8/16 pätkäpaasto

Anonyymi

Ajattelin kokeilla, mutta täydellisen hyödyn saadakseen tulisi syödä aamuvoittoisesti näin ainakin väitetään.
Itselläni on tilanne, että ensimmäisen kerran syön aikasintaan klo. 11.30, mieluummin klo. 12, joten viimeisen kerran saisin syödä varsin myöhään.
Kannattaako edes aloittaa jos haluan terveysvaikutukset kuin myös laihtua?
Onko kenelläkään tästä mielipidettä tai yleensä kokemusta em. pätkäpaastosta?

4

1170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos syöt aamiaisen puolenpäivän aikaan, niin tuolla rytmillä viimeinen ateria olisi iltakahdeksalta, eli ei kovin myöhään ja jos syöt illalla kuuden maissa, niin taukoa tulee kuitenkin 14 tuntia.

      "Kun yön yli paastoaa 12–14 tuntia, keho siirtyy tilaan, jota kutsutaan autofagosytoosiksi.
      – Se on eräänlainen elimistön yleishuoltotoimenpide, jossa soluja korjataan ja vanhoja soluja siivotaan pois ja jossa sydämen, aivojen, maksan, suoliston ja ihon kaltaiset elimet uudistuvat." https://www.is.fi/laihdutus/art-2000008158050.html

    • Anonyymi

      "täydellisen hyödyn saadakseen" ???

      Kun laihduttaa, on energiarajoitetulla ruokavaliolla. Silloin sellainen ateriarytmi jota on helpointa noudattaa, mutta joka silti on terveellinen siten ettei mistään suojaravintoaineesta tule puutosta, tarjoaa parhaan mahdollisen hyödyn/edun.

      "joten viimeisen kerran saisin syödä varsin myöhään"

      Tuo on huono ajatusmalli laihduttajalle, järkevä ajatusmalli on: Miten parhaiten saisin syödä mahdollisimman vähän energiaa vuorokaudessa, mutta silti terveellisesti siten ettei mistään suojaravintoaineesta tule puutosta.

      Yön aikana, kun ei ruokaile, ruuansulatuksessa ja aineenvaihdunnassa oleva energia on kulutettu ja elimistö on siirtynyt kuluttamaan läskiä. Laihduttaessa tätä tilannetta tietenkin kannattaa ylläpitää niin pitkään kuin sietokyky joustaa. Siis, kannattaa siirtää aamiainen mahdollisimman myöhäiseksi iltapäivään.

      Siirtämistä auttaa kun hissukseen nauttii kylmää raikasta vettä, pieni kulaus kerrallaan aina silloin kun nälän tuntemukset koettelee kovasti. Ja siten kun vesi ei enää maistu niin teetä tai kahvia ilman mitään mausteita. Minulle tästä oli suuri apu laihduttelussa.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksistanne.

      Kiinnostuin pätkäpaastosta nimenomaan terveyshyödyn vuoksi, sillä minulla on ruuansulatus- ja suolisto-ongelmia. Ajattelin, että ehkä 16 tunnin syömättömyys asiaan auttaisi, ja kieltämättä muutama kilo voisi pudotakin.

      Olen nyt muutaman päivän aikana huomannut, että minulle ei tee vaikeaa pitää 16 tunnin paastoa ja joskus jopa pidempäänkin. Yritän syödä mahdollisimman terveellisesti ja välttää turhia välipaloja, mutta järkevän ateriarytmin löytäminen on vielä hakusessa. Olisi opeteltava syömään 3 ateriaa kuten suositellaan.

      Luin, että paastotunteina ei saisi juoda muita kuin kalorittomia juomia, esim. maitokin on kahvissa kiellettyä. Onko se todellakin noin tarkkaa? Joisin mielelläni esim. rasvatonta piimää joka vatsalleni hyväksi, ja kahvi tai tee ei nyt vaan ilman rasvatonta maitoa uppoa millään, onneksi en tarvitse makeutusaineita. Onko tosiaan pidättäydyttävä vain täysin kalorittomissa juomissa? Mitään kaloripommijuomia en kuitenkaan harrasta esim. mehuja tai limsoja.

    • Anonyymi

      Lainataan teksti: "Miten parhaiten saisin syödä mahdollisimman vähän energiaa vuorokaudessa, mutta silti terveellisesti siten ettei mistään suojaravintoaineesta tule puutosta."

      Mistä suojaravintoaineesta avauksen tapauksessa tulee puutosta?

      Millä aikataululla suojaravintoainepuutos iskee aluksi pikkuruisesti ja lopulta täydellä voimallaan, kuten anemia, keripukki tai osteoporoosi?

      Avaaja haluaisi myös laihtua. Voisiko yrittää syödä sillä tavoin monipuolisesti - suojaravintoainepuutoksista mitään välittämättä - että vuorokautinen kylläisyyden tunne olisi mahdollisimman suuri?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1494
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      60
      1449
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1125
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      122
      1082
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      139
      653
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      371
      571
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe