Yhdysvallat - nykyajan sotinein valtio

US' n sodat ovat olleet sitten II Maailmansodan aina kaukana sen omilta rajoilta - vierailla mailla, jonne "sinitakit ovat karauttaneet apuun" -pyydettyinä ja pyytämättä.

USA käyttää myös ylivoimaisesti eniten rahaa hyökkäysvoimansa ylläpitoon ja samalla harjoittaen armeijaansa todellisissa olosuhteissa, lähinnä ylivertaisena vastustajana heikompiaan kohtaan - ollen maailmanpoliisi ja maailmallinen kurittaja pahoille.

Eikä tässä vielä kaikki - Yhdysvallat on maailman suurin asekauppias |*, myyden tappamisen kalustoa ja aseita halukkaille - erityisesti liittolaisille ja näin samalla pönkittäen yhtä US' n suurinta teollisuusalaa - kaikkinensa - aseteollisuutta, mikä onkin biljoonabusiness amerikkalaiselle yhteiskunnalle.
.
|* ~ https://www.maailma.net/uutiset/kansainvalisen-asekaupan-20-vuotta-jatkunut-kasvu-on-viimein-pysahtynyt-mutta-lahi-idan -
.

US' n valtava armeijabudjetti tuottaa myös suuret määrät palkkaostovoimaa värväytyneille, työtä aseteollisuudelle ja vaikutusvaltaa us-ulkopolitiikalle.

Dollarivirrat aseisiin, armeijapalkkoihin kuin jättimäisiin varuskuntiin, asevarikoihin kuin ympäri maailmaa us-sotilastukikohtiin mahdollistuu US-dollarin maailmallisvaikutteella sekä luottamukseen siihen -

.. näin onkin FED' in helppo "painaa tätä vihermassaa" yhä enemmän ja enemmän - us-liittovaltion velkaantuessa vuosi vuodelta yhä paisuvammin.

HS-jutun [ ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008232976.html - ] ehkä traagisin kohta on tässä - HS-otteena:

" ... Vuosina 2005–2017 noin 80 000 sotaveteraania teki itsemurhan. Se on enemmän kuin amerikkalaisia sotilaita kuoli taisteluissa Irakissa ja Afganistanissa. Tässä luvussa ovat mukana kaikkien Yhdysvaltain käymien sotien veteraanit. Tutkimusten mukaan kaikista selkein riskiryhmä ovat 18–35-vuotiaat veteraanit. ... " -

.. on selvää, että jo Vietnamissa enimmillään 500 000 us-sotilasta yhtä aikaa tuotti valtavat määrät ongelmia - suuria ongelmia huumeista mielensairauksiin - kotimaahan, kun sotilaat palasivat yltäkylläiseen hyvinvointiyhteiskuntaansa.

US Army, USAF ja US Navy ovat jättimäinen tulonsiirtomekanismi veronmaksajilta ja FED' in setelipainokoneilta kansalaisille, yrityksille ja muille budjettien jakajille - ja tämän taas mahdollistaa tuo us-liittovaltion jättimäiseksi kasvava velka, niin "sisään kuin ulos (btw. Kiina on us-liittovaltion suurin ulkoinen velkoja).

Amerikkalainen sotalaitos on myös suuri tuotekehityspanoksen luoja -

.. pitää saada yhä nopeammin yhä tehokkaampia tappamisen ja särkemisen reliikkejä tuottamaan pönkitystä ulkopolitiikalle ja muiden itsenäisten valtioiden opastamiseen ja kurittamiseen eli sekaantumiseen muiden sisäisiin asioihin- onhan US läntisen maailman johtaja - niin kaupassa kuin sodassa. Mainittakoon, että Naton - läntisen sotakoneen - sotilaskomentaja on "aina" amerikkalainen!
--

Tänään maailmamme on yhä voimallisemmin jakaantumassa kahteen leiriin - hiljalleen omasta kulutusjuhlastaan degeneroituva länsi ja aivan eri yhteiskuntamallein nouseva ja voimistuva itä, lähinnä Kiina ja tämän ehkä lisääntyvä yhteistyö toisen jättiläisen Venäjän kanssa.

Tämä kiihtyvä vastakkainasettelu kerää paineita - vähintäänkin kyteviin neuvotteluihin, jopa alueellisiin konflikteihin - ehkä sotiinkin. Suurimpana ongelma koko muulle maailmalle on US' n halu taistella viime vuosisadalla hankkimansa maailman johtajan roolista - yhteiskuntana, jonka koko on suhdelukuparilla 0,33/7,9!

Tänään Kiina, maailman suurin talous (bkt/PPP - IMF 2016) on jo ilmaissut, ettei maailmallisuutta johdeta ja käsketä yhdestä valtiosta ja näin Kiina on noussut supervallaksi vaikuttajana - suhdelukuparilla 1,4/7,9.

EU' n on nyt viisasta katsoa vierestä, eikä liittoutua mihinkään ilmansuuntaan, vaan kasvattaa itsestään neljättä vaikuttajaa - uudistajana ja ympäristöllisen ajattelun johtajana - pelastamaan meille kaikille yhteistä Maapalloa. Pelastustyötä ei voida suorittaa aseilla - niillä vain tuhotaan, särjetään ja tapetaan.

EU' n sisältä Suomen on taas viisasta irtautua kaikista ilmansuuntasotilasuhista - muun muassa Nato-isäntämaa pöytäkirjasta ja ryhtyä TP Sauli Niinistön sävelin uudelle puolueettomuuden tielle, josta on uskottavaa ja luottamusta herättävää tarjota hyviä palveluksia kaikille riitautuneille - sen tarkoittaen, ettemme enää sekaannu kenenkään eikä minkään sisäisiin omiin asioihin - vaan olemalla omanlaisensa esimerkki puolueettomuudesta.

Puolueettomuus on meidän parasta ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa - sen tarkoittaen myös, että pidämme itse omaa ja itsenäistä muista riippumatonta puolustuspolitiikka omalla riittävän suurella asevelvollisuusarmeijalla ja aseilla, jotka eivät sido meitä liian kauas kotivesiltämme.
--

USA ei ole meidän tie, se on meille tie kohden uhkaa joutua erityisesti pohjoisessa!

>>>>
.
EKSTRA
~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkaluoma/239132-eurooppalainen-turvallisuusajattelu-jatkuu-uralille/ -



...
38828

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteessa totta. Ja Suomea kaavaillaan Natoon. Venäjän hallinnon takia? Nimittäin turha enää laajentaa tätä asiaa koskemaan koko Venäjää. Siinä vaiheessa, kun Suomen tilanne on sama kuin Ruotsissa... Toivottavasti venäläiset tekee ennen sitä jotain järkevää

      Hallitus tietää, että Venäjällä on laki, joka sallii sotavoimien siirtämisen ennaltaehkäisevästi naapurimaahan, jos se maa alkaa olla uhka Venäjän turvallisuudelle. Näin ollen kaikki Suomea Natoon ajavat vaativatkin periaatteessa Suomen yhdistämistä Venäjään, mikä saattaa käydä, jos homma etenee liian pitkälle.

      Mutta kansahan uskoo "uskottavuutta". Niin kauan kun hallitus on olevinaan "uskottava", kansa ei oleta asioiden olevan juurikaan toisin kuin on mediassa väitetty. Pahinta kaikessa on se, etteivät he uskoisi, että "balettitanssija voisi olla murhaaja..."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5210
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2435
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      263
      2378
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2349
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1644
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1468
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1058
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      1016
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1003
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      937
    Aihe