Tienaatko yli vai alle keskipalkan?

Anonyymi

6

52

Äänestä

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskipalkka taitaa olla se 50miljardia nettona setedledinä kuukaudessa.

      Huvittava juttu sinänsä piti olla joskus joo oikeudenkäynnissä todistajana, niin otin evään mukeen: omenan, piti mennä metallinpaljastimien läpi omenan sain viedä evääksi istuntosaleihin evääksi koska niin joskus voi kestää ne oikeusistunnot jonkin aikaa, eväs mukana :D

      Omenaa pureskella jos nälkä hyökkää, kunhan vie roskat itse sitten pois...

      • Anonyymi

        Oletko jollain tavalla "vajaa" vai pelleiletkö vain?


    • Anonyymi

      " keskipalkka suomessa 2020
      Suomalaisen keskipalkka on yli 3 500 euroa – Silti puolet palkansaajista tienaa 2 900 euroa tai vähemmän. Tilastokeskuksen mukaan suomalaisen palkansaajan mediaanipalkka oli 3 140 euroa kuukaudessa vuonna 2019. "

      En asu Suomessa mutta tienaan siis tuon keskipalkan verran, ja hyvin tulen toimeen, kiitos kysymästä.
      Avomies tienaa hieman vähemmän kuin minä, samassa firmassa ollaan mutta eri töissä. Minulla vastuullisempi homma.

    • Allehan se jää ja paljon. Mutta ei kestä selkä istumista eikä taida pääkään kestää noita inssin hommia, niin pitää tehdä töitä kirvesmiehenä. Onneks täällä päin on asuminen halpaa. Ja mulla on iso kämppä ja ihan uus auto. Asumiseen helsingissä menis kaks kolmasosaa palkasta. Että en oikeestaan tarvikaan enempää. Insseillä on tosi laaja palkkahaitari, joku apulaisinssi saa vähemmän kuin kirvesmies ja jossakin erikoistehtävässä saa enempi kuin lääkäri. Timpurina ei voi hirveitä pyytää tai tulee toiset tekijät tilalle, eikä tässä iässä enää noissa urakoissakaan pärjää.

    • Anonyymi

      Mutta oikeasti niin jos on hauskaa tehdä töitä niin se palkka sinänsä on silloin toisarvoistya jos elämä on mukavaa.

      Joku peli jooh ja tietokonepeli Emperor, vaatii jo hieman korkeat grafiikkakiihdytinkortin, dune-jutt5uja....

    • Anonyymi

      Tienasin 4330 mutta erosin työstä. En vaan jaksanut enää 15 vuotta samaa työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1295
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe