"Ilmastonmuutosta ei voi torjua, ilman ihmisiä, sosiaalista oikeudenmukaisuutta" - tämän ovat tutkiijat sanoneet, tämä on täysin unohdettu, suomalaisessa ilmastonmuutoksen torjuntakeskustelussa ja korruptiopoliitikkojen toimissa, siitä viimeksi todiste, puolustuskyvyttömien köyhyyseläkeläisten, tappamisesta Turkulaisessa Veroparatiisi-sotelaitoksessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17108674/ek-mediat-raiskivat-oireista-eivat-vastuuta-korruptiopoliitikkoja-elakelaiskoyhien-murhista
Nykyajan vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikaissairaita, ette tule näkemään Veroparatiisi-sotelaitoksissa, eikä heitä voi väkisin "hoitaa", köyhyyteen pakottamalla ja moderniin orjuuteen, ihmiskaupan välineiksi pakottamalla. Sen tulette korruptiopoliitikot, eduskuntavaaleissa näkemään. Historian alhaisin äänestysprosentti, on jo nyt varma asia. Luvattuja 1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄKÄÄN ei ole näkynyt, kun oikeus-sivistyvaltioissa, toteutetaan jo täyttä häkää 1 500€/kk sairaus-kansaneläkeläisten, aitoa oikeusturvaa, aitoja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17034070/saarikko-mielistelee-sovinisti-siskojenhakkaaja-tukijusseja-vakuutuskuoririkollisia
Eläkeläisten pettäjä-Saarikon, luikahtaminen VeroparatiisiSipilän selän taakse, tulkitaan EK-medioissa "taktiikaksi", vaikka kyseessä on vastuunpakoilun pitkä oppimäärä. Edellytyksiä ilmastopolitiikalle ei ole, ennen 1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, aidon oikeusturvan toteuttamista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17108634/hallituseduskunta-on-hesburger-oikeusturvattomien-kiduttaja-ja-tappaja
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17108608/hallitus-toteuttaa-nyt-1-250ekk-minimielakkeet-budjettiriihessa---tai-eroaa
ÄärioikeistoVihreät puolestaan, missä viipyy "sairaus-kansaneläkeläisten köyhyyden siirtäminen historiaan" "useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen" ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073774/suomelle-ilmaiseksi-toita-tehneet-800ekk-orjuuselakkeilla-kerjuulla---haavisto-saisi-haveta
Sipilä syytteisiin eläkeläisköyhien ihmiskaupassa, oikeusturvattomina orjuuttamisesta
5
414
Vastaukset
- Anonyymi
Sipilän hallitus nosti takuueläkettä kolmesti.
Kunnallisvero poistettiin pienituloisimmilta vähennyksen korotuksella.
Alensi tuloveroja 1,5 mrd eurolla pieni- ja keskituloisille.
Yle-vero poistettiin pienituloisilta.
7000 perhettä sai maksuttoman päivähoidon, sotaveteraanit saivat samat palvelut kuin sotainvalidit, opiskelijat pääsivät yleisen asumistuen piiriin, ammattikorkeakoululaiset pääsivät yliopistojen terveydenhuollon piiriin.
Alimman tulokymmenyksen tulojen nousu oli toiseksi korkein.
Kaksinkertainen verrattuna kahden seuraavan kymmenyksen nousuun.- Anonyymi
Lääkekorvauksia leikattiin järjettömästi ja opiskelijoilta melkoinen leikkaus opintorahaan, eivät nämä mahtaviin ökytukiin riittäneet, Sipilä suunnitteli palkkojen alennuksia ja alvin nostoa. Alvin nosto siis heikentää työllisyyttä.
- Anonyymi
Samalla nostettiin julkisen terveydenhuollaon asiaksmaksuja jopa monin kertaiseksi, myös monet muut köyhien käyttämien palveluiden maskut ja omavastuut nousivat, asiasta ei juuri puhuttu. Ettei keppi paljastuisi poisetttiin nuo asiat elinkustannusindexiin vaikuttavista tekijöistä.
Se mikä mahdollisesti annettiin otettiin pois indexijäädytyksillä koko koko vaalikauden ajaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lääkekorvauksia leikattiin järjettömästi ja opiskelijoilta melkoinen leikkaus opintorahaan, eivät nämä mahtaviin ökytukiin riittäneet, Sipilä suunnitteli palkkojen alennuksia ja alvin nostoa. Alvin nosto siis heikentää työllisyyttä.
Opintoraha nousi samoin asumistuki nousi samalle tasolle mitä muillakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opintoraha nousi samoin asumistuki nousi samalle tasolle mitä muillakin.
Tiedätkö sinä poloinen, mikä opintoraha on, sitä leikattiin Sipilän toimesta raskaalla kädellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218696Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307947Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115533Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825179Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill295009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373507- 1253214
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853109Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353106Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252710