Tammerauto Tampere

Tammerauton nettisivuilla on jo Toyota Mirain esittely.
Tämä enteilee vetytankkausasemien tulevan myös Tampereelle.

https://www.toyotatammerauto.fi/sahko/polttokennoauto.html
78954
6Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 78

Vanhimmat

😀 😀 juu

Äänestä
  • Tampereen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tampereen ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023.

    Jätä pois tuo monikkomuoto. Tampereelle EHKÄ tulee yksi vedyn tankkauspiste VTT:n testiautoille.

    Kuka tamperelainen uskaltaa ensimmäisenä ostaa vetyauton, sinäkö?

    Äänestä

Aivan mahtavaa 😊

Äänestä

Wautsiwau!! 👍

Äänestä

No todellakin on upeaa!!

Äänestä

Nyt on mahtavaa. Kuulemma ensi viikonloppuna Tampereelle valmistuu 27 vetyasemaa.
Vetyautoja on yksin Amurissa myyty viimeisen viikon aikana 943 kpl, ja varauksia on moninkertaisesti.
Upeaa on kerrassaan. Vety vaan tulee. Ensi viikolla.

Äänestä
  • Nyt taidat vähän narrata..

    Äänestä

Kyllä selkeät merkit on ilmassa että Tampereellekin tulee vetyautoja.

Äänestä
  • Kyllä on ihan selkeät merkit

    Äänestä

Vetyä myydään, entäs atomi?

Äänestä
  • Grilliltä

    Äänestä

  • Vety on kyllä tuossakin kisassa voittaja.
    Siinä kun on se kananmuna extrana.
    Savukinkulla ja kaikilla mausteilla 😊

    Äänestä

Ei voi olla totta. Nettisivulla esittely. Nyt innokkaimmat voi tumputtaa ruudun ääressä !

Äänestä

Minä ilmoittaudun ensimmäiseksi ostajaksi

Äänestä
  • Ja minä toiseksi

    Äänestä

Tuo oli kyllä todella upea yllätys

Äänestä

Näin se vety vei voiton, huikea homma.

Äänestä
  • Se on ihan totta

    Äänestä

Närpiöläisen parturin seinällä oli Beatlesin juliste. Tämä enteilee Beatlesin keikkaa Närpiöön.
Huikea uutinen.

Äänestä

Koko Tammerauton sivusto on pääosin vain kopio normaalista Toyotan kotisivusta. Eli tuo kohta on tullut vain kopioinnin mukana. Ei tuo mitään todista.

Äänestä

  • Tuskin jälleenmyyjä mainostaisi vetyautoja jos sellaista ei olisi tulossa heille myyntiin pian.

    Äänestä

Ju no niinpä näkyy olevan 😃

Äänestä

Sähköt tuli Tampereen katuvaloihin jo vuonna 1888 mutta Toyotan sähköautoa ei täällä ole vieläkään näkynyt.

Äänestä
  • Nimenomaan ja vain siksi kun kaikki odottavat vetyautoa.

    Äänestä

No wau 😊

Äänestä

Se tosiaan enteilee

Äänestä

Tampereelle tulee vetytankkausasemia 2023

Äänestä

Hieno sivusto

Äänestä
  • Sitä se tosiaan on

    Äänestä

Kertakaikkisen upeaa.

Äänestä

Mahtava Tammerauto, huikeaa.

Äänestä

Hyundai Nexon mainos pyörii myös televisiossa.

Äänestä
  • Niin näkyy pyörivän

    Äänestä

Mainiota todellakin tulee

Äänestä

Hyvät sivut

Äänestä
  • Ovat todellakin

    Äänestä

Aika mainion tuntuinen auto

Äänestä
  • On ja upea auto myös

    Äänestä

Tuollahan sitä voisi käydä

Äänestä
  • Olisi kyllä mukava käydä.

    Äänestä

Jumpe että on hieno uutinen.

Äänestä
  • On tosi upea uutinen

    Äänestä

Hieno esittely Tammer-Auton sivulla.

Äänestä
  • On, ja kohta se asemakin on valmis. Hienosti enteilee uutinen.

    Äänestä

Tammerauton nettisivuilla on tosiaan Toyota Mirai

Äänestä

Se tosiaan enteilee

Äänestä

Hieno sivusto jossa on vetyauto

Äänestä

Ihanaa 💕

Äänestä

Minä olen käynyt Tammer-Autossa

Äänestä

Tuo on ihana autoliike

Äänestä
  • Niin on, siellä tapaa paljon kohtalontovereita jakamassa samoja ongelmia ja murheita ja siellä voi jopa ystävystyä kaltaistensa setämiesten kanssa.

    Äänestä

Totta tosiaan Tammer-Auton sivuilla on vetyauto

Äänestä
  • Eikö olekin upeasti siellä.

    Äänestä

Näyttää tosiaan olevan

Äänestä

Hienosti ovat vetyauton laittaneet sivuilleen.

Äänestä

Täytyypä käydä Tampereella

Äänestä

Enteilee kyllä

Äänestä

Siellä tosiaan on Toyota Mirai

Äänestä
  • Ja onkin näyttävästi siellä.

    Äänestä

  • Käyttäisit olomuotoa OLI! Se oli vaan esittelykäytössä jo kauan sitten.

    Äänestä

2023 vetyauton myynti sitten alkaa todenteolla

Äänestä
  • Eikö vaan alakin.

    Äänestä

Aika huikeat sivut

Äänestä

Sivuilla on vetyauto...

Äänestä

Tykkään kun tammerauton sivulla on vetyauto.

Äänestä
  • Onko? Kävitkö katsomassa ihan paikanpäällä? Eiköhän se ole palautettu maahantuojalle esittelypäivien jälkeen (kaasutankki tyhjänä).

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko? Kävitkö katsomassa ihan paikanpäällä? Eiköhän se ole palautettu maahantuojalle esittelypäivien jälkeen (kaasutankki tyhjänä).

    Ei webbisivujen sisältöä ja kuvia tarvitse palauttaa kenellekään.

    Äänestä

Sivulla on vetyauto

Äänestä

No ne tulevat

Äänestä
  • Ne tosiaan tulevat

    Äänestä

Nyt ne vetyautot tulee! Hienoa, Mahtavaa ja Ihanaa!

Haluan ehdottomasti ostaa Mirain heti kun se tulee, koska 70 000€ autosta on pikkuraha, etenkin kun se pitää huoltaa 8tkm välein! Haluan ehdottomasti tukea lasipalatsia 5-6x vuodessa määräaikaishuoltojen varjolla ja maksaa tankkauksista 5-6x enemmän kuin naapurin Tesla Tero tai ID.3 Ismo. Ja onhan se aivan naurettavaa että ne sähköautomiehet kotona vaan tökkää johdon kiinni ja lähtee aamulla “täydellä tankilla”! Mieluummin mä ajelen täältä kotoa 20km tankkaamaan kallista vetyä kuin hoidan sen kotipihassa. Tarkemmin ajateltuna voisin yhdistää tankkausreissut huoltoreissuihin niin ne menee samoilla kipeillä, säästyy aikaa!

Suurella innolla odotan myäs Lapin reissuja vetyautollani! Voi sitä riemua kun ajelen Saariselälle talvella ja tankkaan matkalla vain pari kertaa ja sekin kestää muutaman minuutin per kerta. Toivon että kukaan muu ei ole samaan aikaan liikenteessä, sillä kismittäisi istua vetyasemalla jonottamassa omaa vuoroaan kun edessä on neljä autoa. Mutta samalla kun se vetyasema paineistuu 15min joka tankkauksen jälkeen niin mä voin hehkuttaa somessa ja suomi24:ssä kuinka kätevää ja ihanaa tää vetyautoilu on. Kateellisena katson kun sähköautoilijat pysähtyvät vartiksi HPC-asemalle, käyvät kusella, juovat kahvit ja jatkavat matkaa. Onneksi ajatus muutaman minuutin tankkauksesta lämmitää mieltä ja jaksan vielä odottaa 45min ja sitten on mun vuoro! Paitsi jos se vetyaseman “vetypistooli” on jäätynyt pakkasen ja useamman perättäisen tankkaajan takia. Toivottavasti toi edellinen saa sen pistoolin irti, koska tässä lähin vetyasema on 300km päässä ja mun tankki on aivan kuiva.

Mutta jahka mä pääsen joskus sinne Saariselälle niin ainakaan ei tarvii laittaa autoa lataukseen. Toivottavasti se Rovaniemen vetyasema toimii, koska menomatkalla se on viimeinen vetyasema ennen Inaria. Vähän harmittaa, että vety ei riitä siellä Saariselällä mihinkään ylimääräiseen ajeluun tai en pääse takas Rolloon. Mutta ainahan mä voi ajaa taksilla tai vuokrata koiravaljakon. Köyhät kyykkyyn, täältä tulee tuore vetyautoilija!

Vetykoukkua en tosin ota Miraihin, koska sellaista siihen ei saa. Ehkä naapurin Tesla Tero voi tarvittaessa vetää mun polttopuut mökille sen Model 3 Performancella (jossa siis koukku). En kyllä ymmärrä ihmisiä, jotka haluavat tehokkaan auton. Miksi auton pitää kiihtyä yhtään yli 9 sekunnin nollasta sataan? Ohittaa voi kyllä ohituskaistalla. Mieluummin mä maksan autosta joka kiihtyy sataseen yhdeksässä sekunnissa sen 70 000€ kuin ottaisin vähän halvemmalla auton joka kiihtyy sataseen 3,1 sekunnissa. Ei mitään tolkkua jos auto kiihtyy noin nopeasti. Minun nykyinen Corolla kiihtyy nollasta sataan karvan alle 14s ja sillä olen hyvin pärjännyt, siispä sen pitää kelvata kaikille muillekin.

Niin ja sitten se paras juttu Miraissa! TILAT!
Auto on ulkomitoiltaan yhtä suuri kuin Tesla Model S, mutta sen sisä- ja tavaratila on pienempi kuin VW ID.3:ssa. Erityisesti pidän siitä, että takapenkit eivät kaadu (koska niiden takana on akku), sekä siitä tutusta ja turvallisesta kardaanitunnelista joka varmistaa takamatkustajien ahtaat olot. Ei se oikeasti ole kardaanitunneli vaan siellä lattian alla on piilossa vetytankki, samanlainen jonka takia se takakontti on niin pieni. Eipähän ainakaan tarvitse pakata niin paljoa tavaraa Lapin reissulle ja nalkuttavan muijan pistän istumaan sinne taakse keskelle. Se jankuttaa että naapurin Tesla Model 3 on paljon suurempi auto niin sisä- ja tavaratiloiltaan kuin Mirai ja siinä kaatuu penkit, eikä ole sitä hiton suurta vetytankkia lattiassa.

Kun kovilla pakkasilla Mirain vetyjärjestelmä jäätyy umpeen, voin pyytää taas naapurin Tesla Terolta kyydin kirkolle sunnuntaisin ja ma-pe aamuisin SEO:n baariin (koska Essoa ei enään ole). Siellä SEO:n baarissa me sitten kehutaan toisillemme vetyautojamme ja arvaillaan kuka tuli pakkasaamuna taksilla ja kuka naapurin sähköautolla kun omat vetyautot ei tosiaan toimi pakkasilla. Kyllä ne toimii jos on vaan -20c pakkaset, mutta kulutus minun nurkka-ajoissa an kolmin kertainen kesäkeleihin verrattuna, MUTTA tankkaus on nopeaa jos ei tarvitse odottaa sitä vetyaseman paineistusta. Kesällä puolitankillista riittää puolet pidempään ajoon kuin talvella täysi tankillinen. Siitä mä just tykkään vetyautoissa, että kesällä kulutus on pientä, enhän mä talvella aja kuin sinne Saariselälle kerran tai kaksi, mutta vaan pikkupakkasilla. Tarkennetaan sen verran että vaikka talven nurkka- ja pätkäajossa kulutus on aivan tautinen niin pitkällä matkalla se kyllä tasoittuu ja menee “melko pienellä”, jopa 400km täydellä tankilla!

Aivan huippua, että vetyautot vihdoin tulee, eikä tarvitse joka aamu ja ilta uhrata kuutta sekunttia siihen sähköauton latauskaapelin kytkemiseen. Säästyneen ajan käytän vetyasemalla jonottaen ja huollossa ILMAISTA kahvia juoden. Tulee huollon kaverit tutuiksi, ehkäpä saan niistä Facebook kavereita?

Terveisin SEO:n baarin Vetyauto Ville, Kaikkien Alojen Asiantuntija.

Äänestä

2023 tulee Tampereelle

Äänestä

Niin se vaan taitaa olla

Äänestä

Aika huikeaa on vetyauton voittokulku

Äänestä
  • Todellista voittokulkua, Suomessa on yksi vetyauto rekisterissä, eikä se ole Toyota.

    Äänestä

Nyt on huippua

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tammerauton nettisivuilla on jo Toyota Mirain esittely.
Tämä enteilee vetytankkausasemien tulevan myös Tampereelle.

https://www.toyotatammerauto.fi/sahko/polttokennoauto.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu