Olen herännyt parina yönä kun korvassa kuuluu ihan kuin lokki kiljuisi. Siis ei mitään pientä tinnitystä vaan iso rääkyvä ääni. Loppuu heti kun herään.
Korvassa outo ääni
2
67
Vastaukset
- Anonyymi
Itse kuulen ovikellon tai puhelimen tms. tosinaan, kun herään. Arvelin, että tulee muistista, mutta luultavasti aivojen väsyneenä ollessa ne luo jonkun kellon äänen mun tapauksessa, kunnes olen riittävän herännyt, johon on vuosien kulussa mennyt jopa vartti, ja monta ekaa vuotta vain se heräämishetki.
Mulla on myös tinnitystä: huminoita, jyrinää, suhinaa, sirinää, joita kuuluu hiljaisuudessa, jotain niistä, ja volyymi riippuu kai miten rasittuneet/väsyneet aivot. En juuri kuule niitä ulkona ja odostustiloissa jne., ja ulkoisten äänien avulla sisällä en kuule myöskään.
Jotain pielessä kuuloalueessa (kuulo kuitenkin hyvä), kun ei kestä hiljaisuutta, ja sitten on noi heräämisen hetket, joita voi olla tai olla olematta, ja joskus sirisee milloin vain, korkeintaan pari tuntia, kun taas noi muut on vakiota, volyymin vain vaihdellessa.
Joskus näen valon kuin muistista, mutta se on vain ennen nukahtamista ja harvinaisempi, ja oletan sen olevan muistista.
Lokkeja en ole kuullut, vaikka kaikenlaiset äänet on tuttuja aina ketjujen raahaamisista pitkin asfalttia etäisyydestä, ja jos se joskus kuuluu lähempää, se muistuttaa myös sataa pikkulintua häkissä pitämässä äänellään ääntä. Ei kuitenkaan koskaan herätessä, jossa kuuluu vain kaikenlaiset kellot, jotka voivat olla manitut, yhtenäiset tai katkonaiset äänet. Pitkään arvelin muistitallenteiksi, jotka kuulee sitten herätessä, mutta liittyy rasitustilaan/aivot ei vielä täysin hereillä, ja ne liittyy tinnitykseen. - Anonyymi
Minulla jatkuva pieni tinnitus vasemmassa korvassa, ollut jo vuosia. Oikeassa ajoittain hiljainen jyrinä. Nukun tehokkaat kuulosuojaimet päässä yläkerran ja lähistön liikenteen äänten takia. Joskus säpsähdän hereille ovikellon kilahdukseen tai puhelimen hälytykseen. Muutaman kerran tarkistanut, niin ei siellä oven takana ketään ole eikä puhelimeen jäänyt mitään muistiin. Nyt vain käännän kylkeä ja yritän päästä taas uneen. Yleensä en pääse.
Vajaa 80 v mies, jolla työstä saatu meluvamma molemmissa korvissa. Ei korvauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611471IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3567833Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut872654Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?952185Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1402056Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61611- 1101251
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521054Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26898MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782