Mitä tietoja lääkäri näkee?

Anonyymi

Eli mitä tietoja lääkäri voi nähdä potilaasta? Näkeekö jostain virallisia tietoja vaikkapa että tämä potilas on käynyt koulua omnialla tai tämä on suorittanut lähihoitajan tutkinnon, tältä on jäänyt tämä lukio kesken tms? Vai onko lääkärit potilaan kertoman varassa?

5

631

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anteeksi, en ymmärrä, mitä lääkärille kuuluu kuka on käynyt mitäkin kouluja?
      Ei ainakaan minulla näy omakannassa eikä maisassa mitä minä teen työkseni.

      Minä menen lääkärille vain silloin kun minulla on joku terveydellinen ongelma.

      Viimeksi oli polvi kipeä. Sain erittäin pätevää hoitoa ja troppeja vaivaani.
      Sen verran lääkäri sivusi "työn tekemistä" sillä käynnillä, että kysyi, olenko töissä ja tarvitsenko sairaslomaa.

    • Anonyymi

      Ainoastaan jos pääsee näkemään Kannasta kouluterveydenhuollon tiedot. En ole varma pääseekö. Joka tapauksessa, ei ainakaan jos teet kiellot Omakannassa sen organisaation kohdalle mitä et halua kaikkien lääkärien näkevän.
      Julkisella sektorilla on kuitenkin niin huonosti, että potilas ei voi rajata saman sairaanhoitopiirin sisällä tietoja. Eli terveyskskuslääkäri näkee sairaalan tiedot jne. jos nämä ovat samassa sh-piirissä. Ainoastaan sh-piirin ulkopuolelle (yksityiselle, muihin sh-piireihin jne) voi estää näkyvyyden.

      Voit kysyä asiasta esimerkiksi oppilaitoksen terveydenhuollosta. Näkyykö heidän merkintänsä Kannassa muille hoitopaikoille. Kannattaa katsoa keneltä kysyy, sillä joskus terveydenhuollon henkilökunnalla on hyvin huono tietämys Kannasta ja minne tiedot näkyvät. Paras olisi kysyä tietosuojavastaavalta, sellainen pitäisi olla jokaisessa terveydenhuollon organisaatiossa. Myös Kelasta voi kysyä, sillä Kela pitää teknisesti yllä Kanta-järjestelmää.

    • Anonyymi

      Suurin osa lääkäreistä ei jaksa lukea, mitä potilaasta on kantaan kirjailtu. Miten enemmän tarinaa on kertynyt, sitä vähemmän jaksaa kiinnostaa.

      • Anonyymi

        Lääkärillä ei ole aikaa selata taustatietoja, nopeimmin senkertaiset oireet ja hoitotarpeen kysyy potilaalta. Sen jälkeen voi vilkaista vaikkapa juuri siihen hoitokertaan tarvittavia tietoja. Koulutustietoja en ole nähnyt missään tiedoissa omakannassa, ammatti siellä voi olla kirjattuna erityisesti silloin jos se voisi vaikuttaa terveydentilaan.


    • Anonyymi

      No ainakin, jos kantaan menee tieto alkoholismista niin se oli sitten siinä. Mistään et saa enää palvelua, joka puolella todetaan että mene juoppo kotiisi kuolemaan. Itse aiheutit...

      Koskaan ei kannata lekurille puhua jos on taipumusta juopotteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      337
      3308
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      209
      2933
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      59
      2447
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      177
      1520
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      18
      1319
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      1310
    7. 60
      943
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      935
    9. 89
      885
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      834
    Aihe