Just luin yhdestä rokoteketjusta, että Mengele on tän koronapiikin kehittäjä. Mä luulin sen kuolleen jo aikaa sitten. Vai onko tää sen poika?
Mengele onkin hengissä
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Täytyy olla sen poika. Ikä ei täsmää. Vaihtanut nimensäkin joksikin rämeeksi.
Mengelellä oli kaksi poikaa, jotka kumpikin jäivät melko vieraiksi isälleen.
Vanhempi poika ensimmäisen vaimon kanssa tapasi isäänsä ehkä kolme neljä kertaa elämässään. Toinen poika joka on vuosia nuorempi ei myöskään elänyt isänsä kanssa joka työskenteli Auschwitzissa missä vaimo ja poika eivät asuneet.
Kumpikaan vaimoista tai lapsista ei paenneet Etelä-Amerikkaan missä Mengele eli lopun elämäänsä.
Vanhempi poika Rolf muistaakseni kävi kerran tapaamassa isäänsä siellä, 19-vuotiaana.
Kaikenlaiseen huuhaaseen on tietysti jännä uskoa ja kehitellä tarinoita.
Itse asiassa Saksassa asuva turkkilaista alkuperää oleva pariskunta Uğur Şahin, 55, ja Özlem Türeci, 53. ovat rokotteen kehittämisen takana.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007611330.html
Ikävä rikkoa hyvä urbaanilegenda :(
Tarkoitatte varmaan Mika M. Rämetiä?
Natsilääkärit menestyivät yleisesti hyvin Etelä-Amerikassa, minne pakenivat sodan jälkeen. Jotkut loivat uran Pohjois-Amerikassakin. Oli julkinen salaisuus missä he asuivat ja työskentelivät. Puuttui vain yksimielinen poliittinen tahto heidän ilmiantamiseensa ja viemisekseen oikeuden eteen.
Jokaisessa yhteiskunnassa on natsimielisiä - sanan merkitys vain muuttuu hiukan historian kuluessa, nykyään voi puhua natseina esimerkiksi niistä jotka ovat valmiita erottelemaan ja alistamaan muita jonkin ideologian varjolla. Terveys on nykyiseen tekniseen ja aineellista ja ruumiillista hyvinvointia arvostavaan aikaan sopiva ideologia. Ja ideologiaan uskovien tueksi tarvitaan myös välinpitämättömien kuoro rinnalle seuraamaan ja kääntämään päänsä pois, kun "lopullinen ratkaisu" toteutuu.