Keltainen iho

Anonyymi

Voiko ihon sävyä korjata millään, on ällöttävä vaniljakastikkeen värinen kaikkialta muualta paitsi sormista ja jalkateristä missä on huono verenkierto. Asia häiritsee mua kovasti ja on aika avuton olo jo tän kanssa ja harmittaa, jos ei voi oikeasti mitenkään tätä korjata. Meikkiäkään en haluaisi käyttää jatkuvasti, koska se ja sen pois peseminen huonontaa ihon kuntoa. Löytyykö keneltäkään mitään vinkkejä tähän, oisin tosi kiitollinen jos löytyy.

5

501

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihon keltaisuus voi olla merkki vakavastakin sairaudesta, joten olisi hyvä tämä tutkia alta pois ensin.

      Ovatko esim. maksa-arvot kunnossa?

      • Anonyymi

        Tätä oon itsekin miettinyt, mutta äidilleni siitä kun mainitsin niin sanoi että mulla ei olisi mitenkään keltainen iho vaan vaan oliivin sävyinen (=kellertävä sekin).. Mutta en kyllä ihmettelisi vaikka olisikin jokin sairaus kyseessä, täytyy yrittää saada lääkäriaika niin se selviää.


    • Anonyymi

      Sehän on vain terveen näköinen iho. Kalpea iho näyttää sairaalta, ja sillehän on oma sanontansakin: "Näytätpä kalpealta!".

      Suomalaisilla on tyypillisesti hyvin vaalea iho, mutta se ei todellakaan ole mikään normi, kun tarkastellaan koko maailmaa. Päinvastoin.

      • Anonyymi

        Haluaisin nimenomaan vaalean ihon ja käytänkin aurinkovoidetta kesät talvet, sisälläkin. Ihotautilääkäri sanoi mulle, että mun ihoa ei voisi enää vaalentaa, koska siinä ei oo enää pigmenttiä minkä voisi poistaa, mutta on ihmisiä, joilla on vaaleampi iho kuin mulla ja vihaan sitä miten tumma iho mulla on. Ja vielä se keltaisuus, eli siis ihon pohjasävyssä on se "vika" mistä se johtuu. Kaikki kyllä sanoo että olisin kalpea ja sairaalloisen näköinen, mutta enpähän sitä itse näe. Yrittävät vain saada mut vihaamaan itteeni vähemmän. En yhtään tykkää esimerkiksi Amerikassa olevasta tekorusketustrendistä, luonnostaan tumma iho on kaunis mutta ei tekorusketus, haluaisin olla kaunis ja kalpea.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe