Tartteeko yöllä noudattaa työmaarajoituksia?

Noudattaa tartteeko työmaarajoituksia yöllä?
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Riippuu jos nopeusrajoitusmerkissä on lisäkilpi 6-24

Äänestä

Eihän niitä noudateta edes viikonloppuina.
Monsti on turhaan jätettu paikalleen vaikkapa 50 rajoitus, vaikka ei ole muuta väkyvää syytä kuin että pätkä kaidetta puuttuu tai tiepenkkaa on vähän kaivettu.
Tuntuu välillä nuo rajoitukset vain varmuuden maksimoinnilta.

Äänestä
  • Kunnioitukseni tietyömaa rajoituksia kohtaan on pyöreät nolla. Opettelisivat vitun läskit urpot edes peittämään ne merkit, kun lähtevät työmaalta akkansa passattavaksi...perkele...

    Lisäksi nuo rakennusfirmat on niin pirun kitupiikkisiä, etteivät voi hommata sähköisiä merkkejä, joihin voi ohjelmoida päälläoloajat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kunnioitukseni tietyömaa rajoituksia kohtaan on pyöreät nolla. Opettelisivat vitun läskit urpot edes peittämään ne merkit, kun lähtevät työmaalta akkansa passattavaksi...perkele...

    Lisäksi nuo rakennusfirmat on niin pirun kitupiikkisiä, etteivät voi hommata sähköisiä merkkejä, joihin voi ohjelmoida päälläoloajat.

    "Kunnioitukseni tietyömaa rajoituksia kohtaan on pyöreät nolla. "

    Tuollaisten urpojen takia ne onkin ollut pakko laskea niin alas, että urpoille tulee mieleen
    poliisi ja kortin menettämisen pelko.

    Äänestä

Jos siellä ei ole ketään paikalla, ei työmiehiä eikä tutkapartioita, niin sama kai se ajatko sitä kolmea kymppiä vai lujempaa, kunhan kunhan nyt sen verran katsot ettei satu osumaan keula betoniporsaaseen etkä aja autoasi johonkin kuoppaan tms. pahaan paikkaan.

Äänestä

Suomalainen työmaakulttuuri on perseestä ja se pilaa turvallisuutensa ihan itse. Työmaalle asennetaan kerran tietty alhainen rajoitus ja se on siellä työmaan loppuun ihan koko ajan, vaikka menee viikkoja ettei työmaalla tapahdu mitään ja illat ja viikonloput ei tietenkään tehdä mitään.
Siksi autoilijoita ei kiinnosta kunnioittaa merkkejä kun niiden käyttäminen on sellaista perseilyä. Keski-Euroopassa toimitaan toisin, alueet rajataan kunnolla ja sallitaan huomattavasti suuremmat nopeudet ja nopeus vaihdetaan kun ei työskennellä. Sveitsissä oli kymmeniä kilometrejä pitkä laajennustyömaa ja nopeusrajoitus 80km/h ja tukevilla kaiteilla kavennettu tie jonka leveys oli niin , että juuri ja juuri kaksi rekkaa mahtui vastasuuntiin menemään. Meillä vastaavassa kohtaa olisi korkeintaa 50km/h.

Äänestä
  • Eivät liikennesäännöt ole kiinnostuksesta kiinni. Niitä vain yksinkertaisesti TOTELLAAN, olipa tienkäyttäjän mielipide mikä hyvänsä.

    Äänestä

Nopeutusrajoitusmerkkiä C32 tulee noudattaa aina, olosuhteista ja kellonajoista riippumatta! Tämä pätee luonnollisesti muihinkin autoilijoita palveleviin liikennemerkkeihin.

Välinpitämättömyys on pahin ongelma liikenteessä ja johtaa kymmeniin kuolemiin vuosittain.

Äänestä
  • Näinhän se on. Lisäksi se, että liikennesäännöt eivät myöskään ole mielipideasioita. Sääntöjä tulee noudattaa sellaisina kuin ovat.

    Äänestä

luulisin notta ei tarvihte mutta nossää ny kummiski kysäsisit polliisilta.

Äänestä

Kyllä jos merkki seisoo niin noudatettava, tosiaan tuntuu ettei jakseta poistaa/peittää merkkejä kun poistutaan työmaalta kiva körötellä kilometrikaupalla suoraa hyvää tietä näistä pitäisikin aina ilmoittaa mutta tuskin mikään muuttuisi aina voidaan vedota ties mihin maalauksen yms puuttumiseen

Äänestä
  • Ei se mikään viitsimis kysymys olen, vai etkä itse viitsi mennä poistelemaan oman paikkakuntasi nopeusrajoitusmerkkejä iltaisin. Ainiin et saa tehdä niin, sama se on sillä työmaallakin olevan nopeusrajoitusmerkki, en tiedä mitä niistä voi sopia kun sellaisia jonnekkin pyytää mutta eihän niitä voi poistaa noin vaan.. Se joko on tai ole tai sen mukaan mitä on sovittu. En tiedä voiko sopia niin että vain tarpeen mukaan nopeusrajoitusmerkki on paikoillaan, kuka tietää..

    Äänestä

Rajoitukset näyttää pysyvän illalla ja vkl, vaikka tie valmis, puuttuu vaan kaistamerkinnät. Ajoin vahingossa ohituskaistalla 130km/h kun en huomannut 60km/h merkkiä, onneksi ei ollut kyttiä.

Äänestä

Soisi kovemmat rangaistukset työmaan kohdalle ylinopeuksiin. Texasissa oli aikaa sitten tuplasakko tietylmaan kohdalla.
MUTTA vastavuoroisesti tietylmaan vastuulliselle pitäisi olla myös rangaistus jos nopeusrajoitus ei ole tarkoituksen mukainen ja työmaan tilanteen mukainen.
Kyllä ottaa pannuun tietyömaan 30 rajoitus kun päättymismerkkiä ei ole sitä sitten ajellaan seuraavat 5km. Tätä päättymismerkin puutetta en ymmärrä alkuunkaan.

Äänestä

Tämä kysymys menee samaan kategoriaan kuin; "pitääkö suuntamerkkiä näyttää kääntyessä jos kukaan ei ole katsomassa?"

Äänestä
  • Kytät ei näytä useinkaan vaikka muita lähellä, mutta eihän ne tunnu muutenmkaan osaavan liikennesääntöjä tai ovat piittaamattomia.

    Äänestä

Ei ole sanktioita työmaalle niin mitäs niitä merkkejä muuttaa olkoot siellä

Äänestä

Työmaan rajoitukset voi olla vain siksi että se tien ympäristö ei ole sellainen kuin se pitäisi olla. Ei siis tarkoita sitä että autotiellä pitää olla joku työmies ja siksi alhaiset rajoitukset tai työkoneita. Tienreunoilla voi siis olla liian lähellä tietä jotakin rakentamiseen liittyvää, ajorata voi olla jopa kapeampi kuin normaalisti.

Eihän noissa aina tosiaan ole mitään josta keksisi jonkin syyn miksi nopeusrajoitusta on alennettu. Mutta nopeusrajoituksia on pakko noudattaa, suurin sallittua nopeus, ei ole pakollinen ajettava nopeus..

Tulee nyt yksi paikka mieleen tällä hetkellä, peijaksen sairaalan lähellä, onko asolanväylää mutta keraa kohti siis joku kilometrin verran peijaksesta. Siinä on 30km/h rajoitusta joku sadanmetrin pätkä, koska siinä kai joskus ajaa työkone tai maansiirtoauto siitä jostain työmaalta.. Eihän siinä kukaan aja 30km/h, tulee vielä vähän nopeasti mutkan takaa jos ajat 60km/h niin ei tule ihan kolmeenkymppiin kyllä hiljennettyä jos ollenkaan.

Äänestä

Onhan esimerkiksi turunväylälläkin alkupäässä helsingissä 80km/h rajoitus kilometri tolkulla vaikka ei mitään työmaata, ei minkäänlaista ja ollu jo viikon ainakin. Vasta kehä I jälkeen on tietyötä, työkoneita on ihan tien vieressä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Noudattaa tartteeko työmaarajoituksia yöllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu