Ensimmäiseksi kesätyöpaikkakseni 47- vuotiaana, paljasjalkaisena hesoissa kasvaneena, enkä ollut pyörinyt kuin lintsillä.
Huomaatteko, että kauppoihin on tullut uusi salmiakkirasia? Fleiforina on "smoked whisky" eli tupakoitu viski. Kun näitä pastilleja tiputtaa avattuun kossupulloon 14 kappaletta ja antaa niiden liueta, ravistaen pulloa puoli vuorokautta saa lopputuloksena parhaimpien etelä- pohjalaasten "single malt"- viskien kaltaista juomaa.
Tänään tuntematon, pullea K- kaupan myyjä puhui minulle aiheesta, jota en muista. Sitten yksi yömainos tipahti postiluukustani ja olin samassa sekunnissa kotonani, vuoteessani.
Kaikki, mitä tiedämme; maaperä, kivet, kasvit, eläimet, ihmiset, mieli, tunteet, järki, säätila, kosmos... on yhden unta ja tuo yksi olet juuri sinä. Älkää miettikö asiaa liikaa tai kaikki häipyy silmänpuristuksessa!
Voisit selvittää kaikki mystiset murhat hetkessä, jos tajuaisit ylläolevan. Vaikkapa kuka oli tämä toivekappaleenani nyt esitettävä Puukko- Mäki?https://www.youtube.com/watch?v=dXf5NKU_Kgg
Soodasin Varkauden Kansainvälisen Nukketeatterin parvekkeen!
5
132
Vastaukset
Soodasin pöntön kaustisella ja tiskit sillä toisella natriumsoodalla. Sillä millä kohotan seksikeksitaikina. kantolan seksi eiku keksi. Oohh tumma nainen sanoo mit' sulla taskussa seksi ei ku kantolan keksi..puistossa. Nykyäänhän siellä pyörii muitakin ..puistossa meinaan,.. itse tykkäsin stopista en mainoksen hikisistä asfalttimiehistä..typykkä oli kiinnostava ja stoppi maukas karkki..jos oot sitä ikiäpölvee..
yks silmänpuristukseni johtuu polvenevasta glaukoomasta..mikä onkin surkeeta..kai pitäs menn laaserointiibn..muttei ulkonäkökysymyksen vuoksi..
Ensimmäinen työpaikka oli todellakin hanslankarina pajalla.Jos olisi pitänyt valita, että mikä näistä olet ollut: muurari, maalari, hanslankari vai rantojen hamppari, niin viimeisenä tuo hanslankari olisi mieleen tullut! Tai taisi olla joku ideapajan tyyppinen, ettei nyt oikeesti sepälle rautaa tulessa pitämään ja sitten alasimen päälle laskemaan ja päähän vasaralla lyömään?
Tämä on Turussa julkinen salaisuus, mutta kerron sen nyt tässä: Bacard Companyn Ressukin on käynyt silmien laserleikkauksessa! Ei uskoisi, että niin kovakuntoisella kaverilla olisi vaivoja!
Tänään tuli Turun suuren palon sammuttamisesta kuluneeksi 194 vuotta! Palo syttyi eilen, hieman ennen iltayhdeksää siinä puutorin vieressä. Oli ollut pitkä, kuiva kesä, niinkuin Popeda laulaa ja varmaan joku oli heittänyt tupakkinsa kuivaan ruohikkoon. Jos ei olisi heittänyt, olisi Turussa tänä päivänä miljoona asukasta ja se olisi syönyt naapurikunnat. Se olisi pääkaupunki ja siellä olisi ollut olympialaisat ja pressanlinna ja kansallisooppera. Linnanmäki olisi ehkä Samppalinnassa ja Korkeasaari Ruissalossa. Kaikki voi olla hyvin pienestä kiinni! Palossa tuhoutui 3/4 rakennuksista ja 11 000 jäi kodittomiksi. Luostarinmäki säästyi ja on edelleenkin vanhanaikainen. Helsinki olisi Porvoon kaltainen pikkukaupunki.
- Anonyymi
Kuullosti Aarne tenkasen tenorilta. Ei huono johnei hyväkään.
Mut kurja päivä tunneliltaan tämä ku mikää ei tunnu riittävän missään.
Soitin ja ajoin pitkän matkan vanhalla pyörällä Korialle. Pataan sain sielläkin.
Luulen, että huomenna ke.07.09 klo 3.42 tehään uusi kuu. Jos siintä tulis hurskaampa. - Anonyymi
Onko talebanilainen hurskaus ehkä oma lajinsa? Enoni sai remmiä kun ei osannut vastata heidän kysymyksiinsä riittävän hyvin. Pääsi mukiloituna sentäs koneeseen.
- Anonyymi
Sinulla on tuo järki niiiiin kirkas ja valoisa.
Ihan katteeks käy, sanoi katto vienosti hymyillen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202373Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2381746Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3081286- 65959
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53935- 39844
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53835J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e35747Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273683Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh35681