SSH-avaimille salasana jälkikäteen?

Anonyymi

Jokin aika sitten loin SSH-avaimet ja en suojannut niitä erillesellä salasanalla. Nyt haluaisin kuitenkin suojata avainkansion salasanalla, onnistuuko se enää näin jälkikäteen ja jos kyllä, niin miten se tehdään?

Olen aika tumpelo näiden asioiden kanssa muutenkin.

2

2342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niihin avaimiin kannata rakastua. Tee uudet salasanan kanssa. Käytä avaintyyppinä vaikka ed25519-sk:ta. Sekin tuo lisää vaihtelua.

    • Anonyymi

      Ennemmin suosittelen asettamaan palvelimeen SSH avain ja kirjautumistunnus edellytystä.

      SSH avain ei suojaa murroilta, sillä hakkerit voivat aina kaapata koneen, jolle avain on tallennettu, ja yhdistää palvelimeen tai jopa ladata avaimen itselleen (ja myös se salasana voidaan murtaa, siinä missä kaikki salasanat)

      Kun aktivoit SSH avain ja kirjautumistunnus edellytykset, et pysty yhdistämään palvelimeen ilman avainta, ja palvelin kysyy käyttäjätunnusta ja salasanaa vaikka käyttäisit avaintakin. Tämä vaikeuttaa prosessia, sillä tietämättä käyttäjää jolle avain on luotu, hakkerin pitää arvata se.

      Ja ennen kuin joku sanoo, että ei SSH avaimia murreta, niin sen murtaminen onnistuu jopa helpommin, kuin esim. Youtube, facebook, google tai minkä tahansa webbisivukirjautumisen murto, SSH kun myös käyttää SSL salausta, toisin kuin webbisivuissa, SSH avain on tiedosto jonka voi ladata ja jossa on salasana siansaksaksi kirjoitettuna itse tiedostoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe