Eli kyllä se vain on meidän kohtalomme olla sähköyhtiöiden orjia. OK-talo joka irtaantuu sähköverkosta ja on omavarainen joutuu upottamaan kaikkeen 30 000 KWh.
-aurinkopaneelit
-ilmalämpöpumput
-agrikaatit
-akut
-aurinkopaneelit
-ilmalämpöpumput
-agrikaatit
-akut
Vastaukset 30
Vanhimmat
Akkujen kehittyminen tulee mahdollistamaan jatkossa paremmin irtaantuminen mafian otteesta.
Milloin se jatko on? 20 vai 50 vuotta?
Paneelit maksaa kymppitonnin. Pumput 5000 euroa. Muut 15 000 euroa.
Takka asennuksineen 1500e.
jos lämmityksen hoitasi ilman sähköä niin muut laitteet vie varsin vähän sähköä,
Joo mutta kun ne vie sähköä joka tapauksessa. Veden ja huoneiston lämmitys ei ole ongelma. Nämä laitteet ovat. Ne kuluttaa joka tapauksessa sähköä 3 000 KWh vuodessa. Monet lämmittävät vedenkin aurinkosähköllä/puulla/agrilla.
Millä se ilmalämpöpumppu toimii, kun ei paista ja akutkin on tyhjänä. Aggregaatillako mennään?
Silloin poltetaan takassa klapeja. Kai sinulla on takka tai puulämitteinen hella tai kiuas varalämmönlähteenä?
Ainahan voi rauhassa kehitellä taloaan omavaraiseen suuntaan lompakon ja tarpeen mukaan. Samalla pienenevät sähkö- ja siirtomaksut.
Kahden hengen omakotila (puu) , 121 M3, varaava leivinuuni, sähkölämmitys. Vuosikulutus n. 7300 KWh. Tämä alkaa olla lähellä minimiä mihin 1980-luvulla rakennetulla talolla voidaan päästä. Ilman aurinkopaneeleja.
Peli menee kovaksi, kun kiinteistöiltä aletaan vaatia hiilinegatiivisuutta. Tällöin niiden pitää sitoa enemmän ilmakehän hiiltä kun tuottavat.
Tuleeko Ovivalo henkilökohtaisesti valvomaan kuin monta mottia minä takassani poltan?
Kaasun voi ottaa myös avuksi.
Mitäs et kykene skaalaamaan sähkönkulutustasi pienemmäksi kuin 30 000 KWh. Tyhmä kärsii kaikella minkä laki sallii.
Meillä omakotitalon kulutus oli 12 000 kwh vuodessa. Aurinkopaneelijärjestelmä maksoi paikallisella sähköfirmalla teetettynä reilu 5000 euroa, avaimet käteen. Vuosikulutus pieneni 7000 kwh:iin. Maksaa aika lyhyellä aikavälillä siis itsensä takaisin. Kunhan ei osta järjestelmää näiltä kulkukauppiailta, joilla hinta yli puolet kalliimpi. Eikä sähköstä tarvi vuositasolla köyhtyä montaa sataa euroa.
Mutta olet yhä sähköverkossa ja maksat perusmaksuja 40-50 euroa kuussa eli 480-600 euroa vuodessa. Jos sähkön keskihinta 15 snt/KWh vastaa nuo perusmaksut 3 300-4 000 KWh:n kulutusta.
Perusmaksusta ei päästä irti ja sähköfirmat pitävät sinuakin orjana.
Millä paikkakunnalla asut? Voisin ottaa tuon paikallisen sähköfirman puhelinnumeron c;
joku keksi että aurinkopanelin väri on musta miksi sitä ei ole myynnissä.
ja insinöörit keksikää apu tehokkaat aurinko /maalämpölaitteet.
pois on päästävä ei rahat riitä kun sähkönsiirto maksaa kaikille samanverran.
HALLITUS VAAN NOSTAA HINTOJA MUTTA on pienituloisia asukkaita
eläkkeet ei nouse mutta muut kyllä.
Kysymys on periaatteellinen. Miksi sähköyhtiöt eivät lopeta perusmaksujen perimistä? Siksi koska he eivät halua luopua kassavirrasta. Mitä enemmän säästät sitä enemmän ne nostavat perusmaksuja. Ja KWh-hintaa. Olemme kaikki sähköyhtiöiden orjia niin kauan kuin ei luoda kustannustehokasta järjestelmää jossa OK-talo voi irrottautua sähköverkosta. Siinä olisi nyt markkinarako. Pelkät perusmaksut voivat olla hyvinkin 600 euroa vuodessa vaikka sähköä kuluisi vain 100 KWh.
Ilman sähköä pärjää, mutta elämäntapa on sitten suht luomu.
Vihreät nostavat asumisen ja elämisen maksuja. Vihreiden Haaviston syy, että sähkön osto meni yksityiselle ja sen jälkeen sähkön hinta lähti nostokiitoon.
Onneksi en ole ikinä äänestänyt noita ääriaatteellisia Vihreitä. Vain hölmö heitä äänestää.
Kun saadaan kaikille patteriautoo ja on. Talooijåhin ilmavesipumput niin sähkön hinta nousee joka vuosi 24 pros ja verot myös
Osaatko ennustaa oikein
Meillä sähkölämmitteisen omakotitalon sähkönkulutus on reippaasti yli 30 000 kwh vuodessa. Nyt on katolle asennettu 200 neliötä aurinkopaneeleja.
Systeemi jossa ok-talon asukit voivat irrottautua sähköverkosta vaatii jonkin tavan tuottaa sen verran sähköä että sähkölaitteet toimivat. Yleensä tämä minini on kotitalouskoneilla ja valoilla vain n. 3000 KWh vuodessa ja talvisin noin 10 KWh päivässä.
Siis miten varmistat että talvipakkasilla pystyt itse tuottamaan ainakin 10 KWh sähköä 24 tunnin aikana? Talon ja veden lämmitys niihin löytyy kyllä ratkaisut.
Ratkaisu on sähkön varastoimisen teknologiassa. Jos löytyy laite joka kohtuuvuosikustannuksilla pystyy varastoimaan esim 500 KWh sähköä eli 50 vrk:n minimitarpeen ja vapauttamaan sähköä kriittiselle jaksolle niin silloin tie on auki.
Tekniikka ja hinnat eivät vielä puolla sitä että järjestelmään ei voisi siirtyä.
Useimmat ihmiset esim pariskunta asuu talossa jonka sähkönkulutus sähkölämmitteisessä talossakin on alle 10 000 KWh vuodessa. Itse painoin kulutuksen pelkillä remonteilla 12 700 KWh:sta noin 7100 KWh:n 5 vuodessa ja ilman lämpöpumppua.
Aurinkopaneelit puolittaisivat kulutuksen. Se maksaisi enää 6 000 €.
Kaikki nämä "puhtaat sähköntuotannon muodot" pelaavat kyllä keväästä syksyyn mutta niistä ei ole hyötyä juuri yhtään kun alkaa talvi. Tuulee vähemmän, ei paista aurinko ja ilmalämpöpumpun hyötysuhde romahtaa. Ilmalämpöpumppu, ilmavesilämpöpumppu ja maalämpö eivät tuota sähköä, ne vain vähentävät sähkönkulutusta ja eniten silloin kun ongelmat ovat vähäiset.
Jos syksyllä tuulimyllyn keräämä ylijäämäsähkö voidaan varastoida ja kuluttaa talvella ongelma ratkaistu. Siis ongelma ei sittenkään ole talvipakkaset jotka lisäävät energiantarvetta vaan madaltunut tuotanto.
Viime talvena vain muutamana aamuna kattolämmitys meni päälle ja vain muutamaksi tunniksi. Niin suuri hyöty oli pelkästä puulämmityksestä leivinuunissa. Lattialämmitys kuluttaa toki sähköä mutta ei valtavasti.
jos suomessa on vapaa markkinatalous että voi perustaa firmoja niin mikä estäisi
perustamasta uutta virranjakelu firmaa .
on varmaan helpommin sanottu kuin tehty,kun nämä pohatat omistaa
kaapelit ja linjat.
kaikella on hinta suomi oastaisi takaisin sen minkä on moneen kertaan maksettu
haavisto ja kumppanit vei sn meiltä.
minne ne myydyt rahat meni.
valtio ostaa lentsikoita hinta 10miljardia ja se on toistunut 20vuoden väliajoin.
eduskunta töihiin ja vaatia takaisin sähköfirma suomalaisille.
kaikki hinnat kallistuu.
Ei maksa omiin sähköihin meneminen noin paljoa.
Ittellä halpa vanha,300e Torissa, 4 kw sähköstartti aggregaatti ,muutama kuorma-auton akku,a' 100e/kpl ja invertteri ,a' 220e ja se on siinä,puulämmityksen lisäksi. Noilla pärjää joka kelissä aina talven yli.
Itsellä kuluu vain noin 4 kwh min -12 kwh max vuorokautta kohti sähköä.
Aggregaatin saa toimimaan E85lla ,tai Venäjän bensalla,Suomen kallista 95E tä turha polttaa. Aggregaatti vie 1,5-2 l/h ,tarvii käydä noin 1-2 tuntia päivittäin eli 25e-72e/kk tai litroissa n.45- 60 l. Venäjältä voi käydä kerran kuussa aina auton tankillisen bensaa joka riittää kuukauden kulutukseen täällä rajan pinnassa tai ostaa E85 joka nyt noin 1,2e/l jos ei viitsi aina Venäjän puolelle raahautua.
Kesällä mennään sitten parilla halvalla aurinkopaneelilla ,300w, a' 200e. Polttoainekuluja eikä puunpolttoa tule tuolloin ollenkaa.
Kokonaishinta noille systeemeille tuli noin 1200e.
Eli ei tarvitse mitään 30 000e systeemejä hoitaakseen sähköt itelle kohtuuhintaan.
Suosittelen ennemmin tekemään itse sähköistyksen näin kuin hommaamaan kymmenien tuhansien kilowattien laitteet.
Vaikka ylisähkö meneekin verkkoon ,sähköyhtiöt ei koskaan maksa siitä mitään huippuhintoja koska itse haluavat aina voitot ja lisäksi on kuukausimaksut aina päällä / sähkön ostohinnan päälle.
Ehkä sitten vielä kun n. 1kw tuuligeneraattorit halpenee autonlaturi hintaluokkaan eli n.200e , senkin voisi harkita ostaa,mutta siinä ne hankintakulut sitten olikin,muuta ei sitten tarvitsekaan koko loppuikänä.
Tuolloin voi sähköyhtiöille haistattaa pitkät ja sanoa niille vihdoin ,pitäkää se tunkkinne,minua ette enää kiristä ja uhkaa ja laskuta ylikalleilla laskuillanne.
Mihin perustuu sähkön siirron hinnoittelupolitiikka?