Huomionpuute taitaa olla enemmänkin naisten ongelma, mutta löytyykö täältä miehiä, jotka eivät saa tarpeeksi huomiota ja hellyyttä kumppaniltaan? Mihin naisen huomio kohdistuu teidän sijaan, ja miten olette koittaneet parantaa tilannettanne?
Mies, joka ei saa tarpeeksi hellyyttä
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei toi nyt aina mene yks yhteen sukupuolen kans, mies voi hyvinkin olla suhteessa se herkempi ja huomaavaisempi osapuoli ja nainen taas se jäyhempi asiakeskeinen pragmaatikko, joka saattaa ihan seksinkin jälkeen kääntää tyynesti selkänsä ja alkaa nukkumaan tai mikä ehkä vielä pahempaa, jatkaa välittömästi kesken jääneitä hommiaan esim tietokoneella. Eikä ymmärrä lainkaan siinä olevan jotain hieman ärsyttävää että noin nopeasti vetäytyy ja etääntyy siitä intiimeimmästä mahdollisesta tilanteesta täysin neutraaliin mielentilaan. Vaikka siitä yrittäisi tälle mainita tai jopa hienovaraisesti fyysisesti yrittäisi estää tuota pakenemista läheisyydestä. Kuin olisi vain käynyt juomassa vesilasillisen, tyydyttämässä janonsa.
Työ syö tunnepuolta. Väsyneenä ei aina jaksa .Mies ratkaisi asian pettämällä ja eroamalla ilman keskustelua tai mitään.
n sivusta
Yksissä uutisissa kerrottiin tutkitun pingviineitä.
Tilanne vaihtelee melkoisesti vaimoni fiiliksestä riippuen, välillä vaimo haluu antaa hellyyttä kun en sitä halua ja voi taas olla päiviä kestävä tauko kun ei huomioi sillä lailla. Mitä seksiin tulee mennään täysin vaimon halujen ja himojen mukaan. Ollaan oltu noin 30 vuotta joten sekin jo vähentää seksuaalista tarvetta tai huomiota.
Mun mies tykkää hellyydestä ja siihen auttaa, kun hän sanoo sen suoraan. Sitten saa enemmän. Itse en hoksaa muutoin mennä tarpeeksi usein liki. Sylissä on hyvä olla.
Mies joka ei ole saanut huomiota ja hellyyttä, ei osaa sitä vastaanottaakaan? Eikä vaatia, koska ilmankin on tullut toimeen.
En kaipaa hellyyttä, mutta joskus elämä tuntuu raskaalta ja silloin on mukavaa, kun vaimo silittää hiuksia.