Itsellä on 5-6 mm ienpakoa, siitä nyt.
Hampaat jatkuvat samanlaisena ikenien alla, mutta nyt kun ovat paljaana o´vat kuluneet paljon. Siihen ei ehkä ole mitään hoitoa. Jostain luin että ihosiirtoa mutta lienee hintavaaa.
Olen miettinyt että nykyaikaiset kaupassa paistetut kovakuoriset leivät aiheuttavat ien pakoa. Toki muutkin esim rukiiset reikäleivät.
Ehkä on miettimisen arvoinen asia.
ite kai loppuelämä menee kun on jo 75v, mutta ien pakoa tuli jo alta 60-v.
Minkälaista leipää syötte, ienpako.
2
84
Vastaukset
- Anonyymi
En ole kuullut että leipä aiheuttaisi ienpakoa.
Liian kova harja ja tupakointi, sellaista olen lukenut.
On minullakin. Tupakoitsija en ole enkä mielestäni hampaiden jynssääjäkään. Pehmeähköllä harjalla käsin tai sähköhammasharjalla pesen. Luulen että siinä voi olla yksi syy kun syön joka päivä kasvis-raasteen ja hedelmän. Olisiko hapot jotka aiheuttavat vetäytymistä. Täysjyväruisleipää syön joka päivä, mutta en jälkiuunileipää, ihan tavallista reissumiestä, ei ole kovaa.
Vai olisiko vaan ikä ja joku peritty ominaisuus. Isällä oli hyvät hampaat mutta äidillä tekarit niin kauan kuin muistan.- Anonyymi
Reissumieskin on suhteellisen kovaa, parempi vaihtoehto on limpputyyppinen leipä joka syödään viipaleina. Silloin kovan kuoren osuus on pieni. Olen siirtynyt kokonaan tämäntyyppisiin leipiin ja jos leivässä on kova kuori, laitan sen muovipussiin, jotta kuori pehmenee.
Tuntuu oudolta kun aina vaan useampi leipämalli tehdään ohuempana versiona, silloinhan jäljelle jää vain paistetut kuoret. Sitten kun sellaiset tehdään vielä jälkiuuniversiona, ollaan wanhankansan orrella kuivatuiden leipien mallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442837Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k231380- 951272
- 471159