Toyota tuo markkinoille lisää vetyautoja

Toyota tuo kaksi uutta vetyautoa markkinoille vuonna 2023.
Toyota Prius FCEV ja Toyota Corolla FCEV.
Hinnat tulevat olemaan Toyota Miraita edullisemmalla tasolla.
https://www.forbes.com/sites/peterlyon/2021/08/29/toyota-to-launch-hydrogen-powered-prius-and-corolla-in-2023/amp/?__twitter_impression=true
25<50
7Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Todella hyviä uutisia.
Suomen ensimmäiset kiinteät vetytankkausasemat aukeavat vuonna 2023.
Lisäksi tulevat liikuteltavat vetytankkausasemat täydentämään asemaverkostoa.
Vuoden 2030 loppuun mennessä Suomessa on jo 40 kiinteää vetytankkausasemaa ja lisäksi tulevat liikuteltavat vetytankkausasemat..
Vetyasemien rakennusvauhti tulee kiihtymään vuosi vuodelta vedyn kysynnän kasvaessa.
https://www.kaleva.fi/ensimmaiset-vetyasemat-aukeavat-vuonna-2023-loppum/3907177

Äänestä

Myös Hyundai julkistaa uutuuksia polttokennoautojen saralla 7. syyskuuta.
Tulossa on ainakin 800 hv sedan ja 600 hv katumaasturi.
Lisäksi julkistetaan tietoa vetytankkausverkostojen laajenemisesta ja muuta vetysähköautoihin liittyvää.

Äänestä
  • Kyllä, hyvä!
    Mutta alkakaa jo hyvät ihmiset puhua kilowateista?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä, hyvä!
    Mutta alkakaa jo hyvät ihmiset puhua kilowateista?

    Tuo on ihan hyvä pointti.
    Joskus TM poisti hevosvoimat autojen tiedoista, mutta siitä syntyi niin kova polemiikki että ne täytyi ottaa taas käyttöön.
    Kertomalla kilowatti noin 1,7 saadaan hevosvoimat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo on ihan hyvä pointti.
    Joskus TM poisti hevosvoimat autojen tiedoista, mutta siitä syntyi niin kova polemiikki että ne täytyi ottaa taas käyttöön.
    Kertomalla kilowatti noin 1,7 saadaan hevosvoimat.

    Virhe! Siis kertomalla kilowatti 1,36 saadaan hevosvoima.

    Äänestä

Myös käytettyjä vetyautoja kannattaa alkaa nyt tuomaan esim. Saksasta.
Niitä löytyy tuolta. Hakuun käyttövoimaksi Hydrogen.
https://www.mobile.de

Äänestä

Odotelkaa Tojopojat nyt ihan rauhassa tarkempia tietoja esim vedyn hinnasta.

Äänestä
  • Ei sillä ole väliä. Ei näitä osteta ajamista varten vaan pihakoristeiksi.

    Äänestä

Vetypoika liekeissä ja uskoa tuossa tarvitaan enemmän kuin järkeä ja tietoa.
Pojalle tulee pitkiä pettymyksen täysiä vuosia tulevaisuudessa ja monta kun vetyä ei vaan liiku meidän teillämme.

Äänestä

Oleellisempaa on, että myyvätkö nuo vai eivät. Autovalmistajat julkaisevat jatkuvasti autoja ja suuri osa myy hyvin vähän. Tähän astiset polttokennoautot ovat epäonnistuneet surkeasti kovasta yrityksestä huolimatta. Toyota Miraitakin on myyty jo 7 vuotta ja silti se ei edelleenkään myy. Eikä Toyota Mirai ollut edes markkinoiden ensimmäinen polttokennoauto.

On jopa mahdollista, että polttokennoautot ovat Toyotalle tässä vaiheessa vain viivytystaktiikkaa. Nimittäin Toyota ei yksinkertaisesti vielä pysty valmistamaan lataussähköautoja tarpeeksi, Toyotalla ei vain ole kapasiteettia siihen vielä.

Julkistaminen on helppoa, myyminen paljon vaikeampaa.

Äänestä

Hauskaa kun joutuvat jatkuvasti lykkäämään sähköauton tuloa vaikka ovat sitä luvanneet jo vuosia sitten tulevaksi ja vieläpä hienolla ja ihmeellisellä akulla.
Pitäisikö nuo ottaa oikeasti vakavissaan?

Äänestä

Todella hyviä uutisia. Akkusähköautothan ovat vain välivaihe.
Land Rover ja BMW tuovat myös polttokennoauton markkinoille.
Samoin Mercedes-Benz aikoo tuoda uudelleen polttokenno SUVin.
Hyundai julkistaa viikon päästä uusia polttokennomalleja.
Polttokennopakuja tekevät jo Opel, Citroen, Peugeot ja Renault.
Lexukselta on tulossa polttokennomalli.

Audi haluaisi tuoda polttokennoauton, mutta Volkswagenin pääjohtaja pistää järjenvastaisesti vastaan. No edestään löytää 😂

Nissanilla ja Suzukilla on polttokennotekniikka valmiina.
Daihatsu Toyotan konserniin kuuluvana on myös polttokennotekniikassa mukana.
Fiatilla on polttokennotekniikka hallussa.
Jne.jne...

Äänestä

Miljoonan vetyauton tarpeisiin tarvitaan sähköä ainakin 3 miljoonan sähköauton edestä.

Äänestä

Vetyautoja on, voi mahoton, vaan kun ei ole niihin sitä vetyä! Vaikka tekee kipeää, ei haittaa, upeaa Toyota, upeaa!

Äänestä

Hieno homma. Ja nyt kun vihdoin Suomeenkin tulevat vetytankkausasemat niin tämä on ihan huippua.

Äänestä

Kuinka moni vetyauton oikeasti tulee hankkimaan suomessa seuraavan 5v aikana?

Nekin jotka nyt palstalla niitä kauheasti ylistävät eivät osta mitään uutta autoa seuraavan 5v aikana ja jos ostavat niin varmasti eivät halua pistää ylimääräistä 10ke autoon vain koska se kulkee vedyllä.

Puheet on puheita ja realimaailma onkin aivan eri myös näillä paasaajilla.

Äänestä
  • Aika moni.

    Äänestä

Mahtavaa!!

Äänestä

Aivan mahtavaa!!

Äänestä

Muutkin autonvalmistajat lisäävät vetyautotuotantoaan.

Äänestä

Ai ihanuutta 💗

Äänestä

Mainiota että vety tulee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Toyota tuo kaksi uutta vetyautoa markkinoille vuonna 2023.
Toyota Prius FCEV ja Toyota Corolla FCEV.
Hinnat tulevat olemaan Toyota Miraita edullisemmalla tasolla.
https://www.forbes.com/sites/peterlyon/2021/08/29/toyota-to-launch-hydrogen-powered-prius-and-corolla-in-2023/amp/?__twitter_impression=true

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu