Norjan tavoitteena on saada vihreän vedyn tuotantohinnaksi 1.50 USD/kg eli noin 1.28 euroa/kg. Tankkauspisteellä se tarkoittaisi noin 2,40-2,60€/kg.
https://www.h2-view.com/story/nel-to-expand-its-electrolyser-capacity-in-norway-to-achieve-1-5-kg-of-hydrogen-target/
https://www.h2-view.com/story/nel-to-expand-its-electrolyser-capacity-in-norway-to-achieve-1-5-kg-of-hydrogen-target/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aina vaan tulee parempia ja parempia uutisia vedystä. .. Mainiota!
Vety on tulevaisuutta ehdottomasti
Suorastaan huikean mainio juttu.
Hieno uutinen tosiaan.
Upea juttu on nyt.
"Tankkauspisteellä se tarkoittaisi noin 2,40-2,60€/kg."
Älä unta näe! 1,5$/kg tuotantohinnalla mittarihinta tulisi olemaan nelinkertainen. 1,5$/kg tuotantohinta ei tosin toteudu.
Mainio uutinen jälleen kerran
Täyttä huuhaata tuollaiset hinnat.
Kerrassaan on upea hinta.
Hieno juttu.
On upea hinta joo , tankkausmatka täältä vähän pitkä mutta mitä siitä kun on hianoa !
Höyryauto olisi kaikkein paras ja ekoisin.
Paineilmalla ajeli ranskalaiset posteljoonit muutama vuosi sitten.
Vaikka vedyn valmistus olisi jopa noin halpaa, niin sen vetytankkausaseman kulujen kuolettamisen takia on pakko myydä noin 10e/kilo edelleen... ehkä joskus sitten 8e/kilo. Pakko saada muut laskut maksettua, jotta massiisivet investoinnit saadaan kuoletettua. Sen takia pumpulla hinta on edelleen korkea pitkän aikaa.
Hieno juttu