Tosiaan on että lihavat naiset sanoo etteivät löydä kumppania. Ovatko edes lihaviin miehiin yrittänyt tutustua. Tuskimpa ovat vaan haluavat niitä urheilullisia jääkiekon pelaajia tai muita komeita miehiä. Lihavat miehet ei ole nirsoja mutta eivät saa tilaisuutta tutustua lihaviin naisiin.
Kumma juttu
Anonyymi
124818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 124
Vanhimmat
Katukuvassa kun katselee, niin melko tuhtejakin naisia on käsipuoleen kelvannut. Niin sanotusti iskarit pohjassa on mennyt katsastuksesta läpi.
Miksi oletat, että lihavat miehet automaattisesti haluaisivat (tai edes huolisivat) lihavan naisen? Monellako rikkaalla lihavalla miehellä on lihava nainen kumppanina? Ei, lihava nainen ei todellakaan ole automaattisesti lihavan miehen mieleen ja moni mies on ennemmin ilman kuin "panee lihavaa ämmää".
Muuta ajatusmaailmaasi.
Joskus itse yritin lihavia pyytää treffeille niin eivät suostuneet vaikka itse en ole lihava vaan alle 90 kg painan. Testasin naisia ja yritin niitä pyytää treffeille. Pari naista sanoi että olen liian lihava.
Lihavan naisen kannattaa laihduttaa, jos haluaa lihaksikkaan miehen. Itsekin lihavana (BMI 30 tai yli) naisena ymmärrän sen, että voin tavoitella tai minulla on mahdollisuus löytää kumppaniksi lihaksikas vain, jos itse laihdun normaalipainoiseksi. Normaalipainoiseksi haluan monestä syystä. Jos lihava mies sitoutuu laihduttamaan ja hankkimaan lihakset, sellaista voisin harkita. Mitään sohvalla makaajaa en kuitenkaan ottaisi. Vaikka olenkin (vielä) lihava, olen hyväkuntoinen ja minulla on liikuntatausta. En myöskään ottaisi miestä, joka ei jaksa kävellä väh. 20km yhteen putkeen. Itse kykenen lihavanakin kävelemään 40km:n lenkkejä tarvittaessa. (Olen siis merkittävästi lihava, BMI yli 30 mutta alle 35. Minulla on parempi kunto ja kestävyys kuin monella normaalipainoisella.)
Kaikenkokoiset ja näköiset ihmiset ovat kiinnostuneita fyysisesti viehättävistä ihmisistä. Se on ihan inhimillistä. Paremmat mahdollisuudet on, jos pistää itsensä kuntoon. Toisaalta realiteetit joutuu jokainen hyväksymään. Ei moni fyysisesti viehättävä halua ei-fyysisesti-viehättävää eikä moni normaalipainoinen halua lihavaa kumppania. Onneksi sille asialle voi tehdä jotain.
Jaksan kävellä 50 km putkeen vaikka on 15 kg ylipainoa. Kävelyssä ei edes vaadita mitään kovaa kuntoa. Kävely on muutenkin turhaa ja hidasta. Käytän fillaria ja poljen viikon aikana yli 100 km matkoja.
Erittäin hyvä! Itselläni on normaalipainon ylärajalle (siis BMI 24,99 lukemaan eli 66 kiloiseksi) 23kg matkaa tai pudotettavaa, jaksan silti kävellä 40km tarvittaessa. Usein kävelen kerrallaan max. 10-18km. Tuohon 10km:n matkalle menee itselläni 2h tällä kunnolla. 18km taittuu n. 3,5-4 tunnissa, jos ei taukoja riippuen maastosta. (Jaksoin 9kg painavampanakin kävellä 40-42km kahdessa erässä, 30-60 min oli taukoa välissä pari vuotta sitten.) Kävely on siitä hyvä, että se ei liikaa rasita polvia, jos matkat on järkeviä eikä kävele päivittäin kymmeniä kilometrejä.
Kävely ei ole turhaa eikä välttämättä edes hidasta. Painonpudottajillehan suositellaan kävelyä; se on ilmaista, siitä on helppo aloittaa, se alentaa aina ja heti verenpainetta, pääsee luontoon, pääsee ihmisten ilmoille, saa raitista ilmaa. Kävelyllä on lukemattomia terveyshyötyjä sekä fyysiseen että psyykkiseen terveyteen.
Jos esim. sauvakävelee rivakasti, voi parhaimmillaan päästä jopa 6km/tunti ja silti ei rasita nilkkoja liikaa niin kuin juoksemisessa. Jos lihava kävelee 4km/tunti, sekin on hyvä. Siinä kuitenkin kantaa kymmeniä kiloja mukana. Juoksemista en suosittele muutoin kuin lievästi ylipainoisille, lihavat vaan rikkoo nilkkansa siinä eikä jaksa pitkää matkaa. Sillä matkalla on väliä eikä nopeudella. Lihava voi jaksaa kävellä 20-40km mutta ei se sitä juosta jaksa. Silloin saa suuremman hyödyn, että kävelee eikä riko itseään. Mitä pidempiä lenkkejä kävelet, sitä enemmän kulutat. Kävely on tuossa mielessä hyödyllisempää kuin pyöräily. En tiedä, miten suuri matka pitää pyöräillä, että kuluttaa saman verran kuin esim. 20km:n kävely. Moninkertaisesti pitää niitä kilometrejä olla, että hyöty on sama.
Laihduta itse.
Olisi kiva tietää kuvina mikä on teidän mielestä jo liian lihava? Elopaino kun ei kerro kaikkea.
Rasvaprosentti ja kehonkoostumus kertoo oleellisen. Toki BMI antaa myös osviittaa.
Eipä
Nykyään ei taideta tuota BMI:ta käyttää mitta-asteikkona
Olen normaalipainoinen ja olen sitä mieltä, että miehellä saa olla vähän vatsaa.
On mullaki vatsaa.. mutta ei näytä kelpaavan naisille.. vain komea mies kyllä kelpaa.
Lihavan tavis pullukan joka ei oo seksikäs pitäs tajuta ettei se saa komeeta miestä millää :D naurettavaa pelleilyä.
Krhöm, ai ei? Mul sit käyny hyvä tuuri.
Itse olen pitkä mies ja en kovin lihava ole.. vähän mahaa.. olen yrittäny lihavia naisia treffeille mut eivät suostu ja kiinnostu.. mimmosia ne sit haluaa ja mimmonen pitää olla.. en tiiä sitte miksei kelpaa.
Se on raha joka puhuu rakkauden kieltä eli rahalla ja omaisuudella saa naisen kuin naisen ja mitä enempi miehellä rahaa niin sitä rakkaampi on naiselle kunnes nainen huomaa vieläkin varakkaamman
Riippuu lihavasta naisesta kuka sanoo mitä, hekin ovat yksilöitä aivan kuten laihemmatkin.
Kumppanin löytämiseen vaikuttaa niin moni muukin juttu kuin paino.
Niin miehen tulot ja omaisuus ja firman piikkiin oli firma oma tai isin
Kyllä nimenomaan näin. 👍
No jo on taas aloitus, kitinät! Mulla on parikin lihavaa naistuttavaa, toinen varmaan yli sadankilon keijukainen ja on löytänyt parisuhteen. Mies potkii palloa kesäisin, kiekkoilee talvisin ja kulkee töissä polkupyörällä, kesät talvet, jos säät sallii.
Toinen ystävistäni on lihonnut parisuhteen aikana, lähinnä kai lääkkeistä mutt mies kulkee yhä rinnalla, auttaa vielä jopa taloustöissäkin. Vaimon ollessa vuodepotilaana, ajoittain... minä en pysty ennustamaan, jaksaako loppuun asti. Vai väsyykö ennen kuin vaimo joutuu saattohoitoon sairaalaan. Tässä vaiheessa ei kuitenkaan ole ottanut apuani vastaan.
Mies sanoo ett riittää, kun soittelet hänelle usein, ja hän sinulle, olet juttuseurana kuuntelet mitä hän sulle kertoo. Muutaman vierailun meillä, jos pystyt järjestämään
silloin kun hän jaksaa paremmin, piristäisi häntä varmaan mielihyvästä.
En minäkään ole koskaan mitään atleettia hakenut, vaikkei noissa miehissä mitään ulkonäöllistä vikaakaan ole ollut, ihan tavallisen pulliaisen näköisiä... yhtä poikkeusta lukuunottamatta, hän myös tiesi sen.
Luotti kaiketi siihen ett hyväksyisin "pienet irtiotot" ja typerillä lahjoilla unohtaisin ne.
Kuulemani mukaan naiset ovat lahjottavissa, erilaisilla helyillä tai lomamatkoilla... ja kaikki on taas unohdettu! Se asia ei nyt vaan mennyt niin, asioista oli kyllä puhuttu.. rajat sovittu. Entinen parisuhde, pariin mahtuu vain 2, mä en halua kuulua trioon.
Vaikka mies olisi kuinka miellyttävä, lihavuus vaikuttaa. Yritin pari kertaa kännissä olla lähellä miestä, jolla oli aika iso vatsa. Päätin ruveta sietämään sitä ainutta virhettä. En kerta kaikkiaan pystynyt enkä selvin päin olisi voinut kuvitellakaan. Siinä vaan tulee kuvottava tunne. Ainakin yritin. Muuten mies oikein sopiva ja varmaan olisimme yhdessä vieläkin. Tuomitsenkin itseäni etten pystynyt sivuuttamaan lihavuutta, En vain pystynyt. Sorry kaikki ylipainoiset, jos ei liki tarvitse päästää, muuten hyväksyn kaikki ihmiset sellaisena kuin ovat. Ei vaikuta ulkonäkö, rahat eikä asema.
Ymmärrän, mulla on vähän sama juttu jos toinen on mielettömän laiha. En oikein tunne vetoa eikä tee mieli iholle. Kai se on miten kukin on mieltynyt mihinkin.
Minä tykkään, että ihmisessä on lihaa ympärillä mitä rutistella. Enkä meinaa mitään hillitöntä ylipainoa ja rasvakerrosta. Mutta sen verran ettei puhuta laihasta.
Naisissa vielä enemmin merkkaa, että on kaikkea muuta kuin kuivakka ja laiha. Mallit ei esim. juuri tästä syystä useinkaan viehätä lainkaan. Ovat liian luisevia makuuni.
Sama ei noi laihat ja mallit kyl kiinnosta. Ovat omaan makuun laihoja. Naisessa pitäs olla jotain mistä ottaa kiinni.
Niinpä. Edes peppu ja reidet. Nam. :P'
Kauneus on katsojan silmässä. Kuvia, joista jokaiselle ehkä jotain. Mun silmääni miellyttää 3, 4, 5 nam ja 6:kin vielä menee. 8 on vähän niin ja näin, melkein jos olis leveempi lantio. Muut ei viehätä tipan tippaa.
https://www.lily.fi/blogit/3sisterssoulsisters/ylipainoinen-pulska-normaali-hoikka-laiha-alipainoinen/
Itse olen köykäisenä juurikin tyyppiä skinny kropaltani, numero 2. Epäviehättävä omaan silmääni.
Numero 6 on ilman pikkareita.
Tupsu näkyy?
Noiden väliin mahtuu vielä. Esimerkiksi tuon 5 ja 6 väliin mahtuu vielä. Tuo 6 on vielä sellaisessa asennossa, että tuo maha rönsyilee noin, tuon pitäisi seistä. Silti tuon 5 ja 6 väliin mahtuisi vielä vähemmän mahakas kuin 6.
Kysyit siis, mikä silmää eniten viehättää. Sanoisin, että 2-4. ;)
Joo, vartalonmalleja on monia. Kelle mihinkin kertyy.
Noniin, tuli sekin ongittua. Mä tykkään melkeinpä eniten curvy tai chubby ja niiden välimallista. Itse olen aika tasapaksu hoikka tai pulskempi, levein kohta on hartiat, muuten puhutaan 2-3cm heitoista rintakehästä lantioon. Vaatteet on olleet samaa kokoa ylä-ja alavartaloon.
Niin jotenkin sellainen miesmäinen kroppa. Naiskropassa viehättävää nimenomaan on erottuva lantio. Omaan silmään siis. Poikakropat ei vaan jotenkin nappaa naisilla.
Itse+haluaisin+olla+vartalomallilta+2-4+mutta+noihin+on+matkaa.+Ehkä+tuo+3+on+aikuiselle+naiselle+se+naisellisin+ja+ideaali+mutta+siihen+on+monella+ylipainoisella+suomalaisella+naisella+matkaa.+Tuollaisia+2-3+vartaloita+harvemmin+naisilla+näkee.+75%+suomalaisista+aikuisista+naisista+on+keskimäärin+5-6.+Tuo+5+on+lievä+ylipaino+tai+lievän+ja+merkittävän+rajalla+ja+tuo+6+on+merkittävän+ylärajalla+tai+merkittävän+ja+vaikean+ylipainon+rajalla.+Tuo+7+on+jo+selvästi+sairas+ylipaino+ja+surullinen+näky.+Tuon+6+ja+7+väliinkin+mahtuu+monenlaista+vartaloa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Painoindeksi
Pieni lisäys. Toisaalta tuo 8 voisi olla sellainen tavoiteltava vartalo. Terveysmielessä tuo olisi hyvä.
Tuossa kaavassa tuo flabby tarkoittaa vetelää, löysää. Tuo flabby vastaa ehkä sitä suomenkielistä käsitettä laihaläski; voi olla normaalipainoinen mutta silti löysää jonkin verran. Tuotakin näkee paljon normaalipainoisilla tai tarkemmin normaalipainon ylärajalla olevilla. Heillä voi olla jo terveysongelmia ja heikko kunto, koska liikuntaa ei harrasteta tarpeeksi ja ei syödä tarpeeksi terveellisesti mutta silti onnistutaan pysymään normaalipainoisina syömistä jonkin verran säätelemällä.
Juu, jännää kun itsestä taas tuntuu et oman ikäiset naiset oli kaikki nuorena tyyliä 2, 3, 4 ja jotkut heistä on vieläkin. Laihoja tai hoikkia kuitenkin pääosin.
Itse taas kärsin nuorena ja vielä kolmekymppisenäkin skinnystä vartalosta. Se on ehkä osasyykin miksen pidä kyseistä niin viehättävänä. Mulle siitä nimittäin usein huomauteltiin, että saisit olla tukevampi. Liian laiha, liian hoikka, liian tikku jne.
Tykkään itsekin itsestäni nykyään tukevampana, vaikka siitä että mikä kertyy kertyy vatsaan tai rintoihin ei ole mukavaa. Mutta muuten tykkään nykyisestä vartalostani. Sopivasti lihaa.
Oletko sinä miten pitkä? :)
Naisen lihaskroppa hmm, no. Makuja on monia. Mulla on ollut sixpack vaihtelevasti teinistä noin 26 v. Sitten annoin rasvan ottaa sijaa. Läski on pahasta, mutta pikkurasva ei. :)
Iso osa kansasta on laihaläskejä.
Se riippuu varmaan vähän kaveripiiristä ja iästäkin. Ulkonäkögeenien "tasokin" vaihtelee Suomen sisällä suuresti. Täälläpäin naiset eivät ole erityisen fyysisesti viehättäviä katukuvassa tai fyysisesti viehättävämpiä on vähemmän kuin esim. Länsi-Suomessa. Itselläni kaikille kavereille on tullut painoa viimeiset parikymmentä vuotta sitten nuoruusvuosien, ei kuitenkaan kaikilla ylipainoon saakka vaan osana normaalia naiseksi kehittymistä. Nuoruuden aikaisista kavereista ei toisaalta ole kuin muutama normaalipainoinen ja läpi elämänsä nuoruudesta nuoreen aikuisuuteen ja edelleen aikuisuuteen normaalipainoisena säilynyt, muut ovat lihoneet tai olleet jo nuorempana tutustuessani jossain määrin ylipainoisia. Harvemmalla se paino pysyvästi muuttuu, koska se pysyvä elämänmuutos tarvitaan. Toisilla voi vaihdella suurestikin. Itselläni paino on vaihdellut esim. viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana siitä, mitä alimmillaan olin ( 55-56kg) pahimmilleen 45kg, mitä en onneksi enää ole. Olen ollut normaalipainoinen viimeksi 2010-2011 ja silloinkin normaalipainon ylärajalla 64-65kg.
Olen lyhyehkö, vain 163cm. Ihan ok naisen pituudeksi, vaikka mielummin ottaisin 10-12 cm lisää (jalkoihin) mutta en valita. Pituutta tärkeämpi naiselle on sievät tai kauniit kasvot ja hyvä kroppa ja tietysti hyvät sisäiset ominaisuudet. Kropassa minulla on vielä kovasti työmaata, että pääsen entisiin mittoihini. Riittää haastetta koko loppuelämäksi! :)
Olen itse pienirintainen (B-C -kuppi), vaikka olenkin merkittävän ylipainon keskiskaalalla nyt. Jostain syystä itselleni ei kerry rintoihin, muualle kylläkin tasaisesti. Rinnat siis näyttää hoikkanakin isommilta, kun/jos koko on sama. Ihan tyytyväinen olen, pienehköihin rintoihinkin voi tulla raskausarpia liikkumisesta, suuriin vielä herkemmin.
Itse olen herännyt suhteellisen myöhään tuohon lihaskunnon huoltamiseen ja sen tärkeyteen, sen vuoksi mainitsin tuon hieman lihaksikkaan hyvänä vaihtoehtona. Minun mielestäni tuo vartalo on oikeasti kaunis ja terve. Ei tuo mikään luonnottoman lihaksikas ole vaan luonnollisen lihaksikas ja terveen lihaksikas.
Minulla ei ole ollut sixpaciä koskaan vaan pullataikina!!! Siitä olisi kiva päästä eroon, ei se kaunis ole mutta en minä sitä inhoakaan. Se on osa minua mutta terveyssyistä se pitää lähteä. Sisäelinten ympärillä oleva liiallinen rasva on vaarallista, itselleni sillä on ollut vakavia terveyshaittoja, joista voin päästä vain, jos laihdutan vähintääkin sen 23kg normaalipainon ylärajalle, mikä minulla on siis 66kg tämän pituiselle. Kaipaan kuitenkin sinne 56 kiloiseksi. Olin silloin aika vetävän näköinen, tosin olen saanut paljon huomiota myös 64-65 kiloisena. Kasvot jo tuon kokoisena tulee hyvin esiin rasvan alta. :) ;)
Suurin osa sekä nuorista aikuisista miehistä ja naisista sekä aikuisista miehistä ja naisista on ensinnäkin ylipainoisia eli vähintäänkin lievästi lihavia, moni kuitenkin merkittävästi ylipainoinen.
Suurin osa normaalipainoisista on laihaläskejä. Se käsite laihaläski tosiaan tarkoittaa sitä, että se BMI on max. 24,99 eli henkilö on vielä normaalipainoinen mutta löysää on. Suomalaiset liikkuu aivan liian vähän säännöllisesti. Painon säätely tapahtuu enemmän syömisellä ja sen säätelyllä kuin säännöllisellä liikkumiselle.
Sitten voi toiselle tokaista näin: "Mahas on kuin äit'muorin pullataikina ainaan.!" :D ;D
Varmaan joo. Muttei 90-luvulla ylipainoisia kovin montaa vastaan tullut nuorissa. Ne oli sitten iäkkäämpiä kaikki pulskemmat. Ruokailu- ja liikuntatottumukset oli erilaiset mitä on nyt 2000-luvulla. Nuoret on nykyään jo laihalöysiä ja ylipainoisia sankoin joukoin.
Monet suurempia, kun me ylipainoiset nelikymppiset, mikä on huolestuttavaa. Nuorena jo. :(
Ihan sopivassa lihassa sanoisin, jos olet 163 cm ja painat 65 kg. Mä pidän itseenikin sopivassa lihassa, kun 167 cm painan 70-75 kg. Minusta mussa ei ole yhtään liikaa mitään silloin, edes sitä vatsaa.
Sehän se on, että hormonitkin vaikuttaa lihomiseen ja stressi. Sitten elämöntavat siihen päälle. Mutta en silti pidä järkkynä olla mielummin pikkusen ylipainoinen mielummin, kun alipainoinen. Riutunut ihminen tekee pahaa, koska ei näytä terveelle.
Tokihan aina ei mahda mitään sille miten ruoka läpi kulkee. Eikä liho vaikka yrittäis. Eikä laihdukkaan helposti vaikka yrittäis.
Sikäli arvostelu on rumaa. Mutta makujahan tässä alunperin haettiinkin. :)
Heh, no mä taas tykkään toisessa naisessa enemmän siitä pienestä pullataikinasta, kun lihaksikkaasta vatsasta. Tykkään vaan, pehmeä on ihanaa. Kaunista. :)
Tuskin malttaisin pitää näppejäni erossa, jos ikinä seurustelisin naisen kanssa jolla on pikkuisen pullataikinaa massussa. Mulla on joku heikkous pehmoisiin pintoihin. :D
Lihasten hyplääminen ei kiinnosta, vaikka itselleni sellaiset helposti saankin ja jopa voisin ylläpitää. Mutten tykkää lihaksistakaan tuolleen kuivakkaana, vaan pikkusen rasvan kera.
Miehissäkään en pidä kuivaksi vedetystä rasvattomasta kropasta, missä lihasten ääriviivat ja verisuonet näkyy.
Minusta et kuulosta miltään järkäleeltä nytkään. Mutta toki sinun kuten minunkin vatsarasvat on epäterveelliset. Pyritään pois niistä. :)
Juu BMI vaan on huono mittari, kun se ei kerro koostumuksesta mitään.
"Painon säätely tapahtuu enemmän syömisellä ja sen säätelyllä kuin säännöllisellä liikkumiselle."
-Säännöllisellä syömisellä, eikä liioitellen hiilareitten ja rasvojen kanssa. Liikunta on kuitenkin hyväksi ja ylläpitää aineenvaihduntaakin. Liikkuva kroppa polttaa hyvin sisään ajetun moskan. :'D
Heh, nam. Ja haukata suuhun maiskis. :'D
Ihan totta tuo, että harvempi oli ylipainoinen tai oli max. lievästi ylipainoinen 1990-luvun puolivälissä ja 2000-luvun alussa, jolloin itse kävin yläasteen ja lukion. Ne ylipainoisetkin oli silloin suurimmaksi osaksi lievästi ylipainoisia silloin mutta erottuivat toki niistä, jotka olivat hoikkia. Muistan, kun itse menin lukioon ja painoin 57kg ja olin kokoa M ja pidin itseäni lihavana, koska vertasin niihin, jotka olivat kokoa S ja painoivat n. 50kg (siis samanpituisia) tai jotka olivat samanpainoisia mutta 10cm tai enemmän pidempiä. Tietysti samanikäisissä tytöissä oli pulskempiakin jo silloin ja/tai ei-fyysisesti-viehättävämpi kokonaisuudessaan. Olin silti täysin normaalipainoinen mutta kehonkuva oli vääristynyt.
En todellakaan tällä hetkellä paina 65kg vaan 89kg ja minulla on menossa se painonpudotus. Vuoden takaisesta olen tullut alas 9kg ja vielä vähintääkin se 23kg on terveyssyistä ja muista syistä pudotettava, että edes olisin siellä normaalipainon ylärajalla, mikä minun pituiselle on siis 66kg. Itse olen kokenut, että en voi hyvin, jos painan yli 60kg, tuntuu, että on "levinnyt". Tämän ikäisenä jos pääsen sinne 60kg lukemaan, olen jo siihen tyytyväinen. Sitä alle joutuu tekemään todella paljon ja karsimaan syömistä myös pitkällä tähtäimellä ja pysyvästi ja liikkumaan päivittäin ja vielä siihen päälle sitä lihas- ja muuta kuntoa huoltamaan 2-4 krtaa viikossa. Minuakin vanhemmat saattaa käydä ohjatuissa liikunnoissa 3-5 krtaa viikossa, vaikka on perheet, työt ja kaikki muut. Yritän sulatella asiaa, että liikunta tulee olemaan muutakin kuin kävelyä ja totutella siihen kuntosaliajatukseen. Ohjatuissa liikunnoissa kävin viimeksi 15 vuotta sitten. Sen jälkeen olen vain kävellyt. Harrastin myös nuorena monipuolisemmin liikuntaa, kuten itsepuolustuslajeja. :)
"Muistan, kun itse menin lukioon ja painoin 57kg ja olin kokoa M ja pidin itseäni lihavana, koska vertasin niihin, jotka olivat kokoa S ja painoivat n. 50kg (siis samanpituisia) tai jotka olivat samanpainoisia mutta 10cm tai enemmän pidempiä."
-No minä sitten taas törmäsin juuri näihin M kokoisiin tyttöihin, jotka teki numeroa minun XS ja S koostani. Osa ilkkui ja osa imarteli, oisinpa yhtä laiha. Vaikkei heidän vartaloissa mun silmään mitään vikaa ja yli isoa ollut. Suurin osa kauniita. Suihkussa kytättäviä. ;D
No ollaan sitten aika saman kokoisia, mä painan nyt 83 kg. Mutta se vaihtelee nopeastikin parilla kilolla. 85 kg koitan pitää takarajan.
Tykkäät kuitenkin ryhmäliikunnasta? Mä en oikein, niin heikosti tulee osallistuttua. Mutta joku tsemppaaja olis kyllä tarpeen välillä, kun on niin helppo todeta, emmä tänään ehdi tai jaksa.
Korvata se liikunta nurmenleikkuulla tai muulla pihassa heilumisella, toki siinäkin liikkuu. :D
Kääk, karatea? :E
Minulle tulee lähinnä leipominen mieleen mutta se sitten onkin eri asia...enkä tässä yhteydessä nyt sitten puhu pullan leipomisesta! :D
Hehee, jaa "leipominen"? ;P
Tai kissantassut tamppaamassa masua tyytyväisen purinan kanssa. Mitä nyt emäntää ihan vähän kynsi nippaa välillä ihoon.
Voisinkin olla kissa seuraavassa elämässä, jos mahdollista. Mielellään naisen lemmikki, olis paljon puskettavaa, tampattavaa, saisi ehkä maata päällä, nuolla ihoa, hangata nenällä emännän naamaa, yöpyä sängyssä rapsutusten kera ja läjäpäin hyvää ruokaa ja rakkautta. :*D
Kaikilla meillä on ne omat muistot. Kukaan ei ilkkunut minua ja suurin osa koulukavereista oli kokoa S tai M, kyllä sinne muutama L-kokokin mahtui mutta saattoi olla suurin koko tuo silloin ikäisteni nuorten keskuudessa ainakin omissa kouluissa ja kavereissa. Itse mielessäni kyllä kadehdin lukioikäisenä XS- ja S-kokoisia. Tosin laihduin siinä ensimmäisen lukiovuoden aikana hetkellisesti n. viisi kiloa ja olin 17-v. n. 52 kg ja olin erittäin tyytyväinen, varsinkin takamukseen ja kokoon S! Aloin kävellä tuossa vaiheessa säännöllisesti. Takamus näytti peilistä katsottuna erittäin hyvältä. Lihoin kuitenkin tuosta sitten, koska ruokailutottumukset ei muuttuneet pysyvästi.
Pidän ryhmäliikunnasta, jos siinä on joku idea. Pidän pallopeleistä. Lentopallosta ja sulkapallosta olen aina pitänyt. Tennistä haluaisin oppia. Harrastin nuorena jonkin aikaa jääkiekkoa (isäni myös valmensi) ja jalkapalloa tykkäsin pelata poikien kanssa vapaa-aikana lapsena, sählystäkin tykkäsin nuorena. Ala-asteen lopulla ja yläasteella harrastin siis karatea, olin siinä aika hyväkin. Yritin jatkaa lukioikäisenä mutten tuntenut enää inspiraatiota siihen. Ehkä joku pehmeämpi taiji sopisi minulle nyt, en pidä kontaktilajeista. Harkitsin jopa nuorempana karaten aikaan ja jälkeen kickboxing aloittamista, onneksi en aloittanut! ;) ;D
Eniten pidän kuitenkin kävelystä ja erityisesti pitkistä matkoista, joihin voi liittyä vaellusta ja retkeilyä. Nuorena juoksin hyviä aikoja mutta en ole juossut vuosiin. Haluan katsella maisemia enkä halua hengästyä liikaa. Juoksemisen aloitan varmaan sitten normaalipainoisena, sitä ennen en halua rasittaa nilkkoja liikaa.
Eikä kukaan motkottaisi useista päiväunistani, jos olisin kissa. :D
Ei kannata kovin herkästi ainakaan miehille puhua leipomisesta, saattavat ymmärtää väärin, siis "oikein". ;D
Jaa-a! :D
Niinhän se on. No mä olen ilmeisesti ollut jotenkin otollinen kiusaamisen kohde, kun sitä on harrastettu ala-asteella, yläasteella ja töissäkin useammassa paikassa.
Ei nyt enään vuosikausiin kuitenkaan irl.
Mutta jää siitä vähän sellainen ihmisiä kohtaan välttelevyys ja ettei niin edes tee mieli ihmismassoihin. Mielummin valkkaa ne hyvät pari tyyppiä joiden kanssa on hyvä olla ja reilut välit. Kukaan ei kiusaa ketään, eikä anna kiusata muidenkaan.
Saa olla aito ittensä.
Oot ehtinyt monenmoista harrastaa ja kokeilla. Mites arvasinkin karaten. Se taisi olla meidän ikäryhmille tutumpaa, kun muut vastaavat lajit. Tarjollakin enemmän kuin muita ip lajeja.
Potkunyrkkeily on vähän semmonen ittensä rikkomislaji helposti. Mites perus nyrkkeily? :)
Kävely on kyllä minustakin kivaa. Juoksusta en niin perusta enää, nuorena juoksin kilpaakin. 800m ja 1000 m, hyppäsin pituutta.
Nyt ei enää kykene moiseen. Ikä tehnyt tehtävänsä. Ja kivut hillitsee.
Koita hölkkää. :)
Ootko käynyt vaeltamassa paljon, retkeillyt?
Eikä mulle! :D
Mäkin ymmärrän väärin, oikein.
Juu'u. Mjausaa ja purr. 😸
Ainahan sen voi ja pitääkin ajatella niin, että kiusaajat ovat henkisesti sairaita. Lapsi ja nuori ei välttämättä sitä osaa kuitenkaan vielä ajatella. Aikuisten pitäisi opettaa se jokaiselle lapselle ja ottaa jokainen kiusaamisjuttu tosissaan. Tietysti osa aikuisistakin on kiusaajia. Se on järkyttävää, että täysi-ikäinen ihminen tietoisesti kiusaa ja alistaa. Joo, seuransa voi ja kannattaa valita.
Ei mua nyrkkeily eikä enää potkunyrkkeilykään kiinnosta, ei edes karate. Jos joku tuosta kategoriasta pitäisi ottaa, se tosiaan olisi se pehmeä taiji ilman mitään kontaktia, se on vähän sellaista "itsepuolustustanssia". Kauniin itämaista! :)
Pidän itse sauvakävelystä, se on tehokkaampaa kuin normaalikävely ja siinä käsivarret ja vatsakin saa sitä liikettä. Se on yhtä kokonaisvaltaista kuin uinti mutta kuivalla ja saa liikkua ulkona. Olen siis pitkää matkaa kävellyt todella paljon, etenkin vuosina 2006-2010. Kävelin vuoteen (tai itse asiassa muutaman kuukauden aikana joka vuosi noina vuosina) paria tuhatta kilometriä, jopa reilua (töiden ja kaiken muun päälle). En ole käynyt varsinaisesti vaeltamassa vielä mutta haluaisin. Pitäisi aloittaa Lapista varmaan ja Suomesta. Minua kiinnostaa kansallispuistot ja ne erämaamökit, niillähän saa yöpyä ilmaiseksi.
No voihan tietysti naistakin leipoa mutta se leipomisen kohde on vähän eri sitten. Voi ei, nyt lopetan vihailun... :D
*vihjailun!
Aikuiset on jopa pahempia, kun osaavat naamioida kiusaamisensa etevämmin. Kyllä mä loparitkin olen kiusaamisen takia joskus ottanut, esimies oli kiusaaja pahimmasta päästä. Moni siitä työpaikasta lähti.
Jotkut jäikin.
Capoeira? Sehän on tanssin kaltaista.
Sauvakävelyä. :'D
Surina kuuluu. No ei passaa riehaantua. :')
Melkoinen käppäilijä! Siinä saa parikin kertaa jo kävellä. Lappi on hieno kohde, ottaa vaan kokeneempia mukaan alkuun ainakin. En ole itsekkään vaeltelemassa käynyt, kerran piti lähteä työkaverin matkassa, mutta se sitten peruuntui. Hän käy pitkin maailmaa vaeltelemassa, mutta Islanti on kuulemma paras kohde?!
Joku varaus systeemi vai kuka vaan voi hipsiä yöpymään seuraksi?
Juu, mullakin alkaa mielikuvitus laukkaamaan ja lähtee jutut lentoon äkkiä jos yllyttää. :D
Leivotaan, veivataan, vatkataan, pyöritellään, sivellään ja laitetaan uuni kuumaksi. :D
Joo ja kaikki ei aikuisten kiusaamista helpolla usko, ei ainakaan systemaattista. Aikuinen on kykenevä manipuloimaan kiusaamisen kohdetta ja muita ympärillä olevia, olemaan kaksinaamainen, esittämään ja käyttäytymään eri ihmisten kanssa eri tavoin, tahallaan ymmärtämään väärin ja olemaan lipevä. Tosin tuohon pystyy kyllä jotkut nuoretkin, jopa varhaisteini-ikäiset. Itse muistan ajatelleeni jo ala-asteikäisenä yhdestä ihmisestä, ei varsinaisesti oma ystävä eikä kaveri, että kyseessä on poikkeuksellisen ilkeä ja kiusaava ihminen (eli luonnehäiriöinen). Olisiko hän ollut sitten 11-12-vuotias. Se käytös oli vaan jo niin manipuloivaa ja ilkeää. En ollut ainoa, joka sen huomasi. Se persoonallisuushäiriö ja kiusaajaluonne voi olla siis näkyvissä jo ala-asteikäisellä, toki ihminen voi kasvaa kieroon lapsuuden jälkeenkin mutta monella ne juuret johtaa sinne. Sitten kun sellaiset ihmiset menee työelämään ja muualle, siitä ei hyvä seuraa.
Omistan vain kävelysauvat... (Verta ja lihaa sen olla täytyy, jos sinne jotain tunkee...!!!) ;D ;O
Onhan eri järjestöillä opastettuja reissuja tai voi mennä kokeneemman kanssa aluksi. En minä välttämättä yksin uskaltaisi tai haluaisi mennä ainakaan aluksi. Vaikka olenkin entinen partiolainen, minulla ei ole erätaitoja ja haluan tosiaan majoittua aina erätuvassa, en teltoissa villieläinten armoilla. En halua suurpetoihin törmätä tuolla luonnossa. Niihin tupiin voi mennä kuka vain ja pitää varautua, että kuka vain voi tulla. Varauksia ei voi tehdä etukäteen ja kaikki pitää päästää, jos petipaikkoja on vapaana, joku voi haluta lattiallakin nukkua, varsinkin talvella. Hyvissä ajoin kannattaa myös tuvalle tähdätä. Kaikkien tupien tiedot on netissä ja erätupakartta.
https://www.luontoon.fi/tuvat
:DDDDDDDDDDDDDD
Tämän leipojan pitäisi kohta lähteä ulos sauvoilla tai ilman. ;) ;D
On niitä lapsissakin häijyjä. Joku hämminki täytyy olla, jos saa mielihyvää kiusaamisesta tai manipuloimisesta.
Ne on sitten työmaailmassa niitä "mukavia" työkavereita kierouksilla.
(Verta ja lihaa kuten sormet, nenä, kieli ainiin ja lonkero) :'D
Siellä voi jylhätunturissa talsia karhu tai susihukkaa vastaan. Ja hyvä on varmaan osata suunnistaakkin, muita erätaitoja. M184 tais olla tämän alan miehiä, jos en väärin muista.
Harrastaja.
Olihan siellä varattaviakin, maksullisia mökkejä. Ne on tosiaan kaikille vapaita nuo mihin vaan mennään kuka ehtii. Yhtään ei tiedä mitä seurakseen saa. Karseeta.
No määhän dementiahiihtämään tai ilman sauvoja, totaalinen muistinmenetys? :)
Mää hyppelen suihkuun pesulle. Palataan. :)
Nelosen ja kasin välimuoto. Ei mikään kaunotar-vartalo, vähän lihaksia, pienehköt rinnat ja keskivartalo pötkö, en ole laihanakaan ollut ampiainen.
Ei minusta ole kumma juttu ollenkaan.
Tiedän montakin vähän tukevampaa naista, millä itsetunto on aika nolla. Ja vaikka en itsekään ole mikään ruipelo, eikä ihannenaisenkaan sitä tarvitse olla, silti se itsetunto-ongelma kääntää pois, ettei kovin kiinnosta.
Sama se on toisinkinpäin... moni tukeva mies on itsetunnoltaan heikko. Itseasiassa juurikin itsetunto-ongelmat saattavat olla syy ylipainoon.
Mikä keneltäkin syö luottoa itseensä? Rumuus, pituus, paino, status.... onhan näitä...
Kyllä mulle kelpais ihan hyvin pullea lihavakin nainen. Semmonen 180 cm.. 90 kg olis just hyvä :D
Itse olen yli 190. Ja on vähä kaljamahaa. Ja ylipaino näkyy toki kasvoissa.
Kannattaa laihduttaa puolet tuosta, jos tarkoitat, että olet 190kg. Tuo on jo hengenvaarallista! Vaikka laihtuisit 100kg, jos olet 190kg, olisit silti normaalipainoinen.
Siis tarkotin että olen 190 cm pitkä. ei herranjestas painoa :DDD
Ok. No hyvä noin. :)
Kannattaa käydä kehonkoostumusmittauksessa ja laskea BMI, jos haluaa tarkan tilanteen omasta kehosta. Toki voihan sitä verikokeet ja -arvot ottaa, että näkee sisäelinten tilanteen myös. Suosittelen.
Sitä olen miettinyt kyllä. ylipainoa on ja huomaa että on laiskempi ja kuntokaa ei niin hyvä ole.
Jos ei jaksa kauheasti päätä vaivata liikunnalla (ainakaan aluksi), ottaa sen 10 000 askeleen tavoitteen, se on n. 6,5km. Monissa kännyköissä on askelmittari tai sen voi ottaa ranteeseen, se laskee kaikki päivän askeleet. Tietysti jos viitsii, voi tehdä itselleen esim. tunnin lenkin säännölliseksi. Sen jälkeen on päivän liikunta aina "hoidettu", ei tarvitse vaivata enää päätään. Toisaalta sitten jo 30-v. täyttäneillä siihen lihaskuntoon pitäisi kiinnittää huomiota ja sitä pitäisi olla 3x30-45min vkossa. Itseni pitäisi tuo hoitaa kuntoon ja säännölliseksi ja olen tuossa kymmenen vuotta jo jäljessä, mikä jo tuntuu ja näkyy. :)
Ihmisten pitäisi alkaa laihduttamaan ja liikkumaan yhdessä ja tukemaan toistensa elämäntaparemontteja. Ikävä, että kaikilla ei ole pyytää kaveria lenkille ja liikkumaan. Kannattaisi tavata ihmisiä muuten kuin ruoan (ja rahanmenon) ympärillä. En ymmärrä, miksi se liikkuminen on niin vastenmielistä joillekin, että kaveritapaamisia ei voi järjestää sen liikunnan ympärille. Sehän hyödyttää kaikkia, jopa niitä normaalipainoisia, joita on esim. vain 1/4 aikuisista naisista. Toki kahvittelu ja syöminenkin on hyviä asioita mutta liikkumisella saa hyvän mielen ja kehokin kiittää. Parhaassa tapauksessa voi jopa saada toisten innostumaan liikunnasta.
Naisten pitäs muuttaa tyyliä ja hommata enempi seksikkäämpiä vaatteita tiukkoja. toiset naiset rumia ei meikkaa.. pukeutuu tuulihousuihin.. painoa 120 kg.. ei oikein kiinnosta.
Hieman vaikeammin markkinoitavan kehon omaavat naiset löytyvät useimmiten maahan muuttelijoiden kainalosta vihittyinä . Heille vaimo merkitsee oleskeluun perustetta .
Ulkomaalaiset naiset on kauniita ja meikattuja.. mutta rahan perässä ja komeiden miesten perässä.
Itse en ole laihojen missien perää koska en koskaa semmoista saisi,, kun ei ole rahaa ja statusta ja komeeta naamaa. Mulle vain kelpaisi ihan tavallinen ei rahan perässä oleva pullukka joka vähä kattoo mitä laittaa päälle ja jos vähän meikkaa on näyttävä.
Ihana!
Et tiedä sitä saisitko koska et uskalla yrittää. Monet tavis miehet jotka lihavia niin seurustelee normivartaloisten naisten kanssa. Kyse on rohkeudesta puhua naisille mutta ne jotka ei saa naisia niin eivät ole koskaan yrittäneet puhua naisille ja pyytäneet treffeille.
Olen mä netissä yrittäny tinderissä chatissa.. missä lie.. mutta naiset on heti sanoneet että sori en etsi mitää jatka matkaa.. tai jotain.. en uskalla puhua naisille livenä en käy baareissa enään.
Olen aika ujo.. toki vois enempi yrittää jutella naisille.. mutta se on niin vaikeeta nykyää melkein mahdotonta se kumppani löytää
Se on jo liian härskiä puhua niille. PIdetään perverssinä.
No eikö miehen pidä tehdä aloite?
Olisi ihana naida lihavaa tavis nättiä naista. jolla on lateksihousut jalassa.
Onko vartalon mallisi pallo`?
Voisin panna naista joka on nätti jolla on iso kaljamaha.
Olen aina yrittänyt normivartaloisia naisia ja olen niitä saanut. Itse olen lihava mut nuorena olin kyllä urheilullinen. Nykyään 15 kg ylipainoa ja seurustelen normivartaloisen naisen kanssa.
No mä olen nykyää lihonut. 109 kg.. mutta pitkä.. iso kaljamaha on.. mutta ihmettelen oisko se siitä kiinni miksi en kelpaa. yritän kyllä välillä kauniita ja vähän tukevampiaki. mutta kai ulkonäös vikaa tai näytän liian kiltiltä monesti sanottu.. että eikö semmonen mies sit kelpaa. Seurustelin kyllä pullukan kans viimeksi.
Monempi moni läski mies vaatii normipainoista tai hoikkaa naista. Ja milläköhän valtuuksilla?
En mä halua hoikkaa naista.. mulle kelpaisi lihava.
Lihvat naiset haluaa samoja miehiä kuin missit. Siksi lihava mies ei saa naisia.
No pitääkö täs perkele alkaa laihduttaa että kelpaa lihavalle naiselle.. naurettavaa touhua.
Eikö kaljamahainen mies kelpaa lihavalle naiselle?
Voit laihduttaa et kelpaa sittenkään. Olet turn off
Naiset sanelee. Saamme olla vanhoja.saamme olla lihavia. Saamme olla rumia. Miehet ei saa.😃 hyväksymme vai nuoria hoikkia ja kauniita . Tuliko selväksi. Tyytykää siihen mitä saatte. Älkää vinkuko.
Miksi pitäisi laihduttaa? Kelpaako lihava nainen sitten miehille?
En tyydy lihavaan rumaan naiseen. olen paremmin yksin.
Suosittelen laihduttamista, jos olet ylipainoinen mies. Kun olet paras versio itsestäsi ulkoisestikin, sinulla on paremmat mahdollisuudet neitokaisten suhteen. Itsestä huolehtiminen tai huolehtimattomuus kertoo myös sinusta jotain. Suosittelen jättämään myös tupakat ja alkoholit ja muut pois, jos sellaisia miehet nautiskelee, sellainenkin rajaa naisien mielenkiintoa. Suosittelen ylipäätään liikunnallista elämäntapaa miehille ja naisille koko loppuelämäksi, sillä tavalla vaikutat terveyteesi ja hyvinvointiisin ja vastakkaista sukupuolta kiinnostaa enemmän.
Ei voi jäädä sohvalle piereskelemään ja juomaan kaljaa, jos haluaa hyvän ja tasokkaan kumppanin! Se on sohva pullo tai nainen. :DDDDDDDDDDD
https://www.youtube.com/watch?v=iRViHepXeT0
On kuitenkin aina niitä, jotka valitsee sohvalla piereskely ja kaljan lipittämisen. Sekin on joillekin valinta ja tietysti ihminen, jolla on oikeus tehdä valintoja, voi ja saa valita noinkin. Ei pidä kuitenkaan sitten ihmetellä, miksi naista ei kuulu eikä näy.
Itse en ole tuommonen. En juo kaljaa. En syö makkaraa.
Mutta eipä ole naista.
Täytyy olla vain tosi huonoa tuuria.
Hyvä juttu. Niitäkin miehiä (ja naisia) on, jotka ovat tuollaisia. Tuollaisella (sohva pullo makkara makaaminen) toiminnalla myös kaventaa omia mahdollisuuksia parisuhdemarkkinoilla voimakkaasti.
Itseä ei semmoinen nainen kiinnosta yhtään.
Itsellä ylipainoa ja mahaa. Mutta en halua naista joka on liian lihava.
En tiiä sit mikä mättää ku urheilen käyn töissä ja ei kelpaa naisille. Huonoa tuuria tai en oo sitä oikeetä löytänyt.
Mitä jos liikunta terveelliset elämäntavat alkoholi pois ei auta naisen saamiseen?
Pitää olla pallo. Pallomainen vartaloja ja lyhyt ja ....
Miten nirsoja naiset oikein on mitä hittoa. Luulisi että sitten olis itelläki vientiä ja kainalopaikka jo tiedossa.. mutta yksin täs edelleen mennään.
Ei sen nyt ihan tälläistä pitäisi olla... kyllä pitäisi kelvata hyvinkin kaljamahainen mies pullukka naiselle.
Älä allu tule tähän ketjuun kirjoittamaan tuhatta turhaa viestiä. Olet ruma ja naiset ei sinua halua joten hyväksy se. Olet myös idiootti jankkaaja joten naiset ei senkään takia halua sinua. Ei kukaan kestäisi sinun huonoa itsetuntoasi katsoa sekuntiakaan.
En ole ruma, asiasta et itse tiedä ja et ole nähnyt minun ulkonäkö joten miksi haluat haukkua minua ja sanoa rumaksi :D koska väite ei ole totta. Oletko itse kuvottava ruma. tai inhottava?
Jankkaaja voin kyllä olla, mutta en missää nimessä ruma :D:D.
Kyllä on halunnut ennenkin. Joten ei mun tarvi hyväksyä tätä. Eikö olisi haukkujan hyvä katsoa peiliin :D Taidat itse olla kamala ihminen.
Ei helvata. Ei kelpaa. Ala laihduttaan ja nuorentumaan.vähintään kakskymppinen täytyy olla. Että saa eksälle näyttää mitä mukamas menetti. Vaikka tietää että itse pelissä hävisi💩
Pedofiilipervot täällä pelittää.voi mahtavaa. On lapset ylpeitä isiTään.💩
Ihminen vanhenee ja lihoo.. voi helvetti miten ihmiset on sekasin :D.
Kyllä haluan itse pullukka naisen tavallisen parisuhteeseen. en ole nirso kyllä. Mistä semmoisen löydän.
Ei lihavat naiset yritä iskeä lihavia miehiä. Eivät edes puhu lihaville miehille on meinaan kokemusta. Olin joskus lihava ja pyysin lihavia treffeille mutta sain aina pakit. Sitten laihduin 34 kg ja lihava nainen olis lähtenyt treffeille mutta en suostunut.