaankin etupyörän voi polkupyörässä korvata minisuksella, kuten Sanna Marinin hallitus on korvannut budjetin raameissa pysymisen makrovelalla.