Adhd:n ja autististen piirteiden takia sairaiden ihmisten hyväksikäytön kohteena

Anonyymi

Olen useamman kerran saanut huomata olevani erilaisten hyväksikäyttäjien märkä päiväuni. Suhtaudun neutraalisti ns. antisosiaaliseen käytökseen, pyrin näkemään asioita eri näkökulmista ja vietän suurimman ojan ajastani itsekseni koneella. Mua ei hirveästi kaipaile tai pidä silmällä kukaan läheinen. Joustan asioissa, joissa normaali ihminen ei joustaisi. Keskityn filosofisiin kysymyksiin kylmän laskelmoinnin sijaan. Kai se vain lukee otsassani: ”Tänne vaan, kaikki inhottavat ja epäaidot ihmiset!”

Minulla on ollut erilaisia ”kavereita” ja myös useampi kuin yksi kumppani joille olen ollut jälkeenpäin ajateltuna enemmän hyötykäyttöön soveltuva ressukka kuin mikään todellinen elävä, ajatteleva ja tunteva olento. Olen nyt jo sen ikäinen, että elämänkokemus on onneksi opettanut huomaamaan nopeammin kun jokin on vialla. On se vain silti pettymyksen ja turhautumisen paikka kun taas näkee miten oli vähällä tulla vedetyksi jälleen ansaan. Elämä on epäreilua, mutta on harmi että myös lähimpien ihmissuhteiden pitää olla sitä.

Juu. Eli ei voi muuta sanoa kuin että kyllä elämä on vaan helpompaa kun ei hae, elä eikä edes mieti mitään ihmissuhteisiin liittyvää. Tein sen virheen eikä aikaakaan kun uusi saalistaja löysi uhrinsa. Jälleen yksi omahyväinen ja kieroileva ihminen ketä koitti saada minusta itselleen kynnysmaton. Hmm. No, onneksi huomasin ajoissa tyypin todellisen luonteen. Nyt on jäljellä helpotus siitä ettei enää tarvitse miettiä, kuvittelenko vain vai onko mies oikeasti hyväksikäyttäjä. Asia tuli harvinaisen selväksi.

Mä kannustan muitakin adhd:n/asperger piirteiden kanssa eläviä luottamaan havaintoihinsa ja vaistoihinsa. Yleensä kun sua yritetään vedättää, niin sen jollain tavalla pystyy vaistoamaan ja jos ei, kannattaa miettiä järjellä ja puntaroida asioita. Hyväksikäyttäjä yleensä haluaa, että sä joustat kaikessa, kun samalla hän panostaa mahdollisimman vähän ja esim. tapaamiset ja yhteydenpito menevät hänen ehdoillaan. Mahdollisesti hän hyötyy susta eri tavoin ja huomaat ettet saa tästä ihmissuhteesta itse lopulta mitään todellista irti. Ja niin kauan kuin annat siihen mahdollisuuden, tällanen ihminen ottaa susta kaiken irti mitä vain lähtee, joskus vaan olemalla röyhkeä, joskus taas lipevä. Yleensä tällasella ihmisellä on mielessä lähinnä taloudellista hyötyä, seksuaalisia palveluksia, itsetunnon pönkitystä tai muita mukavuuksia sinulla on tarjota ja miten vähäisellä panostuksella olet hyväksikäytettävissä. Olo on jatkuvasti kuin sulle kaupattais käytettyä autoa: kaikkeen löytyy jokin selitys tai muu tekosyy. Kun huomaat mikä on homman nimi, juokse. Tilallesi löytyy kyllä uusi idiootti.

Paras kaikkien pitää silmät auki.

6

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aika tekee tuossakin tehtävänsä ja kokemus opettaa. Voi jopa luisua toiseen ääripäähän kun sosiaalisessa kanssakäymisessä kertyneet huonot kokemukset tekevät kategorisesti epäluuloiseksi kaikkia kohtaan. Jos itse ei pelaa, pienikin tunnistettu juonittelu kasvaa suuriin mittasuhteisiin, kyllä sitä iän myötä oppii huomaamaan. Hyväksikäytön kohteeksi joutumisen riskikin alkaa iän myötä vähentyä, kun normatiivinen sosiaalisuuden vaade ei enää pysty horjuttamaan omaa elämäntapaa, hyväksyy oman erilaisuutensa. Nuorille paineita sosiaalisuuteen luo ihan järjestelmäkin, yksinäisiä susia pidetään epäilyttävinäkin jopa.
      Toisaalta voi myös oletella ihmisille motiiveja joita näillä ei ole, harrastaa ylitulkintaa. Aspergerit voivat olla kiinnostuneita ihmistieteistä, kaunokirjallisuudestakin, jossa kuvataan ihmisten toimintamotiiveja, dekkaritkin, opettelevat näitä asioita aktiivisesti ymmärtämään, koska synnynnäinen tunneäly huonompi.

    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus

      M41

    • Anonyymi

      Moi ☺️. Hyvä kirjoitus mutta aika tummansävyinen. Ex naiseni oli asperger ja tosi vaikea mutta ihana kumppani. Rakastan häntä vielä niin paljon vaikka meni jo puoli vuotta erosta. Meillä nainen oli kuningatar ja minä ihailin sivusta. Muistakaa siis että ei kaikki meitä käytä hyväksi, riski on vain suurempi. Rohkeasti mutta varoen ☺️

      M 40

    • Anonyymi

      Miten ihmeessä adhd- tai aspeergerpesoonia voisi hyväksi käyttää enemmän suhteessa valtaväestöön??

      Minulla on diagnosoimaton adhd eikä kukaan pystyisi minua hyväksikäyttämään. Minulla on ihan äärimmäiseksi kehittynyt ihmistuntemus ja pystyn jo ansitapaamisella määrittämään kesustelukumppanini luonteen lähes älykkyysosamäärää myöten. Luulen, että ennemminkin jotkut adhd-persoonat koettavat vedättää muita ja hyötyä heistä.

      Tunnen monia ahdh-persoonia ja poikkeuksetta kaikki ovat olleet normaalia älykkäämpiä, usealla yliopistotutkinto ja vaativa työ. Itselläni alun vaikeuksien jälkeen neljä korkeakoulututkintoa. Adhd-persoonalla on vaikeuksia viedä asioita (kouluja) loppuun, mutta itse päätin aikuistuttuani, että nyt viimeistään on "ryhdistäydyttyvä", koska kaikki "tutkimuksetkin" olivat antaneet viitteitä poikkeuksellisesta älykkyydestä.
      ADHD on voimavara, me voimme tehdä niin paljon enemmän vuorokauden aikan kuin kukaan muu. Eräs tuttuni sanoikin kerran, että minulla on aina joku projeksti menossa ja se todellakin kuvaa minua, elämä ei ole koskaan paikalleen seisastunutta. :D
      Paljon olen saanut aikaan ja vielä edessä monia toteuttamista odottavaa projektia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      32
      2790
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      133
      2461
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      14
      2041
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1863
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1376
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1327
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1294
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1007
    9. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      144
      985
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      20
      923
    Aihe