Mikkelin mystinen kivisakasti

Yritin löytää logooni riittävän valoisan kuvan Mikkelin kivisakastista, mutta aina se kävi pimeäksi ja hämäräksi.

Sukujuureni johtavat Pohjanmaalle ja Hämeeseen, asuinpaikan mukaan Viipuriinkin, mutta Mikkelissä tunsin olevani vain kääntymässä. Evakkona ollessani ostin ensimmäisen värinegafilmini vuonna 1957. Äitini otti minusta kivisakastia vasten kuvan.

Kivisakasti ei ollut ollut itsenäinen kirkko, vaan Savon ensimmäisen kirkon kivestä rakennettu sakasti, joka oli säilynyt itse puukirkon kamaloitumisen jälkeen. Jostakin syystä sakastissa oli merkillistä hohtoa.

Savo oli silloin ollut yhtenäinen seurakunta. Kuopion seutuja ei ollut vielä edes asuttu. Myöhemmin aluetta ruvettiin kutsumaan nimellä Savolax, Savolahti, sitten nimellä S:t Michel, Mikkeli.

Koulunikin oli vain kadunpuolikkaan päässä sakastista, siksi vietin siellä usein välitunnilla. Näin vanhoilla päivillä rakkauteni sakastiin on vain kasvanut, vaikka en enää kykene liikkumaan kodin ulkopuolella, saati sitten toisella paikkakunnalla.

https://www.bing.com/images/search?q=mikkelin kivisakasti&qpvt=mikkelin kivisakasti&form=IGRE&first=1&tsc=ImageBasicHover

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen tarina. Ja mielenkiintoinen on myös sakastin etymologia. Sakaskyytit kutsuivat asettaan nimellä sakaris. Sakaristo ja sakasti juontavat siis sakojen termistöstä. Sakara on todennäköisesti myös sakojen sanastoa ja pronssikauden asuinpaikkojen yhteydessä on usein myös mm. Sakaramäki tms. Virossa on Sakala ja Saka. Myös Saimaan nimi periytyy näiltä alkuperäisiltä suomenheimoilta- Sai-maa eli Saka- maa.

      Nykyään alkuperäisiä sakoja, gootteja/katteja/vesi ym. on vain 5% väestöstä, mutta kaikki ovat mielestään yhtälailla "suomalaisia".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe