Täällähän on tullut tavaksi rämpyttää kaikkien tekemisistä, niin rämpytetään nyt hieman lisää.
Siis mikä hiton heppu tämä Peter Nygård oikein on?
(Tsekkasin jo speksit, joten syventävä vaikutus olisi kiva ylläri)
(naurua)
Siis mikä hiton heppu tämä Peter Nygård oikein on?
(Tsekkasin jo speksit, joten syventävä vaikutus olisi kiva ylläri)
(naurua)
Vastaukset 24
Vanhimmat
Matu👎
Mä en ole vielä nähnyt tuota dokkaria (Case Peter Nygård), mutta näin yhdeltä istumalta aistin kaikenlaista sellaista hänessä, joka on kuin susille jalkansa taittanut poro siellä missä ei ihmisiä ole.
(hirn)
Business mies, joka ei kaihtanut riskin ottoa? Eli hetkessä ja nautti eduistaan, joita tuli tarjolle. Ei voidellut tarpeeksi mielensä pahoittajia? Siksi kärsii nyt seurauksia menneistä?
Luultavasti juurikin näin
Tuolla ulkona on sellainen sääntö, että yksi virhe ja sinut revitään kappaleiksi.
Pidän susista, korpeista ja muurahaisista, sillä ne omistavat maailmanjärjestyksessä niille kuuluvan lokeron.
(hihitystä)
Raiskaaja-kansakunta komppaamassa heti ensimmäisissä kommenteissa. Ei yllätä ollenkaan. Oli se niin hieno mies.
Ketjujen ja kommenttien puute kuvastaa Suomalaisen kansakunnan sisimpiä toiveita. Halutaan itsekin ja tunnetaan sympatiaa kun se jäi kiinni.
Ennakkotietojen pohjalta vanha elosteleva narsisti, kuvittelee olevansa moraaln ja lainouran yläpuolella. Linda Lampenius nosti kissan pöydälle jo vuosia sitten, häntä ei silloin uskottu ja Nygård nosti oikeusjutun kunnianloukkauksesta.
Lapenius joutui maksamaan oikeudenkäyntejä ja lopulta julkaisemaan lehdessä koko sivun anteeksipyynnön, että syytökset oli tuulesta temmattuja/ tai maksamaan miljoonien korvaukset Nygårdille.
Kata Kärkkäinenkin oli ollut Nygårdin ruokalistalla, mutt Kata oli selvinnyt siitä ilman suurempaa hälyä. Onhan näitä ollut tiedossa muutamia muitakin vuosien varrella.
Tämä seurapiiri ja muotitoimittaja Rita Tainola, tuskin oli tietämätön asioiden oikeasta laidasta. Vaikka nyt hän niin vakuuttaa; "Hän oli juhlittu sankari, eikä kukaan tiennyt hänen pimeästä puolestaan". Uskokoot ken uskoo, kyllä hänellä oli oikeus päästä Nygårdin vanavedessä tiettyihin seura- ja muotipiireihin sisään.
Toimittajana hyödynsi kyseistä seikkaa. ja piti suunsa supussa, nousten itsekin näin arvostetuksi toimittajaksi.
Toivottavasti koko sisäpiiri ringi saa tuomiot, eikä yksistään Nygård.
Kaikki ne jotka tiesivät asioista, mutta oman etunsa vuoksi eivät puolustaneet niitä uhreiksi joutuneita nuoria naisia mitenkään.
He ovat rikostovereita, salliessaan sen jatkuvan vuodesta toiseen. Yksikin kerta olisi riittänyt katkaisemaan kyseisen toiminnan, jos olisivat asettuneet uhrin puolelle.
Toivottavasti Linda Lampenius saa kärsimästään nöyryytyksestä ja omaisuutensa menetyksestä tuntuvat korvaukset, Nyt kun totuus viimeinkin on tullut julki.
trollikka
Täyttä asiaa, niin samaa mieltä.
Mä muistan joskus teininä katselleeni tyyliin jonkun Seuran tai vastaavan sivuilta ko. ukkelin naamaa, jonkun mistä lienee missistä ja hänen matkoistaan kertoneen jutun ohessa ja miettineeni, että kylläpäs on harvinaisen vastennmielisen oloinen ukkeli. Näköjään se sitten näkyy oikeasti naamasta ja noihin alitajunnasta tuleviin tuntemuksiin kannattaa uskoa.
Ihan sama juttu. Jotkut nyt vaan näyttää jo nuorina siltä mitä ovatkin, tekorusketuksineen ja irstaan rahvaanomaisine tyyleineen.
Tuosta kaverista tulee ettämättä mieleen se ettei sillä seiso jos ei voi panna väkisin, liittyy outoon fiktioon jossa vastapuoli voisi olla vain ottava silloin kun hän itse haluaa. Joku raiskaus fetissi päällä.
Luulen ettei miehellä edes seisoisi jos joku nainen haluaisi seksiä. Tuo käyttäytyminen on psykologista sairautta tukevaa, jokainen nainen on tuonut ilmi sen miten ei ole ollut muuta mahdollisuutta ja aina ovat vastustelleet rajua aktia.
Yhtälö jossa nainen houkutellaan ja sen jälkeen hyväksikäytetään on psykologisesti vaikea uhreille koska he tulevat syyttämään itseään lopun elämänsä kun antoivat omalla käyttäytymisellään mahdollisuuden. Ei naisissa ollut mitään vikaa, ukko on täysi kahjo.
AV
Hän on parhaimmat nuoruusvuotensa taaksensa jättänyt ollen nykyään mörökölliukko ja sen takia on nyt syytettyjen penkillä. Jos olisi edelleen nuori ori eli jännämies niin eivät naiset häntä syyttelisi vaan kikatellen hyväksyisivät kopeloinnit.
Peter Nygård on on suomalaissyntyinen liikemies, joka on asunut pitkään Usassa ja Kanadassa ja on kanadan kansalainen. On tullut tunnetuksi esim. muotibisneksestä. Julkisuudessa on myös pitkään liikkunut syytöksiä häntä vastaan, koska hän olisi seksuaalisesti ahdistellut naisia, esim. naispuolisia työntekijöitään.
Aira samulin on Peter Nygårdin ystävä, tutustui häneen joskus muistaakseni 1970-luvulla, kun kävi tutustumassa muotibisnekseen ja diskotansseihin Usassa.
Vai ettet sekoittanut henkilöitä ja tarkoititkin rappari Petri Nygårdia?
Kilpimies, jonka suuremmat nilkit uhrasivat, etteivät itse joutuisi tuomiolle. On niitä nilkkejä meilläkin, mutta jos nimiä kerron, niin ei julkaista koska majesteettirikos...
Dokkarin perusteella Peter tykkäsi vähän nuoremmista tytöistä. Piti omaa haaremiaan kartanollaan. Siellä sit huumasi ja raiskaili näitä huono-osaisia tyttösiä, jotka oli "malliksi" houkutellut. Lapsia syntyi siinä sivussa.
Peter ehti pitää hauskaa nuorten pimujen kanssa 60 vuotta ja nyt joutuu istumaan kahdeksankymppisenä korkeintaan muutaman vuoden, ennen kuolemaansa, joten kyynikko voisi sanoa, että kannattihan se kuitenkin.
Oletko samaa mieltä Weinstein-porsaasta? Aika jakautunutta empatiaa, kun vain miehen itsekäs ilo sitä aiheuttaa. Mitäs niistä joka toisesta sukupuolesta, joita kohtaan ei tarvitse empatiaa tuntea.
... ja samat ihmiset ovat aina itkemässä naisilta lämpöä ja empatiaa ITSELLEEN, ITSEÄÄN KOHTI. Heh, ei tarvitse, ei ole yksisuuntainen tie sekään.
Noinhan se menee, surullista kyllä.
😄😄
Minkähän takia koko juttu on kaikkien vuosien jälkeen tullut julkisuuteen. En puolusta tuota tyyppiä mutta noilla naisilla on ollut vuosia aikaa viedä tapaukset eteenpäin mutta sehän tod.näk. haittaisi heidän omaa mallinuraa ja sen etenemistä? Joten pedataan omaa tietä kissakävelylle ja ummistetaan silmät näille jutuille. Vaikea uskoa, että nyykori ja uhrit olisivat pitäneet nämä jutut salassa. Siinä ympärillä on pyörinyt roppakaupalla muita, jotka takuulla ovat huomanneet jotain? Miksei kukaan ole puuttunut mihinkään. Tekopyhää silmien ummistamista siihen saakka, kun oma mallinura ja pankkitili on turvattu? Paljonkohan viktorian salaisuuden rättien myynti on laskenut, kun tuon perustajan ja eppsteinin ystävyys tuli julki. Joku gateskin on nyt esitellyt pahoittelunsa ja anteeksipyynnön sen jälkeen, kun kytkös eppsin saareen tuli julki. - cu-
Aika moinen saavutus kuitenkin akiivisesti harrastaa raiskauksia 50 vuotta ennen kuin jää kiinni.
Voisi kysyä miksi ei jäänyt? Ei ollut naisilla eikä miehillä näköjään syytä ennemmin paljastaa hänen tekojaan, vaikka niin monen on täytynyt niistä tietää,
Vasta nykypäivä on kypsynyt siihen, ettei uhri ole syyllinen, ja siihen, että myös vallankahvassa olevia voidaan tuomita pahoista teoistaan.
Aiempina vuosikymmeninä ei paljastaminen olisi kannattanut.
Sillä on hyvä biisi se Hyvästi selvä päivä. Muuta en ukosta tiedä.
Hyvä lähdeluettelo tuon jutun lopussa niille, jotka on edelleen hakusessa siitä mikä tyyppi tämä on:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Peter_Nygård
Ja niille jotka ihmettelevät että miten onnistui 50 vuotta, voisi kysyä että olisiko onnistunut Suomessa?
Rahan valta käy ilmi myös wikipedia artikkelin lähdeluettelon jutuista.