Kuorma-auton nopeusrajoitin?

Hei,

Mistä alkaen on tarvinnut olla kuorma-autossa nopeusrajoitin?

Olisin tuomassa saksasta v. 2000-2002 ikäistä Fiat Ducatoa, MB Sprinter kuorma-autoa.

Tietääkseni edellä mainittuje lisäksi on tuotu Citroen Jumper ja Ford Transit autoja kuorma-autoina. Onko teillä tiedossa muita malleja/merkkejä?
33457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nopeudenrajoitin on asennetteva ensi vuoden alkuun mennessä vuonna 2005 ensirekisteröityihin kuorma-autoihin. Siis myös näihin kevyemmän luokan peleihin.

Sitä vanhemmissa ei vaadita.

Fiat Ducato, Citroen Jumper ja Peugeot Boxer ovat yksi ja sama auto. Vastaavasti MB Sprinter ja Volkswagen LT. Joten listaasi voi lisätä tuon Pösön ja Volkkarin.

Äänestä
  • Jälkiasennettuna 1.10.2001 jälkeen käyttöönotettuihin.

    Äänestä

Onko yksityiskäytössäkin pakollinen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JVTH kirjoitti:

Hei,

Mistä alkaen on tarvinnut olla kuorma-autossa nopeusrajoitin?

Olisin tuomassa saksasta v. 2000-2002 ikäistä Fiat Ducatoa, MB Sprinter kuorma-autoa.

Tietääkseni edellä mainittuje lisäksi on tuotu Citroen Jumper ja Ford Transit autoja kuorma-autoina. Onko teillä tiedossa muita malleja/merkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu