Eropalstalla käsitellään näköjään eroon liittyviä teknisiä kysymyksiä joten piipajdan tänne.
Reilusti yli puolet tuttavapiirimme liitoista on päätynyt eroon. Tietenkään emme tiedä varsinaisia syitä mutta olemme vaimoni kanssa pähkäilleet 53 vuotisen liittomme perusteita.
Arkielämän vaihtelua. Muutoksia ympäristössä. Talovelkojen kurimus ja todelliset puutteen vuodet. Elämän suunnittelua lyhyemmällä ja pitemmällä tähtäyksellä.
Yhteisiä tavoitteita. Onnistumisia, epäonnistumisia ja niistä toipumisia.
Oleellista on se, että tavoitteet ja ponnistelut ovat olleet aidosti yhteisiä.
Ehdoton keskinäinen luottamus kaikessa on itsestään selvää.
Kiiman ja kiintymyksen keskinäiset suhteet muuttuvat mutta kun kiintymys säilyy ja vahvistuukin niin kiimastakin säilyy aimo osa.
Lähisukulaisen liitto hajosi muutaman vuoden jälkeen. Kumpikin veti omaan suuntaansa ja rouva käytti törkeästi hyväkseen herraa sekä taloudellisesti, että perheen arkisissa ponnisteluissa.
Avioliiton kestävyys
7
107
Vastaukset
- Anonyymi
Se että avioliiton perustus eikä kulmakivi ole himo eikä seksi. Se kulmakivi on rakkaus ja lupaus siitä.
- Anonyymi
Tämä kaikille varattujen vonkaajille jotka ei aidosta rakkaudesta tiedä ,ja varatuille perheellisille,jotka rakkauden vasta sen jätettyään tajuaa.
- Anonyymi
Totuus vetää hiljaiseksi.
- Anonyymi
Meidän tuttavapiirissämme ei ole eronneita pareja kuin yksi. En tiedä, onko sitten seurasta kiinni, miten tuota eroprosenttia arvioi.
- Anonyymi
Hienoa, hienoa, että teillä on ollut noin upea ja kestävä liitto. Oletko kuitenkin miettinyt, että kaikilla ei oo noin hyvää tuuria sopivien ihmisten löytämisessä. Eli en pidä alotuksen toisia tuomitsevasta asenteesta ja että pitää itseään muita parempana. Monet kokee eron muutenkin raskaana ja nää pillit tekee siitä vielä ikävämmän.
- Anonyymi
...tämä tyyppi onkin muista viisaampi, parempi ja tietää, miten parisuhde toimii itse kullakin...
- Anonyymi
Kompastuskiviä hetken hurmio ja itsekkyys.
Tuohon ensin mainittuun voi itse vaikuttaa hankkimalla "immuniteettiä"!
Itsekkyys onkin jo hankalampi asia.
Toinen hankala asia on "minulle kaikki heti ja helpolla" asenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707