Mitä tietoja lääkäri näkee?

Anonyymi

Eli mitä tietoja lääkäri voi nähdä potilaasta? Näkeekö jostain virallisia tietoja vaikkapa että tämä potilas on käynyt koulua omnialla tai tämä on suorittanut lähihoitajan tutkinnon, tältä on jäänyt tämä lukio kesken tms? Vai onko lääkärit potilaan kertoman varassa?

5

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anteeksi, en ymmärrä, mitä lääkärille kuuluu kuka on käynyt mitäkin kouluja?
      Ei ainakaan minulla näy omakannassa eikä maisassa mitä minä teen työkseni.

      Minä menen lääkärille vain silloin kun minulla on joku terveydellinen ongelma.

      Viimeksi oli polvi kipeä. Sain erittäin pätevää hoitoa ja troppeja vaivaani.
      Sen verran lääkäri sivusi "työn tekemistä" sillä käynnillä, että kysyi, olenko töissä ja tarvitsenko sairaslomaa.

    • Anonyymi

      Ainoastaan jos pääsee näkemään Kannasta kouluterveydenhuollon tiedot. En ole varma pääseekö. Joka tapauksessa, ei ainakaan jos teet kiellot Omakannassa sen organisaation kohdalle mitä et halua kaikkien lääkärien näkevän.
      Julkisella sektorilla on kuitenkin niin huonosti, että potilas ei voi rajata saman sairaanhoitopiirin sisällä tietoja. Eli terveyskskuslääkäri näkee sairaalan tiedot jne. jos nämä ovat samassa sh-piirissä. Ainoastaan sh-piirin ulkopuolelle (yksityiselle, muihin sh-piireihin jne) voi estää näkyvyyden.

      Voit kysyä asiasta esimerkiksi oppilaitoksen terveydenhuollosta. Näkyykö heidän merkintänsä Kannassa muille hoitopaikoille. Kannattaa katsoa keneltä kysyy, sillä joskus terveydenhuollon henkilökunnalla on hyvin huono tietämys Kannasta ja minne tiedot näkyvät. Paras olisi kysyä tietosuojavastaavalta, sellainen pitäisi olla jokaisessa terveydenhuollon organisaatiossa. Myös Kelasta voi kysyä, sillä Kela pitää teknisesti yllä Kanta-järjestelmää.

    • Anonyymi

      Suurin osa lääkäreistä ei jaksa lukea, mitä potilaasta on kantaan kirjailtu. Miten enemmän tarinaa on kertynyt, sitä vähemmän jaksaa kiinnostaa.

      • Anonyymi

        Lääkärillä ei ole aikaa selata taustatietoja, nopeimmin senkertaiset oireet ja hoitotarpeen kysyy potilaalta. Sen jälkeen voi vilkaista vaikkapa juuri siihen hoitokertaan tarvittavia tietoja. Koulutustietoja en ole nähnyt missään tiedoissa omakannassa, ammatti siellä voi olla kirjattuna erityisesti silloin jos se voisi vaikuttaa terveydentilaan.


    • Anonyymi

      No ainakin, jos kantaan menee tieto alkoholismista niin se oli sitten siinä. Mistään et saa enää palvelua, joka puolella todetaan että mene juoppo kotiisi kuolemaan. Itse aiheutit...

      Koskaan ei kannata lekurille puhua jos on taipumusta juopotteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      588
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      543
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe