Avioliiton kestävyys

Anonyymi

Eropalstalla käsitellään näköjään eroon liittyviä teknisiä kysymyksiä joten piipajdan tänne.

Reilusti yli puolet tuttavapiirimme liitoista on päätynyt eroon. Tietenkään emme tiedä varsinaisia syitä mutta olemme vaimoni kanssa pähkäilleet 53 vuotisen liittomme perusteita.

Arkielämän vaihtelua. Muutoksia ympäristössä. Talovelkojen kurimus ja todelliset puutteen vuodet. Elämän suunnittelua lyhyemmällä ja pitemmällä tähtäyksellä.
Yhteisiä tavoitteita. Onnistumisia, epäonnistumisia ja niistä toipumisia.
Oleellista on se, että tavoitteet ja ponnistelut ovat olleet aidosti yhteisiä.

Ehdoton keskinäinen luottamus kaikessa on itsestään selvää.

Kiiman ja kiintymyksen keskinäiset suhteet muuttuvat mutta kun kiintymys säilyy ja vahvistuukin niin kiimastakin säilyy aimo osa.

Lähisukulaisen liitto hajosi muutaman vuoden jälkeen. Kumpikin veti omaan suuntaansa ja rouva käytti törkeästi hyväkseen herraa sekä taloudellisesti, että perheen arkisissa ponnisteluissa.

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se että avioliiton perustus eikä kulmakivi ole himo eikä seksi. Se kulmakivi on rakkaus ja lupaus siitä.

      • Anonyymi

        Tämä kaikille varattujen vonkaajille jotka ei aidosta rakkaudesta tiedä ,ja varatuille perheellisille,jotka rakkauden vasta sen jätettyään tajuaa.


    • Anonyymi

      Totuus vetää hiljaiseksi.

    • Anonyymi

      Meidän tuttavapiirissämme ei ole eronneita pareja kuin yksi. En tiedä, onko sitten seurasta kiinni, miten tuota eroprosenttia arvioi.

    • Anonyymi

      Hienoa, hienoa, että teillä on ollut noin upea ja kestävä liitto. Oletko kuitenkin miettinyt, että kaikilla ei oo noin hyvää tuuria sopivien ihmisten löytämisessä. Eli en pidä alotuksen toisia tuomitsevasta asenteesta ja että pitää itseään muita parempana. Monet kokee eron muutenkin raskaana ja nää pillit tekee siitä vielä ikävämmän.

      • Anonyymi

        ...tämä tyyppi onkin muista viisaampi, parempi ja tietää, miten parisuhde toimii itse kullakin...


      • Anonyymi

        Kompastuskiviä hetken hurmio ja itsekkyys.
        Tuohon ensin mainittuun voi itse vaikuttaa hankkimalla "immuniteettiä"!
        Itsekkyys onkin jo hankalampi asia.
        Toinen hankala asia on "minulle kaikki heti ja helpolla" asenne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7474
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe