Jeesuksen paluun asti säilyvä ruoka?

Tietääkö täällä kukaan mikä on se ruokalaji mikä säilyy syömäkelpoisena Jeesuksen tulemiseen saakka? Olen harkinnut tarjota hänelle silloin jotain suuhunpantavaa ja se olisi hyvä ja varma valinta
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suola.

Äänestä
  • Eikö suola käy kuitenkin ajan mittaan mauttomaksi. Jeesushan voi tulla vasta miljoonan vuoden kuluttua. Nytkin on kulunut jo 2000 vuotta siitä kun hän lupasi tulla pian.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö suola käy kuitenkin ajan mittaan mauttomaksi. Jeesushan voi tulla vasta miljoonan vuoden kuluttua. Nytkin on kulunut jo 2000 vuotta siitä kun hän lupasi tulla pian.

    Jeesukselle voisi tarjota hunajaa. Se säilyy vaikka maailman tappiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö suola käy kuitenkin ajan mittaan mauttomaksi. Jeesushan voi tulla vasta miljoonan vuoden kuluttua. Nytkin on kulunut jo 2000 vuotta siitä kun hän lupasi tulla pian.

    Suola säilyy pari tuhatta vuotta helposti. Täällä oli joskus jotakin juttua suolan vanhaksi menemisestä ja googlasin pöytämausteena käytettävän vuorisuolan: jopa 250 miljoonaa vuotta vanhaa tavaraa. Ja pakkokin olla vanhaa ellei uskota kreationisteja.

    Ja ainakin minun mielestäni vuorisuolassa on jotenkin terävämpi suolan maku kuin ruokasuolassa, sitä ei tarvitse kuin ripauksen.

    -a-teisti-

    Äänestä

Pistä soppalautanen tolpan päähän. Katotaan tuleeko Jeesus vai varikset ensin. Itse uskon jälkimmäisiin.

Äänestä

Kukaan vakavasti otettava teologi ei usko Jeesuksen paluuseen Raamatussa kerrotulla tavalla. Ei ole raamatullistakaan uskoa hänen paluuseensa koska sen piti tapahtua jo Jeesuksen aikaisen sukupolven aikana, mutta ei tullutkaan. Jeesus ja hänen opetuslapsensa olivat tässä mielessä väärässä uskossa. Aloittajan tarkoitus oli ilmeiseti puhua tällä kielikuvalla ruan säilymisestä ikuisesti.

Äänestä

Näkkileipä siis sitä kunnon mitä armeijassakin oli eli vannikkaa. Naapurimaan purkitettu surströmming on myös hyvä säilymään tai sanotaan, ettei se voi enää enempää pilaantua. Koskenkorvaa ruokaryypyksi.

Jos taas ajattelet tuon tapahtuvan ihan lähiaikoina. Muistelen lehtijuttuja, että puoli vuotta kesti punainen jouluomena ja vanhin McDonald'sin hampurilainen on 25v . Viimeisen kohdalla en kyllä menisi ihan syömäkelpoisuudesta valalle mutta ei ainakaan homeessa ole. Jeesus tosin varmaan jo tottui aikanaan melkoiseen bakteerikantaan, ettei herkästi maha ole kuralla.

Äänestä

Palstafundikset eivät taida olla huumormiehiä tai -naisia

Äänestä
  • Niin. Joku on sanonut että helpompi on löytää juutalaisia rakastava natsi kuin huumorintajuinen fundisuskova. Suurimman tyydytyksen nämä saisivat vain katselemalla toisinuskovien ja uskonnottomien kärsimystä helvetissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tietääkö täällä kukaan mikä on se ruokalaji mikä säilyy syömäkelpoisena Jeesuksen tulemiseen saakka? Olen harkinnut tarjota hänelle silloin jotain suuhunpantavaa ja se olisi hyvä ja varma valinta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu