Eropalstalla käsitellään näköjään eroon liittyviä teknisiä kysymyksiä joten piipajdan tänne.
Reilusti yli puolet tuttavapiirimme liitoista on päätynyt eroon. Tietenkään emme tiedä varsinaisia syitä mutta olemme vaimoni kanssa pähkäilleet 53 vuotisen liittomme perusteita.
Arkielämän vaihtelua. Muutoksia ympäristössä. Talovelkojen kurimus ja todelliset puutteen vuodet. Elämän suunnittelua lyhyemmällä ja pitemmällä tähtäyksellä.
Yhteisiä tavoitteita. Onnistumisia, epäonnistumisia ja niistä toipumisia.
Oleellista on se, että tavoitteet ja ponnistelut ovat olleet aidosti yhteisiä.
Ehdoton keskinäinen luottamus kaikessa on itsestään selvää.
Kiiman ja kiintymyksen keskinäiset suhteet muuttuvat mutta kun kiintymys säilyy ja vahvistuukin niin kiimastakin säilyy aimo osa.
Lähisukulaisen liitto hajosi muutaman vuoden jälkeen. Kumpikin veti omaan suuntaansa ja rouva käytti törkeästi hyväkseen herraa sekä taloudellisesti, että perheen arkisissa ponnisteluissa.
Avioliiton kestävyys
7
122
Vastaukset 7
- Anonyymi
Se että avioliiton perustus eikä kulmakivi ole himo eikä seksi. Se kulmakivi on rakkaus ja lupaus siitä.
- Anonyymi
Tämä kaikille varattujen vonkaajille jotka ei aidosta rakkaudesta tiedä ,ja varatuille perheellisille,jotka rakkauden vasta sen jätettyään tajuaa.
- Anonyymi
Totuus vetää hiljaiseksi.
- Anonyymi
Meidän tuttavapiirissämme ei ole eronneita pareja kuin yksi. En tiedä, onko sitten seurasta kiinni, miten tuota eroprosenttia arvioi.
- Anonyymi
Hienoa, hienoa, että teillä on ollut noin upea ja kestävä liitto. Oletko kuitenkin miettinyt, että kaikilla ei oo noin hyvää tuuria sopivien ihmisten löytämisessä. Eli en pidä alotuksen toisia tuomitsevasta asenteesta ja että pitää itseään muita parempana. Monet kokee eron muutenkin raskaana ja nää pillit tekee siitä vielä ikävämmän.
- Anonyymi
...tämä tyyppi onkin muista viisaampi, parempi ja tietää, miten parisuhde toimii itse kullakin...
- Anonyymi
Kompastuskiviä hetken hurmio ja itsekkyys.
Tuohon ensin mainittuun voi itse vaikuttaa hankkimalla "immuniteettiä"!
Itsekkyys onkin jo hankalampi asia.
Toinen hankala asia on "minulle kaikki heti ja helpolla" asenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1131234Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89939Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää243927- 54754
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75747Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34662- 66657
- 42592
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah171543Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.126494Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus95485- 198464
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91448- 29441
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17437Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27436- 34428
Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit
Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut278423