Työpaikan retardit tympivät

Anonyymi

En ymmärrä miksi työnantajat pitävät 60 sektoria työpaikoilla työtekoa haittaamassa. Osa on jopa vastuullisissa asemassa, vaikka ovat menettäneet jo puolet kaikesta osaamisesta ja ymmärryksestä. Perus-tietotekniikka on ihan hepreaa ja muut joutuvat koko ajan neuvomaan, ohjaamaan, opastamaan, selittämään mitä, miten ja miksi. Varsinaisten työtehtävien hoidosta ei tahdo tulla mitään, kun ymmärrys on jättänyt. Siinä vaiheessa on hyvästien aika kun ei enää ymmärrä enää edes mitä asiakas haluaa tehtäväksi.

Johtavassa asemassa kysellään kuin vajaaälyiset, eikä vaivauduta lukemaan edes viittä riviä. Lyhyitä sähkäöpostiviestejä joutuu avaamaan ja selittämään. Retardien omat viestit ovat kuin mentaalivammaisten tuotetta, joista ei saa mitään otetta. Retardeilla työasiat kriisiytyvät joka puolelta. Väärinymmärryksiä, ymmärrysvajetta joka suunnassa.

Oma lukunsa on sairaslomalla venkoilijat. Joka toinen päivä lääkärissä valittamassa sitä sun tätä ja työpaikalla läsnäoloprosentti alkaa olla enää 30-50 % tasolla. Pääsääntöisesti kaikki aloitetut työtehtävät jäävät kesken. Olisi päästy eläkkeelle jo vuosia aikaisemmin, mutta ei kun pitää kynsin hampain roikkua työpaikalla, vaikka aikaansaanokset ovat enää nimellisiä. Sanomatta selvää että retardit valittavat aivan kaikesta. Maailma, työpaikka ja työskentelytavat ovat muuttuneet, retardit ovat jättäytyneet 70-80 -luvuille, jolloin kaikki oli ihanasti ja hyvin.

2

169

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vanhukset pois töistä!
      Päivittäin näen näitä yli 30v ukkoja jotka koittaa tehdä jotain IT asennuksia ja tunnin työhön uppoaa kaksi työpäivää...Huoh, ei yli 25-vuotiaiden enää kannata työelämässä koittaa väkisin roikkua. Ihmekään että kilpailukyky tässä maassa on niin huonossa jamassa kun yritykset joutuu tommosille ikälopuillekin maksamaan samaa palkkaa.

    • Anonyymi

      Nämä aivottomat ameebat on vittumaisia. Miten voi olla että lukion käyneet ihmiset ei osaa tehdä yksinkertaistakaan työtä tyrimättä sitä?
      Olen sanonut monta kertaa pomolle että lukiolaisia enää kiitos. Ammattikoulun käyneet osaa työnsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      86
      1023
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      228
      830
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      72
      806
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      51
      679
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      62
      627
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      581
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      47
      529
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      525
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      37
      520
    Aihe